#Ekoodpowiedzialni. Cuda z papieru, czyli co może powstać w procesie recyklingu

Ilość odpadów, które generuje każdy z nas jest zatrważająca i… wciąż rośnie. W trosce o środowisko naturalne powinniśmy gwałtownie ograniczyć produkcję śmieci, ale także zwrócić uwagę na poszczególne surowce. Wiele z nich da się odzyskać i ponownie wykorzystać. Z papieru na przykład projektanci potrafią stworzyć bardzo oryginalne i użyteczne przedmioty.
około min czytania

Odzyskiwanie materiałów do ponownego użycia to silny trend, stosowany z powodzeniem w wielu branżach. Papier z recyklingu nie kojarzy nam się jako „stylowy” materiał, ale w rzeczywistości może posłużyć do produkcji nie tylko papieru pakowego czy filtrów do kawy. To bardzo uniwersalne tworzywo, z którego przy odrobinie wyobraźni można wykreować zarazem funkcjonalne, jak i niebanalne, a wręcz eleganckie przedmioty. Poniżej przedstawiamy wybrane przykłady, choć zastosowań dla papieru drugiego czy trzeciego obiegu jest znacznie więcej.

Co może powstać z papieru? Meble i oświetlenie!

Papier, powszechnie znany jako materiał do pisania i drukowania, zyskuje nowe życie w rękach kreatywnych projektantów. Coraz częściej wykorzystywany jest do tworzenia designerskich mebli i dodatków wnętrzarskich, które zachwycają estetyką i funkcjonalnością, udowadniając, że z papieru, a także papieru z recyklingu mogą powstać prawdziwe cuda. Oto przykłady niebanalnych zastosowań tego materiału.  

Słynne projekty Franka O. Gehry’ego z serii Easy Edges, w tym ikoniczne, zaprojektowane dla firmy Vitra: krzesło Wiggle Chair, czy stolik Wiggle Stool, wykonane z 60 warstw klejonego papieru, pochodzą z lat 60. i 70. XX w. Słyną nie tylko z przełomowego wzornictwa i bardzo oryginalnego pomysłu, ale też z… wytrzymałości. Seria znalazła się w kolekcji nowojorskiego Museum of Modern Art.      

Projektant Tokujin Yoshioka w 2009 r. pokazał na targach Salone del Mobile sofę „Paper Cloud” zaprojektowaną dla firmy Moroso. Wykonana z marszczonego papieru, wyrażała „elementy natury i ludzkiej wyobraźni zsyntetyzowane poprzez teksturę i formę lekką jak chmury”.

O ile tworzenie dużych mebli z delikatnego papieru może wydawać się nieco ekstrawaganckie, o tyle projekty lamp z tego tworzywa dosłownie weszły pod strzechy. Ciekawe projekty oferują zarówno globalne sieci meblarskie, jak i niezależni projektanci.

Z papieru wykonany jest „klosz” słynnej lampy chmurki, z papieru ryżowego i plisowanego – wiele różnorodnych projektów lamp powszechnie dostępnych w znanych sieciówkach, a z recyklingowanego papieru na przykład lampy Hozuki projektu uznanego japońskiego artysty Wataru Sakumy. Recyklingowany czy nie, papier nadaje się do tworzenia rzeźbiarskich, organicznych form, które dobrze sprawdzają się jako lekkie, dekoracyjne elementy oświetlenia.

Szerokie zastosowanie papieru z odzysku

Papier z recyklingu wykorzystywany jest również do tworzenia wielu drobniejszych dekoracji i akcesoriów zarówno do mieszkania, jak i osobistego użytku. To znakomite tworzywo między innymi do wyrobu oryginalnej biżuterii, ozdobnych sztucznych kwiatów i girland, ozdób okolicznościowych, na przykład urodzinowych dekoracji, osłonek na doniczki, wazonów z papier mâché, etui na okulary, karty płatnicze i lojalnościowe, portfeli, wizytówek, opakowań i torebek prezentowych, nietuzinkowych akcesoriów papierniczych – notesów, kalendarzy, papieru czerpanego, papeterii, zabawek i wielu, wielu innych przedmiotów (nie)codziennego użytku.

Wykorzystanie papieru z recyklingu do produkcji mebli i dodatków wnętrzarskich to nie tylko korzyść dla środowiska, ale także sposób na stworzenie wyjątkowych i oryginalnych aranżacji. Meble i dodatki wykonane z papieru z recyklingu są niepowtarzalne, bo każdy, zwłaszcza wykonany ręcznie, egzemplarz posiada swoją historię i swoje nieregularności. Wybierając produkty z recyklingu, nie tylko dbamy o planetę, ale także wspieramy kreatywnych projektantów i firmy, które stawiają na ekologię. W ten sposób budujemy piękniejsze i bardziej zrównoważone otoczenie.

 #Ekoodpowiedzialni. Mamy na to papier!