Działacze kultury — jak spełniać się jako wolontariusz?

Tworzą, chronią i promują kulturę, od ludowej przez popularną. Szczególnie zasłużonym działaczom przyznawane jest honorowe odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Polskiej”!
około min czytania

Jak dołączyć do grona wolontariuszy kulturalnych?

 

Z artykułu dowiesz się:

  • Co zyskują wolontariusze?
  • Jak możesz pomagać nie wychodząc z domu.
  • Wolontariat a oszczędzanie – czy na pomaganiu można zyskać?

Kim są wolontariusze kulturalni?

Chcesz zostać wolontariuszem, ale nie wiesz, gdzie szukać ciekawego programu? Na pewno będziesz miał z czego wybierać! Oto kilka miejsc, które najczęściej szukają rąk do pomocy:

  • muzea,
  • fundacje (np. związane z arteterapią),
  • festiwale filmowe i muzyczne,
  • stacje radiowe i telewizyjne (np. studenckie).

Studiując kierunek artystyczny wiedziałam, że chcę jak najszybciej zdobywać doświadczenie w muzealnictwie. Będąc wolontariuszką w muzeum, miałam okazję wykorzystać swoją wiedzę o sztuce podczas zajęć dla seniorów, wydarzeń edukacyjnych, a nawet inwentaryzacji zbiorów! W ciągu trzech lat działania nie tylko wiele się nauczyłam, ale też poznałam ludzi, których teraz mogę nazywać przyjaciółmi - mówi Magda, od trzech lat wolontariuszka w muzeum.

Wolontariat jest domeną szczególnie uczniów i studentów, którzy chcą brać udział w życiu kulturalnym bez konieczności nadwyrężania budżetu. Szczególnie zaangażowani pasjonaci kina, muzyki czy sztuki mogą w ciągu roku zaoszczędzić setki złotych na dostępach do wydarzeń i wystaw, które ich interesują.

Kino jest moją największą pasją, mimo że nie mam w planach pracować w branży filmowej. Gdy tylko mogę, dołączam do grup wolontariuszy na największych polskich festiwalach filmowych — dzięki temu moja miłość nie doprowadza mnie do bankructwa! Matematyka jest prosta, zakładając średnią cenę 15 zł za bilet i biorąc pod uwagę to, że mogę za darmo obejrzeć czasami nawet ponad 30 filmów w ciągu roku, dobijam już do oszczędności o wartości 500 zł! Wolontariat nie tylko jest fajny, ale po prostu się opłaca! - dodaje Agnieszka, od pięciu lat wolontariuszka na festiwalach filmowych.

Wolontariusz od zadań specjalnych

Czym zajmują się wolontariusze w tego typu organizacjach? Najprościej powiedzieć, że wszystkim! Są to osoby z pasją, które potrafią dostosować się do potrzeb i rozwijają swoje umiejętności w organizacji wydarzeń, marketingu, obsłudze klienta czy projektowaniu graficznym. Często też wolontariat to szansa na odkrycie własnego talentu.

Do niedawna byłem wolontariuszem na jednym z większych festiwali filmowych w Polsce. Aktualnie, już jako pełnoetatowy pracownik, zajmuję się między innymi zarządzaniem pracą moich następców. Doświadczyłem więc wolontariatu z obu stron! Uważam, że dzięki temu jestem w stanie zapobiegać problemom i wychodzić naprzeciw oczekiwaniom mojego zespołu. Staram też się aranżować pracę tak, by była dopasowana do potrzeb i zainteresowań każdego wolontariusza — właśnie tak podchodził do pracy mój przełożony i to dzięki niemu jestem związany z festiwalem już siedem lat - mówi Jakub, od dwóch lat koordynator wolontariatu.

Zastanawiałeś się nad tym, w czym byś się odnalazł i znalazłeś organizację, do której chcesz dołączyć? Najtrudniejsze dwa zadania masz za sobą! Sprawdź stronę internetową lub profil  interesującego cię miejsca w mediach społecznościowych – znajdziesz tam poradę na temat tego, jaki powinien być twój kolejny krok. Wyszukaj także w sieci, czy twoje miasto, gmina lub województwo nie posiadają stron dedykowanych wolontariatowi i działaczom kultury — takie ułatwienie czeka między innymi na mieszkańców Katowic, Warszawy czy Gdańska.

Również pracownicy PKO Banku Polskiego często decydują się na wolontariat, odpowiadając w ten sposób na potrzeby ludzi z ich regionów, z całej Polski, a nawet z innych krajów. Poprzez swoich pracowników-wolontariuszy bank potwierdził siłę swojej organizacji, zasięg i serce, oferując bezinteresowną, celową #PomocDlaUkrainy.

Wolontariat dla tych, którym brakuje czasu

Chcesz wspierać kulturę, ale nie masz możliwości spędzania wielu godzin poza domem? W sieci znajdziesz wiele możliwości e-wolontariatu! Tak samo jak w przypadku wolontariatu tradycyjnego, możesz wejść w stałą współpracę z interesującą cię organizacją. Jedyną różnicą jest tutaj forma komunikacji i to, jakimi zadaniami będziesz się zajmować.

Jeśli nawet taka współpraca to dla ciebie zbyt czasochłonne zajęcie, ale masz w sobie potrzebę pomocy, możesz zaangażować się w mikrowolontariat, w ramach którego wolontariusze odpowiadają na konkretne potrzeby organizacji. Zadania te są różnorodne — od stałego prowadzenia mediów społecznościowych danej organizacji, przez pomoc w organizacji webinarów i kursów online, po jednorazowe przygotowanie tłumaczenia tekstu.

Czy warto być działaczem kultury?

Oczywiście, że tak! Jest to zajęcie, które nie tylko pozwoli ci na przeżycie przygody, do której niewielu ma dostęp, ale także na zdobycie doświadczenia w wielu dziedzinach. Działacze kultury to specjaliści od wielozadaniowości i poza wiedzą o sztuce mają także smykałkę do organizacji różnorodnych wydarzeń, działań promocyjnych czy aktywności w social mediach. Dlatego nie warto zwlekać, jeśli szukasz ciekawego zajęcia, to kulturalny wolontariat jest dla ciebie!

A bez względu na to, jaki rodzaj wolontariatu wybierzesz, na pewno przyda ci się aplikacja mobilna IKO, która umożliwi ci kontrolowanie swoich finansów (i pieniędzy zaoszczędzonych dzięki wolontariatowi).

Aleksandra Przybylska