Żyjmy długo i szczęśliwie…

Przysłowie mówi: kto codziennie jabłko zjada, tego lekarz rzadko bada. Niestety, nie do końca tak jest, choć oczywiście zdrowe odżywianie jest niezwykle ważnym elementem profilaktyki. Podobnie jak regularne wizyty u lekarza. Zawsze bowiem lepiej zapobiegać niż leczyć.
około min czytania

W niedzielę 4 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem. To dobry moment, by porozmawiać o onkologicznej profilaktyce. Niech waszym planem będzie życie nie tylko długie, ale i zdrowe. Jakie badania przesiewowe na raka warto wykonać, by ten plan się powiódł?

Zestaw dla dam

Walka z rakiem może być wygrana, jeśli zmiany wykryte są odpowiednio wcześnie. Niezależnie od tego, warto regularnie się badać, by potem nie toczyć bitew.

  • Cytologia – regularność w przypadku tego badania to podstawa. Cytologię najlepiej wykonywać przynajmniej raz do roku. To badanie umożliwia wczesne wykrycie zmian, które mogą prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy.
  • Mammografia – specjalistyczne badanie diagnostyczne, które służy do obrazowania wewnętrznej struktury piersi za pomocą promieni rentgenowskich. Jest to jedno z najważniejszych narzędzi w diagnostyce raka piersi, umożliwiające wczesne wykrywanie potencjalnych zmian nowotworowych.

Rycerzom polecamy

Prawdziwy rycerz odrobiny krwi się nie boi. Dlatego podejmijcie wyzwanie i zacznijcie badanie od utoczenia odrobiny krwi. Na potrzeby testu. Jeden z najważniejszych to:

  • PSA test – badanie krwi mierzące poziom antygenu specyficznego dla prostaty (PSA). Wykorzystywane w diagnostyce raka prostaty, pozwala ocenić ewentualne nieprawidłowości. Warto jednak pamiętać, że podwyższony PSA nie zawsze wskazuje na nowotwór, mogąc być spowodowany także innymi schorzeniami prostaty.

Gdy już przebrniecie przez najgorsze warto wykonać:

  • USG jąder - badanie obrazowe, które służy do diagnozowania wielu problemów medycznych, takich jak np. skręt jądra, rak jądra, żylaki powrózka nasiennego i zapalenie najądrza. 

Dla każdego, nie tylko szlachetnie urodzonego

  • Dermoskopia, czyli nieinwazyjna metoda diagnostyczna, wykorzystywana w dermatologii do badania skóry. Chodzi o kontrolę zmian pigmentacyjnych i znamion. Podczas badania używa się dermatoskopu, narzędzia powiększającego struktury skórne, umożliwiającego lekarzowi dokładniejszą analizę. Dermoskopia pozwala na zidentyfikowanie cech charakterystycznych dla melanocytowych i nie-melanocytowych zmian skórnych, co ułatwia wczesne rozpoznanie czerniaka i innych nowotworów skóry.

  • Kolonoskopia służy zbadaniu okrężnicy i odbytnicy, pozwalając wcześnie wykryć zmiany, które prowadzą do powstania raka jelita grubego. Kolonoskopia zalecana jest wszystkim osobom po 50. roku życia, ale nic nie stoi na przeszkodzie, byście zrobili ją wcześniej.

  • Badania podstawowe - morfologia, OB, poziom glukozy we krwi i ogólne badanie moczu.

Im jesteśmy starsi, tym dłuższa jest lista badań profilaktycznych. Stojąc u progu dojrzałości, czyli ok. 50 roku życia, warto niezależnie od płci wykonać USG jamy brzusznej (raz do roku), RTG klatki piersiowej raz na pięć lat (osoby palące papierosy co roku), badanie gęstości kości (raz na dekadę), badanie wzroku i dna oka.

Najważniejszy oręż – profilaktyka onkologiczna  

Pamiętajcie, że badania profilaktyczne to przede wszystkim kontrolne wizyty u lekarza oraz regularnie wykonywane podstawowe badania krwi i moczu. Spora część nowotworów rozwija się w organizmie nie dając żadnych sygnałów. Regularne przeglądy oraz udział w badaniach przesiewowych dają szansę na wykrycie choroby zanim pojawią się objawy.

Warto pamiętać, że w Polsce istnieje kilka programów przesiewowych, w ramach których można wykonać bezpłatnie badania profilaktyczne w kierunku raka piersi, raka jelita grubego czy raka szyjki macicy. Aktualne informacje dotyczące programów profilaktycznych znajdziecie na stronie NFZ.

Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem to coroczne wydarzenie obchodzone na całym świecie. Jego celem jest podniesienie świadomości społecznej na temat tej okrutnej choroby. Namawiamy – dbajcie o siebie. Pamiętajcie o profilaktyce. Odżywiajcie się zdrowo. Nie zapominajcie, że istnieje też Onkoplan – specjalne ubezpieczenie na wypadek zachorowania na nowotwór. Onkoplan to coś więcej niż ubezpieczenie. To pomoc na każdym etapie choroby, by każdy z was mógł wygrać bitwę o zdrowie.