„Zwycięstwa z nawiązką rekompensują porażki”. Wywiad z szermierzem Tomaszem Motyką

W najbliższy weekend w Warszawie odbędzie się Międzynarodowy Turniej Szermierczy. Te wyjątkowe zawody organizowane są w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Rywalizację pod hasłem „Wspólnie przywróćmy blask polskiej szermierki” zaplanowano na 10 i 11 listopada na warszawskim Torwarze.
około min czytania

O kondycji szermierki w Polsce i predyspozycjach niezbędnych do jej uprawiania mówi Tomasz Motyka, szpadzista, srebrny medalista igrzysk olimpijskich w Pekinie w turnieju drużynowym, wielkokrotny indywidualny i drużynowy mistrz Europy, świata oraz Polski.

Pamięta pan swoje szermiercze początki?

Pierwsze kroki związane były z moją babcią Marią, która była nauczycielem języka polskiego. Jedna z jej uczennic zaprosiła babcię na zawody szermiercze. Postanowiła ona wówczas zabrać ze sobą mnie i mojego brata. Bardzo nam się spodobało i rozpoczęliśmy przygodę z tym sportem.

Co sprawiło, że wytrwał Pan w tej decyzji?

Były dwa powody – po pierwsze bardzo polubiłem ten sport i jest to moja pasja. Po drugie – osiągałem dobre wyniki i miałem cel – pojechać na Igrzyska Olimpijskie i zdobyć medal.

Wielokrotnie słyszałam, że szermierka wymaga cierpliwości, wytrwałości, że właściwie przez całe życie sportowiec uczy się techniki i taktyki. Czy Pana zdaniem jest to sport dla każdego?

Szermierka jako forma aktywności fizycznej jest dla każdego i w różnym wieku. Natomiast sama specyfika szermierki jako sportu jest wieloaspektowa. Mam tu na myśli fakt, że jest to sport trudny, często nazywany niewymiernym, ponieważ nie istnieje tutaj model mistrza. O sukcesie bądź porażce decyduje wiele aspektów, takich jak parametry motoryczne, techniczne, taktyczne i psychologiczne, o których Pani wspomniała, a więc wytrwałość, cierpliwość, silna wola.

Jaki jest Pana największy szermierczy sukces?

Srebrny Medal w Pekinie w 2008 r.

Jest Pan zawodnikiem, ale nie tylko – przygląda się Pan również teorii szermierki. Czy to dwa odległe światy?

Teoria wiele rzeczy wyjaśnia i widzę potrzebę pisania o tym sporcie z punktu widzenia naukowego. Praktyka to umiejętność przeniesienia teorii na trening sportowy i rozwój zawodnika. Z praktyki wiem, że na każdym etapie szkolenia potrzebna jest intelektualizacja zawodników, tzn. nauczanie zawodników świadomości i wyposażanie ich w wiedzę z zakresu teorii treningu sportowego. Także teoria i praktyka powinny się przenikać.

Pracuje Pan z dziećmi. Co jest w tej pracy najtrudniejszego?

Praca z dziećmi to wyjątkowe i trudne zadanie. Z jednej strony kształtujesz młodą osobę, wyposażasz ją w nowe umiejętności, a z drugiej zderzasz się z oczekiwaniami młodych osób, z brakiem cierpliwości, ze zbyt dużą chęcią sukcesu osiąganego od razu. Niewątpliwe inaczej należy pracować z młodymi zawodnikami, a inaczej z tymi już dojrzałymi.

Co powiedziałby Pan dziś młodym sportowcom rozpoczynającym swoją przygodę w tej dziedzinie?

Wybraliście piękny, szlachetny sport, który jest bardzo wymagający. Na planszy więcej przegracie niż wygracie, ale te zwycięstwa zrekompensują Wam z nawiązką porażki. Cieszcie się i bądźcie wytrwali!

Dziękuję!

Oktawia Staciewińska

Organizatorem Turnieju Niepodległości jest Polski Klub Szermierczy. Sponsorem generalnym natomiast PKO Bank Polski.

Formuła tegorocznego Turnieju Niepodległości została rozszerzona o rywalizację dziewcząt. Zawody odbędą się w dwóch kategoriach wiekowych. Pierwsza to „junior młodszy”, druga zaś obejmie roczniki 2007/2008. Obie rywalizacje będą miały miejsce zarówno w trybie indywidualnym, jak i drużynowym. 

Program zawodów

10.11.2018 (sobota)

Turniej indywidualny kadeci i dzieci
09.00 – rozpoczęcie eliminacji grupowych w szpadzie mężczyzn
11.00 – rozpoczęcie eliminacji grupowych w szpadzie kobiet
13.00 – uroczyste otwarcie zawodów
13.30 – rozpoczęcie walk grupowych dzieci roczniki 2007-2008
14.00 – walki pucharowe
19.00 – walki finałowe o I miejsce

Po zakończeniu finału – wręczenie nagród i dyplomów

11.11.2018 (niedziela)

Turniej drużynowy kadeci i dzieci
09.00 – rozpoczęcie walk pucharowych turniej drużynowy
18.00 – uroczysty finał – mecz o I miejsce, wręczenie nagród za turniej drużynowy, zakończenie zawodów