„NEWCOMERS” – czyli nadchodzą młodzi! Kolekcja młodej sztuki PKO Banku Polskiego

„NEWCOMERS” to pierwsza wystawa Nowej Kolekcji Sztuki PKO Banku Polskiego, na której można zobaczyć prace z nowych zbiorów Banku, dzieła młodej sztuki. Wystawę można oglądać do 31 października br. w Centrum Praskim Koneser w Warszawie.
około min czytania

PKO Bank Polski od lat z sukcesem prowadzi działania popularyzujące polską sztukę współczesną. W swoich zbiorach ma już dzieła polskich klasyków współczesności, w tym takich mistrzów jak Magdalena Abakanowicz, Jarosław Modzelewski, Jan Cybis czy Edward Dwurnik. Teraz powstała kolekcja młodej sztuki – składająca się z prac artystów, którzy już dziś wyróżniają się na rynku i mają szansę dołączyć w przyszłości do grona najwybitniejszych.

Projekt stanowi kontynuację zaangażowania banku w rozwój kultury, wspieranie i promocję polskiej sztuki współczesnej, zwłaszcza twórczości młodych artystów, m.in. poprzez współpracę z uczelniami, finansowanie plenerów czy organizację wystaw.

Okazją do stworzenia nowej kolekcji był obchodzony w ubiegłym roku przez PKO Bank Polski jubileusz 100-lecia.

Nowa kolekcja banku jest wyjątkowa. Jej unikatowość polega m.in. na tym, że gromadzimy prace odzwierciedlające optykę najnowszych poszukiwań twórczych. Nie sugerujemy się modnymi trendami, lecz umożliwiamy młodym artystom prezentację własnych przemyśleń w rozmaitych formach. Wybór i ocenę merytoryczną konsultujemy z ekspertami: prof. Leonem Tarasewiczem oraz prof. Robertem Kuśmirowskim, którzy sami są wybitnymi artystami oraz wieloletnimi pedagogami ASP. Realizacja tego projektu daje nam niepowtarzalną szansę zgromadzenia dzieł sztuki najnowszej, jakiej nie posiada żadna polska instytucja – mówi Lidia Stefanowska, dyrektor zbiorów bankowych w PKO Banku Polskim.

Zadaniem „Nowej kolekcji na nowe 100-lecie" jest stworzenie przestrzeni do poznania i promocji młodych artystów, wielowymiarowej narracji o teraźniejszości i przyszłości, pokazanie energii aktualnej sztuki polskiej.

„Nowa kolekcja na nowe 100-lecie” jest kolekcją otwartą, która odzwierciedla twórczość jeszcze nienazwaną i niezaszufladkowaną, reprezentującą szerokie spektrum artystycznych form wyrazu – malarstwo, rzeźbę, rysunek. W pracach wykorzystano również inne środki ekspresji jak m.in. wideo, tkanina czy fotografia. Kolekcję tworzą dzieła wybitnych młodych twórców – między 25. a 45. rokiem życia, które powstały po roku 2000.

Bank kupił pierwsze prace – 74 prace 12 młodych artystów. Na liście znajdą się m.in. takie nazwiska jak: Irmina Staś, Sebastian Krok, Robert Kuśmirowski, Martyna Ścibior, Krzysztofa Franaszka i Agnieszki Łukaszewskiej.

Dobra sztuka nie zawsze jest łatwa w odbiorze – mówi Robert Kuśmirowski, kurator wystawy, konsultant merytoryczny przy tworzeniu Nowej Kolekcji. – Funkcjonując na rynku sztuki przez 20 lat, wiele razy widziałem młodych twórców, którzy robili doskonałą sztukę, a po kilku latach znikali. Bo dobra sztuka czasem bywa trudna, a taką trudno sprzedać. Artysta był więc zmuszony do rezygnacji z tworzenia na rzecz „normalnej” pracy. Dlatego my teraz budujemy pomost kulturowy i promujemy takich ludzi, pokazując światu ich prawdziwą i wartościową twórczość. Próbujemy ich wspomóc, by mogli się artystycznie realizować i rozwijać.

Nowa kolekcja PKO Banku Polskiego po raz pierwszy prezentowana jest podczas X edycji Warsaw Gallery Weekend, które jest największym w Polsce oraz jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych w Europie Środkowej. Na wystawie „NEWCOMERS” w Centrum Praskim Koneser prezentowane są różnorodne prace: obrazy, rzeźby, instalacje, projekcja wideo. Ich twórcami są m.in.: Edna Baud, Piotr Bujak, Izabela Chamczyk, Marta Fic, Krzysztof Franaszek, Martyna Jastrzębska, Sebastian Krok, Maciej Kusy, Robert Kuśmirowski, Agnieszka Łukaszewska, Martyna Ścibior, Irmina Staś, Małgorzata Wielek-Mandrela oraz Michał Chudzicki.