Twój biznes może znacznie więcej

Polscy przedsiębiorcy chętnie zaciągają kredyty. Jak wynika z danych Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, aż 43 proc. mikro i małych firm chętnie sięga po ten rodzaj finansowania działalności. Obok leasingu, często wybierany jest także kredyt w rachunku bieżącym, pożyczka, ale również kredyt inwestycyjny.
około min czytania

Rodzaj finansowania jest zawsze związany z celem, na jaki zostaną przeznaczone otrzymane od banku pieniądze. Warto więc skonsultować z bankowym doradcą, czy produkt, o którym myślimy w danej chwili będzie dla nas najkorzystniejszy.

Kredyt inwestycyjny – co to?

Po ten rodzaj finansowania sięgają przedsiębiorcy, którzy planują rozwój firmy. Może to być zarówno jej rozbudowa, zakup specjalistycznego sprzętu, powiększenie floty, jak i zwiększenie zatrudnienia. Chodzi o to, by dzięki kredytowi inwestycyjnemu zwiększyć dochody biznesu i umocnić jego pozycję w branży.

W obecnych czasach właściciele firm ubiegają się również o kredyt inwestycyjny, po to, by móc utrzymać zatrudnienie i produkcję na dotychczasowym poziomie. Kredyt inwestycyjny dla firm musi zostać przeznaczony na określony cel, który realizowany jest we wskazanym czasie. To kredyt celowy, dzięki temu najczęściej przedsiębiorcy mogą liczyć na atrakcyjne oprocentowanie, a proponowana kwota kredytu uwzględnia większe i mniejsze potrzeby właścicieli działalności gospodarczej.

Kredyt inwestycyjny na zakup nieruchomości

Na ten cel przedsiębiorcy bardzo chętnie pożyczają od banku pieniądze. Zakup biura na własność to świetny pomysł, zwłaszcza teraz, gdy niepewność zawitała również na rynku nieruchomości. Kredyt inwestycyjny można także przeznaczyć na budowę siedziby, remont lub adaptację nieruchomości z przeznaczeniem na prowadzenie działalności gospodarczej.

Firmy często decydują się też na zaciągnięcie kredytu inwestycyjnego w inne środki trwałe, jak maszyny, samochody czy komputery. Niektóre przedsiębiorstwa decydują się także na sfinansowanie w ten sposób maszyn rolniczych, budowlanych czy stolarskich oraz wyposażenia firmy (np. mebli, drukarek itp.). W PKO Banku Polskim ten rodzaj zobowiązania można przeznaczyć także na spłatę kredytów inwestycyjnych w innym banku.

Kredyt inwestycyjny dla nowych firm

Nie ważne, jaki rodzaj działalności prowadzisz, czym zajmuje się twoja firma. Nie ma też znaczenia, jak długo istnieje ona na rynku. W PKO Banku Polskim kredyt inwestycyjny możesz otrzymać także jako nowe przedsiębiorstwo.

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynamy naszą działalność, czy mamy już długą historię i wypracowaną pozycję musimy dostarczyć bankowi komplet dokumentów. Najważniejsze są założenia, czyli biznes plan planowanej inwestycji, na tej podstawie bank oszacuje możliwość jej realizacji. Kredyt inwestycyjny dla firm udzielany jest bez zabezpieczeń rzeczowych nawet do 500 tys. zł. Przy kwocie, która nie przekracza 1 mln zł – decyzja kredytowa jest szybka. Spłata kredytu odbywa się automatycznie z rachunku bieżącego BIZNES PARTNER.

Kredyt inwestycyjny – warunki

Jak pozyskać kredyt inwestycyjny? To proste. Wystarczy skierować się do swojego opiekuna w banku. Szczegółowe warunki udzielenia kredytu inwestycyjnego są ustalane indywidualnie między właścicielem firmy a bankiem.

Kredyt inwestycyjny dla firm może zostać przeznaczony za zakup tzw. środków trwałych, czyli wyposażenia biura oraz fabryki, wartości niematerialne i prawne, czyli np. prawa autorskie i patenty, a także zakup na przykład udziałów czy papierów wartościowych. W PKO Banku Polskim kredyt inwestycyjny można uzyskać nawet na 20 lat, w jednej z 4 walut do wyboru (złoty, dolar amerykański, euro lub frank szwajcarski), a do tego sfinansowane może zostać nawet 90 proc. inwestycji. Wystarczy zatem, że przedsiębiorca będzie dysponował 10 proc. wkładu własnego.

Oprocentowanie kredytu inwestycyjnego może być według stałej albo zmiennej stopy procentowej, zatem raty równe lub malejące. Wybraną opcję można zmienić w trakcie okresu kredytowania. Wystarczy zawnioskować o zmianę formuły w trakcie spłacania kredytu.

Tomasz Waligóra