#Ekoodpowiedzialni. Jak zadbać o balkon i ogród, by nie przepłacać

Piękne rośliny przed domem czy ukwiecony balkon? Ależ tak. Najpierw jednak należy go odpowiednio zaaranżować i… przygotować się na spore nakłady pracy i pieniędzy. To inwestycja nie tylko w rośliny, ale również oświetlenie, system nawadniania, urządzenia i narzędzia ogrodnicze oraz energię elektryczną.
około min czytania

Przydomowa zieleń nie tylko poprawia estetykę otoczenia, ale także pozytywnie wpływa na nasz nastrój, buduje atmosferę do odpoczynku. Warto jednak przy tym pamiętać, by mądrze zaplanować wszystkie aspekty, które wpłyną nie tylko na wygląd, ale także na koszty utrzymania.

Energooszczędne oświetlenie

Z oświetlenia ogrodowego i balkonowego korzystamy zarówno podczas długich letnich wieczorów, jak i w krótsze jesienne i zimowe dni, gdy ułatwia funkcjonowanie po zmroku. Powinno ono zatem odgrywać rolę nie tylko ozdobną, ale także funkcjonalną. Nie powinniśmy przy tym zapominać o energooszczędności. Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów lamp LED-owych, w tym takich z automatycznym sterowaniem, np. wyposażonych w czujnik ruchu. Najtańsze w eksploatacji będzie oczywiście oświetlenie solarne, wykorzystujące zupełnie darmową i ekologiczną energię słoneczną. Przy wyborze warto kierować się nie tylko wyglądem, ale też rodzajem panelu słonecznego, w jaki są wyposażone lampy. Najbardziej efektywny będzie akumulator litowo-jonowy.

Eko-nawadnianie

Na balkonie często wystarczy konewka, ale w ogrodach trzeba się już zastanowić nad wygodniejszym sposobem podlewania. Wiele osób korzysta w tym celu z węża ogrodowego, jednak takie rozwiązanie wiąże się ze znacznymi stratami wody, a więc i pieniędzy. Coraz popularniejsze jest więc korzystanie z systemów nawadniania ale można znaleźć dużo bardziej rozsądne rozwiązania. Są to na przykład doniczki samonawadniające, które zapobiegają niekontrolowanemu zamoczeniu roślin. Podobnie system nawadniania kroplowego lub miejscowego – zapewnia indywidualne podlewanie każdej rośliny za pomocą specjalnych kroplowników. Na większych powierzchniach warto z kolei zastosować system zraszający. Dostępne są również rozwiązania bardziej innowacyjne, jak np. automatyczny system nawadniania słonecznego, czy podziemne nawadnianie kropelkowe, przy którym unika się strat wody spowodowanych parowaniem. Bez względu na sposób podlewania warto także zadbać o możliwie ekologiczne i ekonomiczne źródło wody – najlepiej zatem zbierać deszczówkę i nią podlewać rośliny. To proste rozwiązanie znacząco wpłynie zarówno na środowisko, jak i stan naszego konta.

Sprzęty najwyższej klasy (energetycznej)

Do pielęgnacji zieleni będą potrzebne odpowiednie narzędzia ogrodnicze, czasem nawet urządzenia elektryczne. Tu także kluczowe jest to, żeby wybierać nie tylko wygodne, ale też ekologiczne i energooszczędne z najwyższą klasę energetyczną. To zagwarantuje najniższe zużycie energii. Dobrym rozwiązaniem będą też maszyny akumulatorowe, które nie produkują spalin i nie generują hałasu.

Piękny i zadbany ogród czy zielony balkon wymaga regularnej pielęgnacji i odpowiednich rozwiązań, które zagwarantują najlepsze efekty estetyczne, ekologiczne i ekonomiczne. Warto zatem zastosować się do kilku prostych zasad, by urządzenie własnego kawałka zieleni nie zrujnowało naszego portfela.

Bądźmy razem. Zaangażowani i odpowiedzialni. #EKOODPOWIEDZIALNI