#Ekoodpowiedzialni. Recykling papieru ma 1000 lat!
Skąd wziął się pomysł na recykling papieru? Najprościej mówiąc: z braku. To praktyka stara jak świat. Przez wieki ponowne wykorzystanie surowców, nie tylko papieru, było zwyczajnie koniecznością, ponieważ wszelkie materiały były drogie i zwykle trudno dostępne. Dziś korzystamy z tej tradycji, a odzyskiwanie papieru przynosi nam wszystkim wiele korzyści. 2024-03-18O recyklingu mówi się nieraz w kontekście nowej mody czy zachcianek mieszkańców dużych miast, podczas gdy tak naprawdę ma on długą historię. Recykling papieru po raz pierwszy odnotowano w 1031 r., kiedy japońskie sklepy zaczęły sprzedawać makulaturę. Japończycy zaczęli przetwarzać papier praktycznie zaraz po tym, jak nauczyli się go wytwarzać, a recykling stał się integralną częścią obiegu papieru. W kulturze japońskiej papier przetworzony jest wręcz uważany za bardziej wartościowy niż nowy. Z XII wieku pochodzi historia żony cesarza, Fujiwary Tamiko, która po jego śmierci wszystkie otrzymane od niego wiersze i listy przetworzyła na nowy papier, na którym następnie wykaligrafowała sutry, które miały zapewnić spokój jego duszy.
Papier ze szmat? To bardzo stary wynalazek
Koncept dotarł do Nowego Świata dopiero kilka wieków później. W 1690 roku Filadelfii powstał Młyn Rittenhouse, który rozpoczął przetwarzanie lnianych i bawełnianych szmat na papier, który sprzedawano drukarzom do produkcji Biblii i gazet. Gwałtowne przyspieszenie recyklingu nastąpiło w erze przemysłowej. W połowie XIX wieku wzrosło zapotrzebowanie na książki i materiały piśmiennicze. Do tego czasu producenci papieru wykorzystywali do produkcji papieru wyrzucone szmaty lniane, ale podaż nie nadążała za zwiększonym popytem. W Wielkiej Brytanii, już na początku XIX wieku książki kupowano na aukcjach w celu przetworzenia zawartości włókien na nowy papier.
Papier - nośnik wspomień
Dziś papier jest tak powszechnie dostępny, że często nie zwracamy uwagi na to, z jak cennym surowcem tak naprawdę mamy do czynienia. Zwykła kartka, choć niemal nic nie waży, niesie wielką wagę historyczną, kulturową i… materialną. Abyśmy dziś mogli z taką łatwością korzystać z tego niezwykłego wynalazku, przez wieki skomplikowany proces produkcji był udoskonalany, aż rozwinął się na skalę masową. Papier jest tak wszechstronnym materiałem, że poza drukiem i pismem, wykorzystywany jest w wielu innych obszarach, między innymi do produkcji opakowań, w tym opakowań jednorazowych, artykułów higienicznych, map, filtrów do kawy, etykiet. Jednak to, że jest go dużo, nie oznacza wcale, że będzie dostępny w nieskończoność. Zasoby naturalne są ograniczone, dlatego odzyskiwanie papieru do ponownego wykorzystania powinno stać się oczywistością, nawykiem.
Nie zawsze oczywiste korzyści z recyklingu
Recykling papieru przynosi wiele korzyści zarówno środowisku, jak i gospodarce, ale także jednostkom. To między innymi:
- Ochrona lasów. To pierwsze przychodzi do głowy, kiedy myślimy o recyklingu papieru. I słusznie! Mniejsze zapotrzebowanie na świeże drewno z lasów ogranicza wycinki drzew.
- Oszczędność wody. Produkcja papieru z recyklingu zużywa około 40-50% mniej wody niż produkcja z pulpy drzewnej.
- Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Produkcja papieru z recyklingu generuje znacznie mniejsze ilości gazów cieplarnianych w porównaniu do produkcji z surowców pierwotnych. To pomaga ograniczyć wpływ przemysłu na zmiany klimatyczne.
- Oszczędność energii. Recykling papieru wymaga mniejszej ilości energii niż produkcja z pulpy drzewnej. To przekłada się na mniejszy ślad węglowy.
- Mniejsze zanieczyszczenie powietrza. Recykling zmniejsza ilość odpadów trafiających na składowiska, co z kolei zmniejsza ilość metanu emitowanego przez rozkładające się odpady.
- Oszczędność miejsca na składowiskach. Mniejsza ilość odpadów trafiających na wysypiska śmieci zmniejsza potrzebę zajmowania obszarów pod składowiska.
- Wspieranie gospodarki o obiegu zamkniętym. Recykling papieru wpisuje się w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym, gdzie surowce są wykorzystywane wielokrotnie, co minimalizuje ilość odpadów i zasobów potrzebnych do produkcji nowych produktów.
- Oszczędność pieniędzy. Firmy lub indywidualne gospodarstwa domowe, gdy korzystają z recyklingu, mogą obniżyć koszty związane z zakupem nowego papieru, i jego późniejszej utylizacji.