Pierwsza z wielkich polskich malarek

Anna Bilińska-Bohdanowiczowa była prawdziwą gwiazdą świata artystycznego w czasach, gdy kobiety nie miały nawet wstępu do akademii sztuk pięknych. Po śmierci zapomniana na długie lata. Teraz odkrywamy ją na nowo. Muzeum Narodowe w Warszawie otwiera wystawę „Artystka. Anna Bilińska 1854–1893”.
około min czytania

Anna Bilińska zrobiła karierę w Paryżu, który był światową stolicą sztuki, a jej twórczość była powszechnie doceniania przez krytyków i prezentowana na najważniejszych europejskich wystawach.

Niewiele kobiet osiągnęło tak duży sukces w sztuce przełomu XIX i XX w. Bilińska była jedną z pierwszych wielkich artystek-celebrytek i pierwszą Polką, która zaistniała na paryskich salonach sztuki. To ona przetarła szlaki powszechnie znanym i podziwianym malarkom: m.in. Oldze Boznańskiej, Tamarze Łempickiej czy Meli Muter. Dziś jest niestety najmniej znaną artystką z tego towarzystwa – niesłusznie, bo jej obrazy i fascynujące losy są warte uwagi.

bilinska_srodtekst (1).jpg
Autoportret Niedokończony, Anna Bilińska-Bohdanowiczowa, fot. Muzeum Narodowe w Warszawie.

Całokształt dorobku artystycznego i biografia artystki wciąż czekają na opracowanie. Doskonałą okazją na bliższe przyjrzenie się jej niezwykłej twórczości jest wystawa w Muzeum Narodowym zorganizowana od 26 czerwca do 10 października 2021 r. Mecenasem wystawy jest PKO Bank Polski.

Muzeum prezentuje najszerszy jak dotąd wybór prac malarskich i rysunkowych Bilińskiej, który udało się zgromadzić i wypożyczyć z polskich i zagranicznych muzeów oraz kolekcji prywatnych z całego świata. Będzie można także zobaczyć dzieła do tej pory nieznane.  

Aranżacja wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie,  Fot. Bartosz Bajerski_MNW (1).jpg
Aranżacja wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie,  Fot. Bartosz Bajerski, MNW.

Głównym wątkiem pokazanym na wystawie jest artystyczna kariera artystki, wiodąca od pierwszych prób malarskich w Warszawie poprzez wypracowanie własnego stylu w Paryżu ku udziałowi w międzynarodowych wystawach sztuki. W warszawskim Muzeum Narodowym można zapoznać się z bogatym warsztatem artystycznym Bilińskiej, przejawami akademizmu w jej malarstwie oraz zobaczyć charakterystyczne dla jej twórczości portrety, będące preferowanym przez nią tematem malarskim. Artystka tworzyła także ciekawe prace w technice pastelu, w której wypowiadała się równie często jak w malarstwie olejnym. Te prace także zgromadzono na ekspozycji.

 Ekspozycja będzie dostepna dla zwiedzających od 26 czerwca, fot Bartłomiej Podlewski, MNW (1).jpg
Ekspozycja będzie dostepna dla zwiedzających od 26 czerwca, fot Bartłomiej Podlewski, MNW.

Ciekawym wątkiem, który można zaobserwować w pracach Bilińskiej, jest jej samoświadomość jako kobiety-artystki i kreowanie własnej pozycji w świecie artystycznym poprzez tworzenie autoportretów. Niezwykle interesujące są również wątki biograficzne: pokonywanie przez malarkę materialnych i osobistych trudności na drodze do zawodowego sukcesu czy jej relacje towarzyskie i uczuciowe. Wszystko to można prześledzić w jej twórczości z różnych etapów życia – niestety zbyt krótkiego… Bilińska zmarła przedwcześnie w 1893 r. w wieku zaledwie 39 lat. 

Wystawie w Muzeum Narodowym towarzyszy dwujęzyczny katalog prac istniejących i zaginionych, poprzedzony kalendarium oraz esejami interpretacyjnymi jej twórczości.

Mariusz Kucharski

 

Wystawa „Artystka. Anna Bilińska 1854–1893”
26 czerwca – 10 października 2021
Muzeum Narodowe w Warszawie

PKO Bank Polski wspiera polską sztukę

  • Po raz kolejny bank jest mecenasem wystawy prezentującej dzieła wybitnego polskiego twórcy. Tym razem to „Artystka. Anna Bilińska 1854–1893” – ekspozycja w Muzeum Narodowym w Warszawie.

    PKO Bank Polski od lat z sukcesem prowadzi działania popularyzujące polską sztukę i współpracuje w ośrodkami kultury w całym kraju. Ma także własną kolekcję polskiej sztuki współczesnej – Kolekcję sztuki PKO Banku Polskiego, w której znajdują się dzieła takich mistrzów jak Magdalena Abakanowicz, Jarosław Modzelewski, Jan Cybis czy Edward Dwurnik. Zbiory po raz pierwszy zostały pokazane publiczności z okazji 100-lecia banku podczas wystawy zorganizowanej w warszawskim Muzeum Narodowym w 2019 r. Teraz bank skupia się na popularyzacji dokonań nowego pokolenia polskich artystów, tworząc kolekcję młodej sztuki pod hasłem Nowa kolekcja na nowe 100-lecie PKO Banku Polskiego.