Musica Sacromontana znów z szansą na Fryderyka!

„Nieszpory” Józefa Zeidlera w wykonaniu wspaniałych solistów nominowane do nagrody muzycznej Fryderyk’21. Płyta, nagrana podczas XIV Festiwalu Muzyki Oratoryjnej Musica Sacromontana otrzymała nominację w kategorii „Album Roku – Muzyka Oratoryjna i Operowa”.
około min czytania

Utwory wykonane przez solistów: Annę Mikołajczyk-Niewiedział – sopran, Agnieszkę Rehlis – mezzosopran, Tomasza Krzysicę – tenor, Roberta Gierlacha – baryton przy akompaniamencie Orkiestry Sinfonietta Cracovia oraz Polskiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją Maestro Michała Klauzy zarejestrowano w październiku 2019 r.

To kolejna, ósma już nasza nominacja do nagrody Fryderyk. Pierwsza płyta otrzymała to wyróżnienie w 2008 r. W 2015 r. z kolei Francuska Akademia Muzyczna przyznała twórcom nagrodę Złotego Orfeusza za płytę „Oratorium o śmierci świętego Filipa Neri” – mówi Leszek Jankowski, dyrektor organizacyjny festiwalu.

Festiwal Muzyki Oratoryjnej Musica Sacromontana to jedno z najbardziej niezwykłych wydarzeń muzycznych w kraju. Miejscem koncertów jest oratorium filipinów na Świętej Górze pod wielkopolskim Gostyniem.

Klasztor Księży Filipinów na Świętej Górze, w którym co roku odbywa się festiwal, posiada bogatą tradycję muzyczną. Rozpoczynając swoją pracę duszpasterską w Polsce, księża filipini realizowali ideę oratoryjną św. Filipa Neri, który działał w Rzymie w XVI w. W swojej oryginalnej metodzie głoszenia Ewangelii wielką rolę przypisywał muzyce, przez którą łatwiej dotrzeć do głębi ludzkiego serca – mówi ks. Jakub Przybylski, dyrektor festiwalu. – Wszyscy, którzy uczestniczą w koncertach, podkreślają nie tylko wspaniałą akustykę bazyliki świętogórskiej, ale także wyjątkową duchową atmosferę. Ta świątynia jest nie tylko piękna i wspaniale przygotowana na każdy koncert, ale ma w sobie coś niewyrażalnego, pozazmysłowego. Przez te mury mówią wieki modlitw, nabożeństw, nawróceń i cudów oraz dawnych wykonań muzyki świętogórskich mistrzów.

Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera zadedykowało płytę sponsorom, m.in. PKO Bankowi Polskiemu z okazji 100-lecia jego istnienia.