Musica Sacromontana znów z szansą na Fryderyka!

To jedno z najbardziej niezwykłych wydarzeń muzycznych w kraju – Festiwal Muzyki Oratoryjnej Musica Sacromontana. Miejscem koncertów jest oratorium filipinów na Świętej Górze pod wielkopolskim Gostyniem. To tam powstała płyta nominowana do najważniejszej nagrody muzycznej w Polsce – Fryderyka!
około min czytania

Wyjątkowy koncert nagrano podczas XIII edycji festiwalu. Zabrzmiały wówczas: Missa ex D Józefa Zeidlera oraz Symfonia D-dur Antoniego Habla w wykonaniu wspaniałych solistów: Iwona Hossa – sopran, Anna Bernacka – mezzosopran, Tomasz Krzysica – tenor oraz Jarosław Bręk – bas. Solistom i Polskiemu Chórowi Kameralnemu akompaniowała Orkiestra Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją Maestro Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego. Reżyserem nagrania jest Łukasz Kurzawski.

To kolejna, siódma już nasza nominacja do nagrody Fryderyk. Pierwsza płyta otrzymała to wyróżnienie w 2008 r. W 2015 r. z kolei Francuska Akademia Muzyczna przyznała twórcom nagrodę Złotego Orfeusza za płytę „Oratorium o śmierci świętego Filipa Neri” – mówi Leszek Jankowski, dyrektor organizacyjny festiwalu.

srodtekstowe.jpg

Festiwal Muzyki Oratoryjnej Musica Sacromontana to muzyczne święto i możliwość usłyszenia wyjątkowych dzieł w niezwykłym otoczeniu. Koncerty poświęcone są przede wszystkim muzyce religijnej, barokowej i oratoryjnej, choć wykonywane są na nich także utwory świeckie. Najczęściej takie, które mają wymiar duchowy i mistyczny. Mecenasem wydarzenia jest PKO Bank Polski.

– Klasztor Księży Filipinów na Świętej Górze, w którym co roku odbywa się festiwal, posiada bogatą tradycję muzyczną. Rozpoczynając swoją pracę duszpasterską w Polsce, księża filipini realizowali ideę oratoryjną św. Filipa Neri, który działał w Rzymie w XVI w. W swojej oryginalnej metodzie głoszenia Ewangelii wielką rolę przypisywał muzyce, przez którą łatwiej dotrzeć do głębi ludzkiego serca – mówi ks. Jakub Przybylski, dyrektor festiwalu.

Wszyscy, którzy uczestniczą w koncertach, podkreślają nie tylko wspaniałą akustykę bazyliki świętogórskiej, ale także wyjątkową duchową atmosferę. Ta świątynia jest nie tylko piękna i wspaniale przygotowana na każdy koncert, ale ma w sobie coś niewyrażalnego, pozazmysłowego. Przez te mury mówią wieki modlitw, nabożeństw, nawróceń i cudów oraz dawnych wykonań muzyki świętogórskich mistrzów.

Laureatów Fryderyków w kategorii „Muzyka poważna” poznamy 8 marca, podczas uroczystej gali w katowickiej Wielkiej Sali Koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Joanna Kozłowska