BAHK zaprasza do Poznania!

5 października Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa już po raz drugi w tym roku zawita do Poznania. W tegorocznej akcji odwiedziliśmy 18 miast i pozyskaliśmy ponad 734 litry krwi, w tym ponad 57 litrów dzięki ofiarności mieszkańców stolicy Wielkopolski podczas czerwcowej zbiórki w tym mieście. Dziękujemy!
około min czytania

W piątek 5 października zachęcamy do udziału w Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa w Poznaniu. Czekamy na Was przy ul. Marcelińskiej 44 w Regionalnym Centrum krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Zapraszamy w godzinach 7.00-16.00.

Organizator akcji, Fundacja PKO Banku Polskiego przygotowała dla krwiodawców upominki. Otrzyma je każdy, kto podzieli się krwią w ramach BAHK 2018 i przekaże osobom obsługującym akcję wypełniony i podstemplowany przez RCKiK certyfikat. Dodatkową atrakcją będzie możliwość obejrzenia krwi i innych tkanek pod mikroskopem.

BAHK już po raz drugi w tym roku odwiedzi Poznań. W czerwcu dołączyło do naszej akcji 157 osób, dzięki którym pozyskaliśmy 57,15 litra tego bezcennego leku. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku dzięki ofiarności 150 krwiodawców zebraliśmy 58,5 litra krwi.

Warto pomagać

Co motywuje uczestników naszych akcji do oddawania krwi?Patryk Sidorek, mieszkaniec Suwałk sam jest dawcą od 10 lat, a innym stara się uświadamiać, że dzisiaj oni pomogą, ale jutro sami mogą potrzebować takiego wsparcia. Robert Woszuk z Lublina - dawca już od 21 lat - pierwszy raz oddał krew z ciekawości. Teraz często zabiera ze sobą syna, aby zobaczył, że oddawanie krwi nie boli, a ten drobny z pozoru gest może kogoś uratować. - Wiele lat temu oddałem krew za namową znajomego. Okazało się, że nie ma się czego obawiać i od tamtego czasu regularnie pomagam innym. Jeśli mogę, to dlaczego tego nie zrobić - tłumaczy Maciej Mikołajczyk z Bydgoszczy.

Bankową Akcję Honorowego Krwiodawstwa w 2009 roku zainicjowali pracownicy PKO Banku Polskiego. Wciąż stanowią dużą grupę uczestników naszych zbiórek. Mateusz Perka, z Oddziału PKO Banku Polskiego w Łodzi, który krew oddaje od wielu lat, wyjaśnia - Wiem, że krew jest potrzebna, niewiele osób ją oddaje, a ciężkie choroby, katastrofy i wypadki drogowe zdarzają się codziennie. Zachęcam każdego, kto może w ten sposób pomagać do regularnego oddawania krwi – podkreśla. A Adrian Adamiak z Oddziału w Warszawiedodaje: – Poświęcam tylko godzinkę, a mogę uratować komuś życie.

Wielka satysfakcja

Barbara Wydriński z RCKiK w Raciborzu podkreśla, że akcje takie jak BAHK są potrzebne z kilku przyczyn. Po pierwsze zwiększają świadomość jak ważne jest oddawanie krwi w celu zapewnienia bezpieczeństwa i dostępności krwi i produktów krwiopochodnych chorym, a dodatkowo zachęcają ludzi do dbania o siebie nawzajem i tworzenia więzi społecznych. Przypomina, że krwiodawcą może zostać zdrowa osoba w przedziale wiekowym 18-65 lat o minimalnej wadze 50 kg.

Waldemar Gołać, wiceprezes lokalnego oddziału PCK w Wysokiem Mazowieckiem i dawca od 1993 roku, uważa, że promowanie idei krwiodawstwa to żmudna praca, która przynosi jednak wiele satysfakcji. Jego zdaniem do każdego trafiają inne argumenty. Jedni dzielą się krwią, bo chcą pomagać, dla innych ważna jest profilaktyka zdrowotna, którą zapewniają badania wykonywane przed każdą donacją. Waldemar Gołać, bardzo ceni współpracę z Fundacją PKO Banku Polskiego i cieszy się, że BAHK regularnie odwiedza Wysokie Mazowieckie udzielając w ten sposób wsparcia w promowaniu krwiodawstwa.

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą w ten prosty i bezpieczny sposób pomagać do udziału w najbliższej zbiórce Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa w Poznaniu!

Kolejną BAHK planujemy 21 października w Warszawie.

26 akcji w całej Polsce

W tym roku BAHK odwiedziła do tej pory 18 miast w całej Polsce. Na trasie naszej akcji znalazły się: Białystok (119,215 l), Bydgoszcz (56,25 l), Bytów (21,6), Gdańsk (32,4 l), Kalisz (19,8 l), Kraków (45 l), Lublin (18,45 l), Łódź (17,1 l), Mońki (71,1 l), Poznań (57,15 l), Racibórz (4,5 l), Rzeszów (28,8 l), Słupsk (12,15 l), Sokółka (31,5), Wałbrzych (16,65 l), Warszawa (39,15 l), Wrocław (100,35 l), Wysokie Mazowieckie (32,85 l).

W sumie w 2018 roku pozyskaliśmy już 734,05 litra krwi, a dołączyły do nas 1609 osób.

W dotychczasowych edycjach Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa wzięło udział ponad 14,8 tys. osób. Łącznie przekazaliśmy potrzebującym ponad 7 tys. litrów tego bezcennego leku.

Więcej informacji na temat krwiodawstwa i Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa można znaleźć na Bankomanii oraz na profilu BAHK na Facebooku (ma ponad 95 tys. fanów), a także na stronie Fundacji PKO Banku Polskiego.

Partnerem BAHK jest Narodowe Centrum Krwi, a lokalnie – Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Lidia Sosnowska
ekspert PKO Banku Polskiego