W te święta bądźmy blisko… kultury

Okres świąt Bożego Narodzenia zawsze jest czasem wyjątkowym, ale o tegorocznych świętach powiedzieć, że są „wyjątkowe” to zdecydowanie za mało. Ten trudny rok podsumowują dziś wszyscy i każdy szuka dla siebie choć odrobiny nadziei. W optymistyczny nastrój może wprowadzić nas świąteczne spotkanie z kulturą.
około min czytania
 

24 grudnia

W Wigilię Bożego Narodzenia najmłodsi artyści Opery i Filharmonii Podlaskiej zapraszają do wspólnego kolędowania. Czas spędzany rodzinnie przy wigilijnym stole to znakomita okazja, by dzielić się radością i wspólnie zaśpiewać. A jeśli w tym czasie będziemy łączyć się z rodzinami wirtualnie, to warto także zaprosić do tego spotkania wspaniałych artystów: Chór Dziecięcy Opery i Filharmonii Podlaskiej, któremu towarzyszyć będą band i orkiestra smyczkowa, czyli muzycy doskonale znani ze sceny białostockiej Opery. W pierwszej części koncertu zabrzmią polskie kolędy: „Gdy śliczna Panna”, „Jezus malusieńki” czy „Przybieżeli do Betlejem”. W programie drugiej części spotkania wybrzmią przepięknie zaaranżowane klasyki ze zbioru amerykańskich Christmas songs: „Merry Christmas Everyone” czy „Jingle Bells”. Te piosenki wydane zostały na płycie „Świąteczne życzenia”, która może być znakomitym świątecznym upominkiem.

kns_kolędowanie wigilia.jpg

25 grudnia

W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia na muzyczną ucztę zaprasza Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie. Proponuje tego dnia transmisję online IV edycji Arena Festival film & music 2020 – Muzyka filmowa – James Bond. Filmy o Agencie 007 to prawdziwy fenomen kultury popularnej – od wielu dekad premiera każdego z nich budzi emocje i staje się wydarzeniem sezonu. Nie byłoby „Bondów” bez genialnej muzyki. 25 grudnia o godzinie 17.00 na platformie Filharmonii w Olsztynie można będzie więc usłyszeć, m.in. „Golden eye”, „Skyfall”, „Tomorrow never dies”, „Another Way To Die” oraz „Writing’s on The Wall”. Utwory wykonają soliści: Katarzyna Łaska, Patrycja Gola, Jacek Kotlarski wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Tomasza Szymusia.

kns_fot.Damian-Grabarski.jpg

Tego dnia na wspólne kolędowanie zaprasza także ponownie Opera i Filharmonia Podlaska. Tym razem jednak wraz z Artystami OiFP wystąpią również widzowie, którzy przyjęli zaproszenie do udziału w projekcie. Spotkanie online rozpocznie tradycyjna kolęda „Dzisiaj w Betlejem” o charakterystycznej melodii, łączącej kulturę polską z tradycjami naszych wschodnich sąsiadów. Ta wspólnota podkreślona zostanie również za sprawą wybrzmiewających tego dnia ukraińskich kolęd. Koncert pełen dobrych słów i błogosławieństwa hierarchów lokalnych kościołów zwieńczy radosne, ale i majestatyczne w swoim duchu wykonanie XVIII-wiecznej „Pieśni o narodzeniu Pańskim” Franciszka Karpińskiego, znanej powszechnie jako kolęda „Bóg się rodzi”. Koncert zostanie w wyemitowany w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia o godz. 19:10 na antenie TVP3 Białystok. Będzie go można również obejrzeć 6 stycznia 2021 o godz. 19:10 na kanale OiFP na YouTube.

kns_kolędowanie_25 grudnia.jpg

26 grudnia

Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia spędzić można również w towarzystwie artystów Opery i Filharmonii Podlaskiej. Aktorzy z musicalu „Doktor Żywago” z okazji świąt wzięli udział w specjalnym koncercie. Zabiorą oni widzów w podróż do kameralnego, urokliwego i subtelnie roztańczonego „MerryLand”, gdzie snuć będą świąteczne opowieści, w których zagoszczą nowo narodzony Jezus, Święty Mikołaj, dobro, radość i miłość, a wszystko z „Jingle Bells” w tle, przy kojących dźwiękach biało-czarnych klawiszy. Spektakl będzie można obejrzeć na kanale YouTube OiFP w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia o godz. 19:00.

kns_marryland.jpg

W święta i zaraz po nich

W okresie świątecznym na antenie TVP Regiony w całej Polsce, TVP Polonia, TVP Kultura oraz TVP Wilno będzie można zobaczyć znakomity spektakl „Virtuoso” w wykonaniu artystów Teatru Muzycznego w Poznaniu. To brawurowo opowiedziana historia życia Ignacego Jana Paderewskiego. Nie mówi jednak o nim jako o polityku, premierze, kompozytorze i pianiście – pokazuje jego druga twarz showmana, filantropa, bożyszcza tłumów i ulubieńca kobiet.

Libretto i muzykę do spektaklu napisał Matthew Hardy, na co dzień pracujący na Broadwayu, gdzie tętni życie światowego musicalu. Przy tej realizacji towarzyszył mu Brian Kite –utytułowany reżyser musicalowy, odnoszący sukcesy w USA i Chinach. Mocna amerykańska reprezentacja była znakomitym uzupełnieniem dla pozostałych realizatorów Jerzego Jana Połońskiego (reżyseria), Pauliny Andrzejewskiej-Damięckiej (choreografia), Radosława Matei (kierownictwo muzyczne), Mariusza Napierały (scenografia) oraz Agaty Uchman (kostiumy). Premiera musicalu odbyła się 12 września 2020 r. Teraz będą go mogli zobaczyć widzowie w całej Polsce.

kns_fot. M.Kordula.jpeg

To nie koniec niespodzianek Teatru Muzycznego w Poznaniu. Po świętach – w poniedziałek 29 grudnia – zaprosi on swoich widzów na niezwykły koncert musicalowy „Bądźmy razem”. Widowisko zostało zadedykowane lekarzom. W repertuarze znajdą się same musicalowe hity z najbardziej znanych i lubianych spektakli. Koncert będzie dostępny on-line na kanale YouTube teatru.

Na wszystkie wydarzenia online zaprasza wspierający niezmiennie w trudnym czasie instytucje kultury w Polsce, sponsor i partner – PKO Bank Polski.