Założeniem wrocławskiej ekspozycji było połączenie dwóch światów: mody i sztuki, które zestawione razem stworzyły całkiem nową, estetyczną opowieść. Na tle 1800 metrów tkaniny, w siedmiu pomieszczeniach Muzeum Narodowego we Wrocławiu zaprezentowano współczesne autorskie kolekcje kimon Joanny Hawrot zainspirowane pracami Maurycego Gomulickiego, Soni Hensler, Angeliki Markul, Wojciecha Ireneusza Sobczyka i Honzy Zamojskiego. Odwiedzający muzeum, którzy szukają nowych, świeżych, artystycznych doświadczeń z pewnością nie będą zawiedzeni.
Prostota minimalistycznej formy, w kontraście zestawiona do niezwykle bogatej w znaczenia i detale wystawy, której motywem przewodnim jest japońskie kimono – Muzeum Narodowe we Wrocławiu bez wątpienia nie boi się otwierać na młodych, pełnych pomysłów twórców. Autorka najnowszego, artystycznego konceptu – Joanna Hawrot w taki sposób opowiadała o swoim projekcie:
Wystawa jest próbą połączenia odmiennych estetycznie światów, artystów i opowieści. To rodzaj autorskiego eksperymentu, oparty na dwóch dekadach moich artystycznych doświadczeń. Kluczowa jest tu opowieść, dla której wybrałam zaprojektowaną przez siebie formę kimona wraz z wariacjami wokół niej. Kimono staje się narzędziem, które wprowadza dialog, daje do myślenia, tworzy nowe połączenia.
Podczas wydarzenia dyrektor muzeum Piotr Oszczanowski podziękował przedstawicielom PKO Banku Polskiego za wsparcie finansowe, dzięki któremu wystawy takie jak „Kimono jako doświadczenie. Język sztuki Joanny Hawrot” mają szansę przyciągnąć nowych, młodych odbiorców. Do tego „zderzenia światów” nawiązała również Małgorzata Czerwińska – dyrektor regionu bankowości detalicznej we Wrocławiu podkreślając, że łączenie tradycji i nowoczesności, czyli synergia młodszych pokoleń i starszych to również kierunek, który obiera nasz bank, dbając nieustannie o klientów z każdej grupy wiekowej.
Jestem bardzo dumna i szczęśliwa, że PKO Bank Polski wspiera tak ważne instytucje kultury jak Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Cieszę się, ze również nasi klienci będą mieli szansę zobaczenia czegoś tak unikatowego jak ta wystawa, ponieważ czegoś takiego nie zobaczymy w żadnym innym miejscu w Polsce. Z całego serca zapraszam na tę artystyczną ucztę i równocześnie serdecznie gratuluję Dyrektorowi i całemu zespołowi za odwagę i wyobraźnię przy tworzeniu tej oryginalnej ekspozycji – powiedziała dyrektor Małgorzata Czerwińska.
Na wieczorny wernisaż z oprowadzaniem kuratorskim zaproszone zostały dyrektor Oddziału 3 we Wrocławiu Ewa Ciska i dyrektor Oddziału 33 Edyta Klimczak.
Wystawa to z pewnością przeżycie, którego warto doświadczyć. Muzeum Narodowe we Wrocławiu po raz kolejny potwierdziło swoją wysoką pozycję wśród instytucji kulturalnych w Polsce. Zachęcamy do odwiedzin! Ekspozycja czynna będzie do 25 sierpnia 2024 r.
Ewa Dyrda
Regionalny Oddział Detaliczny we Wrocławiu