Zawsze jest czas na dobre rzeczy

Coraz więcej satysfakcji czerpiemy z pomagania innym. Dzielimy się pieniędzmi, przekazujemy dary rzeczowe i darujemy swój czas. W przypadającym na 5 września Międzynarodowym Dniu Dobroczynności pamiętajmy, że możemy pomagać, robiąc rzeczy zupełnie zwyczajne. Warto też wziąć udział w quizie o dobroczynności.
około min czytania

W badaniu CBOS „Czy Polacy są altruistami?” 70 proc. osób stwierdziło, że obecnie trzeba być wrażliwym i gotowym do pomocy. Niemal dwie trzecie (64 proc.) zadeklarowało, że zdarzyło im się dobrowolnie i nieodpłatnie pracować na rzecz swojego otoczenia. Odsetki te rosną z roku na roku, co dowodzi, że wspieranie potrzebujących wchodzi nam w krew.

Niesieniem pomocy zajmuje się m.in. Fundacja PKO Banku Polskiego. Kierując się mottem „Dobro procentuje”, angażuje się ona w działalność społeczną, wspiera akcje sportowe i udziela się wszędzie tam, gdzie potrzebna jest pomoc.

– Dzień Dobroczynności obchodzimy właściwie codziennie – mówi Małgorzata Głębicka, prezes Fundacji. Dla nas ten dzień będzie jak każdy inny – będzie dniem pracy. Jest to jednak dobry pretekst do podsumowania naszej działalności. Realizujemy szereg projektów. Warto wspomnieć chociażby o współpracy ze Stowarzyszeniem SIEMACHA – prowadzącym blisko 40 całodobowych i dziennych placówek opiekuńczo-wychowawczych. Dzięki naszemu wsparciu duży nacisk w procesie wychowawczym kładziony jest na edukację. Mobilność osób niepełnosprawnych oraz wprowadzenie ich na rynek pracy to z kolei cel, który postawiło przed sobą Stowarzyszenie SPINKA – kolejna organizacja, dla której jesteśmy partnerem strategicznym. Dzięki naszemu wsparciu gro osób niepełnosprawnych ma możliwość zdobycia prawa jazdy i niejednokrotnie co za tym idzie wejścia na rynek pracy.

Wolontariat z Fundacją PKO Banku Polskiego daje wiele możliwości. Tu każdy znajdzie coś dla siebie:

1. Charytatywne akcje „biegnę dla…” i PKO Bieg Charytatywny

Cykl biegów pod patronatem PKO Banku Polskiego zna już cała Polska. W ich ramach organizowane są akcje „biegnę dla…”, dzięki którym Fundacja przekazuje pieniądze zarówno dla dzieci, jak i dorosłych wymagających specjalistycznego leczenia lub operacji ratujących życie. Aby wesprzeć potrzebujących, biegacze mogą przyczepić do koszulki identyfikator akcji – kartkę z napisem „biegnę dla…”, a Fundacja PKO Banku Polskiego ich zaangażowanie przeliczy na darowiznę. Od 2013 r. w akcji wzięło udział ponad 150 tys. biegaczy, a Fundacja przekazał na konta beneficjentów przeszło 5,8 mln zł.

PKO Bieg Charytatywny.jpg

Najbliższa akcja „biegnę dla…” odbędzie się podczas 42. Biegu Lechitów. Zawodnicy będą mogli pomóc 18-letniemu Maksymilianowi, który urodził się z wrodzoną wadą genetyczną i nie może chodzić, nie mówi i wymaga stałej opieki, a także 4,5-letniemu Alanowi, który w wyniku wypadku doznał poparzeń i ma rozległe blizny.

biegnę dla.._.JPG

PKO Bieg Charytatywny to ważne wydarzenie na sportowej mapie kraju jest. 14 września odbędzie się piąta edycja tej imprezy. Wciąż można się zapisywać na stronie pkobiegcharytatywny.pl Warto jednak dokładnie sprawdzić lokalizację – w niektórych miastach miejscówki już się skończyły. Rejestracja trwa do 10 września. Zaangażowanie biegaczy zostanie przeliczone na cel charytatywny – wsparcie edukacji pozaszkolnej dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych w 12 województwach, w których odbywają się zawody. Im więcej okrążeń przebiegną w ciągu godziny uczestnicy, tym więcej pieniędzy uda się zebrać.

