#Ekoodpowiedzialni. Dziś Dzień bez Samochodu. To proste

To może być miła odmiana. Komunikacja miejska, spacer w promieniach jesiennego słońca, hulajnoga czy rower zamiast stania w korkach. Świętuj z nami Dzień bez Samochodu!
około min czytania

Jak co roku, 22 września staramy się zostawić cztery kółka i przesiąść się do transportu publicznego lub udać się w drogę pieszo bądź rowerem. Dzień bez Samochodu to ostatni, finałowy dzień Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju, zwanego też Tygodniem Mobilności, który tradycyjnie rozpoczyna się 16 września. Świętujemy go już od 30 lat! Pomysł pojawił się w 1973 r. w związku z kryzysem naftowym, ale dopiero w 1994 roku udało się wcielić go w życie – za to na od razu skalę światową.

Ta wielka akcja ekologiczna cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców miast i obejmuje swoim zasięgiem cały świat – od Stanów Zjednoczonych, przez państwa europejskie, po Tajwan. Jej cel to propagowanie idei poruszania się po miastach w bardziej ekologiczny sposób, a więc przede wszystkim rowerem lub komunikacją miejską i rezygnacja na dobę z samochodu.

Tego dnia wiele miast zachęca wszystkich do włączenia się w obchody, oferując mieszkańcom i użytkownikom ciekawe udogodnienia, jak na przykład darmowe przejazdy komunikacją miejską (za okazaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu, bądź całkiem za darmo), zamianę ulic w centrum na deptaki, organizując festyny tematyczne i kampanie informacyjne w szkołach i miejscach użyteczności publicznej. 

Jak wynika z danych Europejskiej Agencji Środowiska, transport drogowy odpowiada aż za 37 proc. tlenków azotu oraz 23 proc. sadzy w powietrzu.

Samochody, zwłaszcza gdy tak jak dzisiaj, są ich miliony, generują wiele problemów. Chcemy widzieć w nich symbol postępu, nowoczesne narzędzie ułatwiające ludziom codzienne życie, ale przemysł motoryzacyjny ma też swoją ciemną stronę. Zanieczyszczenie powietrza, hałas, korki, wypadki, zużywająca się infrastruktura miejska, ogromne ilości prądu potrzebne, aby obsłużyć ruch samochodowy w miastach i wiele innych uciążliwości to stale narastający problem. Oczywiście, nie rozprawimy się z nim w jeden dzień w roku, ale ten jeden dzień jest sygnałem, że problem widzimy. Podjęte działania zaś – pierwszym krokiem do jego rozwiązania.

To także okazja, aby uświadomić sobie, że alternatywny sposób przemieszczania się może być… przyjemny. W ten wrześniowy dzień miasto staje się spokojniejsze, cichsze. Kto jeździ autem na co dzień, zna bolączki kierowcy: stresujące korki, brak miejsc do parkowania, koszty paliwa. Dziś, czyli 22 września te wszystkie troski znikają. Możesz usiąść wygodnie w autobusie, metrze, tramwaju i np. poczytać książkę. Dołączysz? 

W banku mamy świadomość, tego, że tak jak żaden człowiek nie jest samotną wyspą, tak żadna firma nie działa w izolacji.

Mamy wpływ na otoczenie społecznie, środowisko i ludzi, którzy korzystają z naszych usług i zależy nam, by wpływ ten był jak najlepszy. Celem strategicznym banku jest bycie liderem transformacji ESG w polskim sektorze bankowym poprzez angażowanie się w zielone projekty, m.in. w zakresie energetyki wiatrowej i słonecznej oraz mniejszych eko inwestycji. Grupa PKO Banku Polskiego udzieliła firmom w ciągu roku (od czerwca 2022 do czerwca 2023) zielonych kredytów na kwotę 3,4 mld zł, co oznacza wartościowo wzrost o 78 proc. w ujęciu rok do roku. PKO Bank Polski podpisał m.in. umowę z MPK Kraków o wartości 40 mln zł na zakup zeroemisyjnych autobusów.