OPERAtywny marzec

Drzwi instytucji kultury dla spragnionych kontaktu ze sztuką widzów znowu są otwarte. Na widowni zajęta może być tylko połowa miejsc, ale programy teatrów, filharmonii i oper przygotowane są na 100 proc. Podobnie jak zaangażowanie całego zespołu. Na afiszu Opery Śląskiej w Bytomiu znaleźć można wiele wyjątkowych spektakli.
około min czytania

Niezwykle ważnym obiektem dla życia kulturalnego całego Górnego Śląska jest mieszcząca się w Bytomiu Opera. Założona została w roku 1945 w budynku dawnego Teatru Miejskiego. Od wielu lat słynie z wyjątkowych widowisk, niepowtarzalnych dzieł baletowych czy wybitnych koncertów galowych. I choć trudne czasy pokazały, że opera musi funkcjonować zarówno w świecie rzeczywistym, jak i wirtualnym, to bez wątpienia przyjście do zabytkowego gmachu teatralnego gwarantuje niezwykłe emocje.

Zemsta nietoperza

bytom_zemsta nietoperza.jpg
Od soboty do poniedziałku, aż trzy razy w ciągu jednego weekendu, obejrzeć można wyjątkowy spektakl pt. ,,Zemsta nietoperza” Johanna Straussa w reżyserii Henryka Konwińskiego. Kryminalno-miłosna intryga, wytworne kreacje oraz wyjątkowa oprawa muzyczna to esencja kultowej operetki. Akcja rozgrywa się w kręgu wiedeńskich salonów, a głównym bohaterem jest sympatyczny, lecz nieco lekkomyślny, finansista Eisenstein, w którego rolę wciela się Maciej Komandera. Obraz niekończącej się zabawy bohaterów odsłania niepokojące oblicze i specyficzne problemy, z którymi muszą się uporać. Komizm sytuacyjny, zabawna gra słów, będąca zasługą Juliana Tuwima oraz doskonałe aktorstwo sprawia, że bytomską „Zemstę nietoperza" ogląda się z wielką przyjemnością. W obsadzie spektaklu możemy podziwiać solistów, chór, balet oraz Orkiestrę Opery Śląskiej pod Dyrekcją Francka Chastrusse Colombiera. O wybitną scenografię zadbał natomiast Jan Bernaś.

Callas. Master Class

bytom_callas.jpg
To spektakl muzyczno-teatralny pt. ,,Callas. Master Class” Terrence McNally, w reżyserii Roberta Talarczyka. Głównym wątkiem sztuki są lekcje muzyki, których diwa udzielała pod koniec swojej kariery w słynnej nowojorskiej szkole. Na pierwszy plan wysuwa się miłość Callas do muzyki oraz wspomnienia z jej bogatej kariery. Na scenie pojawiają się również uczniowie-śpiewacy, którzy muszą skonfrontować swój talent z oceną wybitnej choć dosyć kapryśnej śpiewaczki. Kameralny, oniryczny oraz wzruszający spektakl w doskonałej obsadzie, z Joanną Kściuszczyk- Jędrusiak na czele już 6, 7, 8 oraz 14 marca!

Trzeba wiedzieć:

  • Opera Śląska w Bytomiu działa w reżimie sanitarnym. Na widowni zajęta może być tylko połowa miejsc, jednak istnieje możliwość zakupu dwóch miejsc obok siebie.

Rzekoma ogrodniczka – La finta giardiniera

bytom_rzekoma ogrodniczka.jpg
Już po raz ósmy, 13 marca, na deskach Opery Śląskiej w Bytomiu zostanie zagrany spektakl pt. ,,Rzekoma ogrodniczka” Wolfganga Amadeusza Mozarta, w reżyzerii André Heller-Lopes. La finta giardiniera powstała w 1775 r. Mozart napisał ją w wieku 18 lat. To kryminał, w którym sprawa niedoszłego morderstwa wysuwa się na pierwszy plan. Tytułowa ogrodniczka Sandrina to faktycznie markiza Violante, która ukrywa się w domu burmistrza Don Anchise po tym, jak jej narzeczony, hrabia Belfiore usiłował ją zabić w napadzie zazdrości. Dalsze zdarzenia inicjują wielką komedię omyłek, przebieranek i zdrad. W spektaklu są nawiązania do najbardziej lubianych powieści detektywistycznych i ich znanych bohaterów. Opera doczekała się licznych interpretacji, a tkwiący w niej parodystyczny potencjał do dziś inspiruje kolejne pokolenia reżyserów i muzyków.

Requiem d-moll

bytom_requiem-d-moll-2.jpg
Na uwagę z pewnością również zasługuje nowy spektakl baletowy pt. ,,Requiem d-moll” Mozarta, pod kierownictwem muzycznym Francka Chastrusse Colombiera. Powstałe w 1791 r. Requiem d-moll KV 626, jest jednym z największych utworów sakralnych Mozarta, a zarazem jego ostatnią, niedokończoną kompozycją. Dzięki choreografii Jacka Tyskiego, muzyka zyskuje zupełnie nowy wymiar i stanowi wraz z tańcem wspólną, nierozłączną kompozycję. Choreograficzny majstersztyk oraz wyjątkowa oprawa muzyczna powinna zachęcić niejednego melomana. Premiera odbędzie się 20 marca, a kolejne spektakle są przewidziane na 21 i 27 marca.

Na wszystkie wydarzenia zaprasza mecenas kultury – PKO Bank Polski.

Autor zdjęć: Krzysztof Bieliński