2. Pracownicy woluntariuszami

Pracownicy Banku aktywnie wspierają projekty charytatywne. Mogą je zgłaszać i opiekować się nimi. W ramach programu odbyły się m.in. ogólnopolska zbiórka żywności dla ubogich i bezdomnych „Podziel się na Święta”, akcja „Czas dla seniora” czy remont mieszkań Powstańców Warszawskich w ramach „PKO Bohaterom”.

Dobroczynnosc-nowe.jpg

Pracownicy Banku są bardzo zaangażowani we wszystkie nasze działania. Wciąż pokazują, że chcą pomagać innym. To dzięki ich inicjatywom Fundacja realizuje tyle wyjątkowych akcji. Widzę, że coraz częściej i coraz chętniej biorą udział w naszych projektach. Z tego jestem najbardziej dumna i to jest chyba najcenniejsze w tej pracy. Chętnie angażują się w akcje w swoich lokalnych społecznościach, które choć czasem małe, budują tą szczególną więź pomiędzy wolontariuszami a potrzebującymi – podkreśla Małgorzata Głębicka.

3. Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa

Jest nastawiona na wychowanie nowego pokolenia dawców krwi, zarówno spośród pracowników Banku, jak też z innych kręgów skupiających osoby wrażliwe społecznie. Cel Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa (BAHK) to jednak nie tylko zbiórka krwi, ale także uświadomienie, jak wielkie ma ona znaczenie dla ratowania ludzkiego zdrowia i życia oraz przekonanie, że jest to prosty sposób, aby pomagać innym. W tym roku udało się już zebrać ponad 400 l krwi. Tylko w maju i czerwcu do akcji dołączyło blisko 900 osób z 11 polskich miast. Następna Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa odbędzie się 6 września w Bydgoszczy.

BAHK3.jpg

4. Pomagaj z nami

Dzięki aplikacji IKO PKO Banku Polskiego, każdy może połączyć siły z Fundacją PKO Banku Polskiego i wesprzeć bliską swojemu sercu inicjatywę w formie zlecenia stałego. Do wyboru są cztery inicjatywy.

  • PKO Bieg Charytatywny – ogólnopolski bieg sztafetowy pod hasłem „Pomagamy z każdym krokiem”. Zaangażowanie zawodników przeliczane jest na pomoc dla najbardziej potrzebujących.
  • Zdrowie – Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa (BAHK) – ogólnopolska akcja społeczna, której celem jest wychowanie kolejnych pokoleń honorowych dawców krwi.
  • Edukacja – wsparcie projektów w obszarze nauki oraz alternatywnych form nauczania, służące podniesieniu poziomu edukacji i jej dostępności dla dzieci i młodzieży w Polsce.
  • Nadzieja – wsparcie dla dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz dorosłych wychowanków domów dziecka i rodzin zastępczych, a także pomoc osobom niepełnosprawnym.

– Świetnym pomysłem jest wspieranie innych przez IKO. Na co dzień, dzięki „Pomagaj z nami”, nasi klienci mogą przekazywać pieniądze na cztery cele wskazane w naszej aplikacji mobilnej – podkreśla Małgorzata Głębicka.
Dowiedz się więcej na naszej stronie.

Pomagaj z nami.png

Międzynarodowy Dzień Dobroczynność obchodzony jest w rocznicę śmierci Matki Teresy. Święto ma zwrócić uwagę na znaczenie akcji humanitarnych oraz organizacji charytatywnych i wolontariackich. Pamiętajmy, że nasza bezinteresowna pomoc zawsze się opłaca. Zapraszamy również do wzięcia udziału w naszym quizie.

Aleksandra Pietruczuk