19 października zbieramy krew w Warszawie!

Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa w tym roku zorganizowała 27 zbiórek krwi w 18 miastach. W sumie zebraliśmy blisko 766 litrów krwi. Na kolejną akcję zapraszamy do Warszawy!
około min czytania

W stolicy czekamy na krwiodawców w piątek 19 października, w Centrali PKO Banku Polskiego przy ul. Puławskiej 15. Spotykamy się na parterze budynku. Zapraszamy w godzinach 9.00–15.00.

Krwiodawcy, którzy wezmą udział w akcji otrzymają od jej organizatora - Fundacji PKO Banku Polskiego - upominki. Wystarczy przekazać osobom obsługującym akcję wypełniony i podstemplowany przez RCKiK certyfikat. Dodatkową atrakcją będzie możliwość obejrzenia pod mikroskopem krwi i innych tkanek.

Warszawa, już po raz trzeci w tym roku, znalazła się na trasie BAHK. Podczas dwóch czerwcowych akcji zebraliśmy blisko 40 litrów krwi. Było to możliwe dzięki ofiarności 87 osób. Wśród nich najwięcej było pracowników PKO Banku Polskiego. 

Nie ma wymówki

Przypomnijmy, że to właśnie pracownicy zainicjowali w 2009 r. Bankową Akcję Honorowego Krwiodawstwa. Wciąż stanowią dużą grupę uczestników naszych zbiórek.

Katarzynę Grotowską z Centrali PKO Banku Polskiego do oddawania krwi zachęciła w ubiegłym roku właśnie BAHK. Michał Matusiewicz – także z Centrali – jest dawcą z wieloletnim stażem. Namawia do tego również przyjaciół i znajomych. Z jego doświadczenia wynika, że do każdego trafiają inne argumenty. Dla jednych świadomość pomagania jest najważniejsza, innych zachęcają ulgi podatkowe.

Także pracownicy spółek z Grupy Kapitałowej Banku chętnie przyłączają się do akcji. Jurek Kryk z PKO Ubezpieczenia, wziął udział w BAHK, bo wie, jak ważny jest dostęp do zapasu krwi w zabiegach szpitalnych. ­– A jeśli ktoś mi ułatwia taki dobry uczynek i w pół godziny mogę oddać krew, a potem wrócić do swoich spraw, to nie ma wymówki – deklaruje. 

Cenna inicjatywa

Celem Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa od początku jest nie tylko pozyskiwanie krwi, ale także uświadomienie, jak wielkie ma ona znaczenie dla ratowania ludzkiego zdrowia i życia oraz przekonanie, że jest to bezpieczny i prosty sposób, aby pomagać innym. 

Zdaniem Michała Sokołowskiego z RCKiK w Poznaniu każdy rodzaj aktywności, który zwraca uwagę na kwestię zaopatrzenie szpitali w krew i dzięki któremu jesteśmy w stanie pozyskać nowych dawców, jest cenny i potrzebny.

Dodaje, że ważne jest, aby osoby, które chcą w ten sposób pomagać – a nie cierpią na choroby na stałe uniemożliwiające zostanie dawcą ­– miały świadomość, co sprzyja, a co czasowo jest przeciwwskazaniem do podzielenia się krwią. – Warto zwrócić uwagę na swoją dietę m.in. spożywać więcej produktów zawierających żelazo, dbać o odpowiednie nawodnienie i wypoczynek. Trzeba też pamiętać, że pobyt za granicą, zwłaszcza w rejonach o szczególnej sytuacji epidemiologicznej wymaga odczekania kilku miesięcy. Także naruszenie tkanek i to nie tylko operacje, ale także wykonanie tatuażu czy piercingu, uniemożliwia podzielnie się krwią przez 6 miesięcy – wymienia Michał Sokołowski.

Więcej informacji na temat krwiodawstwa, a także Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa można znaleźć na Bankomanii,  profilu BAHK na Facebooku (ma ponad 95 tys. fanów) oraz na stronie Fundacji PKO Banku Polskiego.

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą w ten prosty i bezpieczny sposób pomagać do udziału w najbliższej zbiórce Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa do Warszawy!

Blisko 766 litrów

W tym roku BAHK odwiedziła 18 miast w całej Polsce. Na trasie naszej akcji znalazły się: Białystok (119,215 l), Bydgoszcz (56,25 l), Bytów (21,6), Gdańsk (32,4 l), Kalisz (19,8 l), Kraków (45 l), Lublin (18,45 l), Łódź (17,1 l), Mońki (71,1 l), Poznań (99 l), Racibórz (4,5 l), Rzeszów (28,8 l), Słupsk (12,15 l), Sokółka (31,5), Wałbrzych (16,65 l), Warszawa (39,15 l), Wrocław (100,35 l), Wysokie Mazowieckie (32,85 l).

W sumie w 2018 roku – podczas 27 akcji – zebraliśmy już 765,9 litra krwi, a dołączyły do nas 1702 osoby.

W dotychczasowych edycjach Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa wzięło udział 14,9 tys. osób. Łącznie przekazaliśmy potrzebującym ponad 7 tys. litrów tego bezcennego leku.

Partnerem BAHK jest Narodowe Centrum Krwi, a lokalnie – Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

 

Lidia Sosnowska

ekspert PKO Banku Polskiego