Plener z Mistrzami

Warsztaty ze Zbigniewem Liberą i oprowadzanie po Domu Hansenów to główne punkty trwającego pleneru I Pracowni Intermediów gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wydarzenie zorganizowali wykładowcy Maciej Salamon oraz Bogna Burska, której prace są częścią Kolekcji Sztuki PKO Banku Polskiego.
około min czytania

Studenci uczestniczą w warsztatach, podczas których poznają założenia Formy Otwartej. Prowadzi je Zbigniew Libera, znany artysta, autor instalacji, fotografik i performer. Uczestnicy mają przy tym okazję osobiście doświadczyć hansenowskiej idei wprowadzonej w życie.

Studenci Bogny Burskiej

W plenerze w Szuminie biorą udział studenci Intermediów z gdańskiej ASP. To osoby zainteresowane szerokim kontekstem sztuk wizualnych, łączeniem mediów i nowymi sposobami narracji. Interdyscyplinarność w sztuce aktualnej interesuje także Bognę Burską, profesorę gdańskiej ASP. Jej pełne wyrazu prace są częścią Nowej Kolekcji na Nowe 100-lecie PKO Banku Polskiego. Znajdują się w niej dwie akwarele na płótnie z cyklu „Krew i cukier”, na których artystka w abstrakcyjny sposób nawiązuje do czerwieni krwi i różu ludzkiego ciała. Kolejne dwie prace Burskiej w kolekcji banku także nawiązują do cielesności – tym razem są to jednak to fotografie: „Droga” (zestaw 9 fotografii) oraz „Algorytm” (zestaw 12 fotografii).

Dom Hansenów w Szuminie

Drewniany budynek nad Bugiem wybrano na plener nieprzypadkowo. Słynny Dom Hansenów w Szuminie jest przestrzennym manifestem Formy Otwartej. To idea, którą Oskar Hansen uczynił osią swojej twórczości architektonicznej. Wraz z żoną Zofią zasłynął w latach 60. i 70. XX w. realizacją osiedli mieszkaniowych na warszawskim Rakowcu, Osiedla Słowackiego w Lublinie oraz najbardziej kontrowersyjnego Przyczółku Grochowskiego w Warszawie. W każdym z tych projektów małżeństwo architektów rozwijało założenia teorii Formy Otwartej. Jednak jedynie w domu w Szuminie udało im się w pełni wyrazić jej manifest, bez ograniczeń narzucanych przez socjalistyczny przemysł budowlany.

Dom Hansenów w Szuminie jest obecnie oddziałem Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Jest także jedynym polskim budynkiem wpisanym na listę Iconic Houses Network. Do tej prestiżowej sieci należy ponad 100 domów na całym świecie zaprojektowanych przez najwybitniejszych architektów, m.in. Antonio Gaudiego czy Franka Lloyda Wrighta.

Mariusz Kucharski