Beksiński inaczej. Muzeum Narodowego we Wrocławiu
Muzeum Narodowe we Wrocławiu razem z PKO Bankiem Polskim – wieloletnim Mecenasem, zapraszają na nową wystawę czasową poświęconą twórczości Zdzisława Beksińskiego. 2025-04-17Tym razem na zwiedzających czekają aż 163 fotografie, po raz pierwszy zebrane i przedstawione na tak obszernej wystawie. Oryginalne, robione przez samego Beksińskiego odbitki należą do jednych z największych zbiorów artysty w Muzeum Narodowym oraz Muzeum Historycznym w Sanoku. Wiele z tych fotografii zobaczymy po raz pierwszy!
„Każdy ma swojego Beksińskiego” – to zdanie otwiera najnowszą wystawę pt. „Fenomenalny. Zdzisław Beksiński”. Trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem – charakterystyczny styl, przejmująca, nawiązująca do apokaliptycznych estetyka, a przy tym niezwykły warsztat malarski powodują, że u każdego kto kiedykolwiek zobaczył któryś z jego ekscentrycznych obrazów przynajmniej jeden zostaje w pamięci na zawsze.
Przewrotnie, Kuratorka najnowszej wystawy, Aleksandra Szwedo, postanowiła polemizować z tym stwierdzeniem pokazując artystę z innej strony – poprzez jego mniej znaną twórczość fotograficzną, odkrywając przed nami zupełnie inne oblicze mistrza… znacznie bardziej sentymentalne i melancholijne. Okres twórczości, który możemy zobaczyć w Muzeum Sztuki Współczesnej (filii Muzeum Narodowego) obejmuje zaledwie jedną dekadę jego fotograficznej działalności. To jednak wystarczy, żeby pokazać drogę, jaką artysta przeszedł od zainteresowania klasycznymi portretami i pejzażami do tego Beksińskiego, jakiego zapamiętał świat - mrocznego, osobistego i ostatecznego.
Podczas otwarcia wystawy na której pojawiło się kilkaset osób, Dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski powiedział, że „Fenomenalny. Zdzisław Beksiński” to próba „osadzenia twórczości artysty w szerszym kontekście, w którym pojawi się nie tylko jako twórca "przerażający" i "mroczny", ale także jako pionier i poszukiwacz nowych form wyrazu, walczący z ograniczeniami współczesnej fotografii". Dyrektor podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania wystawy, a także zaakcentował rolę PKO Banku Polskiego jako Mecenasa kultury i sztuki, dzięki którego wsparciu Muzeum Narodowe może realizować projekty, które utrwalają wagę kultury i sztuki w społeczeństwie.
„Fenomenalny” pokazuje jeszcze jeden, ciekawy aspekt życia Beksińskiego – jego relacje z ważnymi postaciami polskiej fotografii jak Jerzy Lewczyński czy Bronisław Schlabs, a także ludźmi związanymi ze sztuką, którzy współpracowali z artystą osobiście – dr Adamem Sobotą i Normanem Leto, który specjalnie z myślą o wystawie przygotował artystyczną realizację. „Bryła życia”, którą obejrzymy jako pierwszą po wejściu na teren ekspozycji symbolizuje pełne, emocjonalnych zawirowań i artystycznych poszukiwań życie mistrza.
Zdzisław Beksiński (ur. 24 lutego 1929 r. w Sanoku, zm. 21 lutego 2005 r. w Warszawie) był polskim inżynierem, architektem, malarzem, rzeźbiarzem, fotografem i rysownikiem, posługującym się również grafiką komputerową. Jest uznawany za jednego z najbardziej oryginalnych i rozpoznawalnych polskich artystów XX wieku. W tym roku przypada 20 rocznica jego tragicznej śmierci, a nowa wystawa Muzeum Narodowego przy współpracy z PKO Bankiem Polskim to rodzaj hołdu poświęconemu temu wybitnemu, nietuzinkowemu artyście.
Wystawę można obejrzeć do 24 sierpnia 2025 r. w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej przy ul. Wystawowej 1 we Wrocławiu. Zapraszamy!
Ewa Górska
PKO Bank Polski
Regionalny Oddział Detaliczny we Wrocławiu