Przez Polskę do gwiazd: podróż śladami największych polskich artystów

Jeśli zastanawiasz się, gdzie pojechać na wakacje w Polsce, to mamy dla ciebie nie lada gratkę, szczególnie jeśli bliska jest ci twórczość Anny Jantar, Czesława Niemena, Justyny Steczkowskiej i Grzegorza Turnaua.
około min czytania

Sprawdź sam, jakie skarby kryją się w ich ukochanych miastach — Poznaniu, Warszawie, Rzeszowie i Krakowie. Co najlepsze, takie przygody prawie nic nie kosztują!

Tyle słońca w całym Poznaniu!

Nie ma chyba osoby, która nie znałaby hitu Anny Jantar „Tyle słońca w całym mieście”. Piosenka ta pasuje do wakacyjnego zwiedzania stolicy wielkopolski, w której urodziła się i rozwijała muzycznie artystka.

Zwiedzanie warto zacząć od wizyty na Łazarzu, czyli dzielnicy, która była szczególnie bliska Annie Jantar. Pierwszym punktem wycieczki niewątpliwie musi być dom rodzinny artystki na ulicy Kasprzaka 7. Pamiętaj, by zwrócić uwagę na tablicę pamiątkową znajdującą się na fasadzie budynku!

Niedaleko miejsca zamieszkania Anny Marii Szmeterling, bo tak naprawdę nazywała się artystka, znajdziesz także VIII LO, do którego uczęszczała, oraz słynną poznańską Palmiarnię, która była idealnym miejscem na wagary. Zachwyty nad fauną i florą nie nadwyrężą twojego portfela — bilety kosztować cię będą 16 zł (normalny) lub 12 zł (ulgowy). A jeśli podróżują z tobą dzieci do lat 3, to za ich wejście nie zapłacisz ani złotówki.

Ale na roślinnym odpoczynku nie kończy się zwiedzanie Łazarza! Dzielnica ta to także miejsce, gdzie rozkwitała kariera muzyczna wokalistki, wystarczy zaledwie pięciominutowy spacer, by spod Palmiarni trafić do siedziby Radia Merkury, gdzie nagrywała swoje pierwsze piosenki.

Wygoda na wakacjach to podstawa, także w bankowości!

Ruszając na kulturalną wycieczkę śladami ulubionego artysty warto postawić na wygodę! Na pewno daje ją możliwość płatności zbliżeniowej za pomocą smartfona i smartwacha - sprawdź sam, jak płatności SwatchPAY! mogą ułatwić twoje zakupy!

Przywitaj warszawski dzień

Mało która piosenka lepiej zachęci do odwiedzenia stolicy niż “Sen o Warszawie”! Jeśli chcesz wybrać się na wycieczkę śladami Czesława Niemena, zacznij od spotkania z mistrzem na Białołęce - od 2019 roku na ulicy Płytowej 14 znajduje się mural z wizerunkiem muzyka. Jak mówi autor malunku Bruno Althamer, to właśnie tam budowała się Warszawa — nad okolicznym Kanałem Żerańskim znajdowały się zakłady, które produkowały wielkie płyty dla warszawskich osiedli. Mural z Czesławem Niemenem znajdziesz również na warszawskiej Woli.

Na zielonym Żoliborzu znajdziesz nie tylko piękne staropolskie budynki z początku XX wieku, ale także dom, w którym żył i tworzył muzyk! Zwróć też uwagę na dworkowo-kamieniczkowy styl osiedla, gdyż sporo domów, które tam się znajdują, wpisane jest na listę zabytków.

Do najważniejszego punktu wycieczki możesz dotrzeć już spacerem. Zaledwie 30 minut wystarczy, by trafić na słynne warszawskie Powązki, które są miejscem spoczynku wielu osób zasłużonych dla polskiej kultury i sztuki. Tam też w katakumbach znajduje się nagrobek Czesława Niemena, który nadal często odwiedzany jest przez oddanych fanów.

Niepozorny „Boski Rzeszów”

Justyna Steczkowska, która wychowała się w stolicy województwa podkarpackiego, parę lat temu nie mogła wyjść z zachwytu, jak wypiękniało jej ukochane miasto. Wycieczkę warto zacząć od wizyty na Rynku Miejskim, który szczególnie przypadł do gustu pani Justynie. Następnie możesz ruszyć na krótki spacer w stronę Filharmonii Podkarpackiej (której mecenasem jest PKO Bank Polski) i Zamku Lubomirskich. Nieopodal znajdziesz także multimedialną fontannę — przed wizytą sprawdź w sieci godziny pokazów, by w pełni nacieszyć oko!

Sprawdź, czy na krakowskim rynku pada deszcz

Kolejnym miastem idealnym na wycieczki kulturalne zdecydowanie jest Kraków. Doskonale wie o tym Grzegorz Turnau, który swoje życie prywatne i zawodowe mocno związał z byłą stolicą Polski. Zacznij od ulicy Brackiej, której nie da się odwiedzić bez nucenia największego hitu artysty. Wtedy blisko będzie już do Rynku Głównego, Sukiennic czy Kościoła Mariackiego!

Wystarczy także krótki spacer, by dotrzeć na Zamek Królewski na Wawelu, który muzyk określa „swoją kotwicą”, miejscem, które co krok przypomina o historii Krakowa. Trafisz tam na wiele wystaw zarówno stałych, jak i czasowych, za które zapłacisz do 25 zł — warto przed wizytą wejść na stronę internetową Zamku i sprawdzić, jak wygląda aktualna oferta.

Na Rynku Głównym w Krakowie znajdziesz kolejne ważne miejsce w życiu wielu zasłużonych polskich artystów. Mowa oczywiście o jedynej w swoim rodzaju Piwnicy pod Baranami, w której występowali między innymi Krzysztof Komeda, Ewa Demarczyk czy Marek Grechuta.

Niewiele trzeba, by dobrze spędzić wakacje w Polsce

Powyższa lista to oczywiście zaledwie wierzchołek góry lodowej. W dużych miastach i małych miasteczkach zawsze znajdą się miejsca, które warto odwiedzić — znane lokale, w których występowali kultowi muzycy, małe muzea przedstawiające lokalną sztukę czy piękne leśne szlaki, które za każdym razem zapierają dech w piersiach.Kliknij tutaj, aby wprowadzić tekst.

Aleksandra Przybylska