"Strojni Kresowiacy" – sentymentalna podróż w dolnośląskie korzenie
Ponad 100 oryginalnych, kolorowych strojów kresowych zebranych w jedną poruszającą wystawę. W Muzeum Etnograficznym, oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu, rozpoczęła się niezwykła ekspozycja pt. „Strojni Kresowiacy”, przypominająca o bogactwie regionalnej tożsamości za pomocą ubrań i biżuterii – przedmiotów bliskich ludziom od wieków. 2024-11-19Ślady kulturowego dziedzictwa na Dolnym Śląsku
Wystawa ukazuje różnorodność kulturową ludności przesiedlonej na Dolny Śląsk po II wojnie światowej. Kresowiacy, czyli mieszkańcy wschodnich terenów II Rzeczypospolitej, przywieźli ze sobą nie tylko swoje historie, ale i stroje – pełne symboliki i piękna. Wraz z nimi na Dolnym Śląsku znalazły się ubiory osadników z Bukowiny rumuńskiej i Bośni.
Eksponaty na wystawie to odświętne, tradycyjne stroje regionalne, które dawniej podkreślały wyjątkowe okazje i różnicę między codziennością a świętem. Warto zobaczyć między innymi najstarszy eksponat – czarny aksamitny gorset zdobiony kolorowymi koralikami z 1850 roku.
Historia zapisana w materiałach
Hanna Golla, kuratorka wystawy, podkreśla wyjątkowy kunszt dawnych rzemieślników:
„Ubrania były tworzone z najwyższą starannością, z naturalnych materiałów, które pozwalały przetrwać dekady. Dla wielu właścicieli takie stroje były inwestycją – stanowiły zabezpieczenie finansowe, co widać na przykładzie ozdobnych pasków z wszytymi monetami.”
Korzenie Dolnego Śląska
Dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Piotr Oszczanowski, podkreślił emocjonalny wymiar wystawy:
„Zgromadzone stroje to fragment historii naszych przodków. Dla mieszkańców Dolnego Śląska będą one przypomnieniem ich korzeni i pamiątką, którą należy pielęgnować dla przyszłych pokoleń.”
Wsparcie dla tradycji
PKO Bank Polski, wieloletni mecenas Muzeum, odegrał ważną rolę w realizacji wystawy. Marzena Graf-Rodak, dyrektor ds. sprzedaży Regionalnego Oddziału Detalicznego we Wrocławiu, mówi:
Przeszłość należy szanować i cenić. W PKO Banku Polskim doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego jesteśmy dumni, że możemy być partnerem tak ważnych dla Dolnoślązaków wystaw jak „Strojni Kresowiacy”. Historia tych ludzi jest nam szczególnie bliska, ponieważ to właśnie oni – kresowiacy, przyjechali na tereny Dolnego Śląska i zasiali na nich polskość, którą znamy dzisiaj. W każdym z przedstawionych strojów kryje się czyjeś życie i historia, której wszyscy jesteśmy częścią. Nie wolno o tym zapominać”
Detale, które zachwycają
Wystawa to także okazja do podziwiania rękodzieła – zdobień, haftów i ornamentów, które zachwycają precyzją i estetyką. Elementy te do dziś inspirują artystów i miłośników tradycyjnego rzemiosła.
Zaproszenie
Wystawa „Strojni Kresowiacy” czynna jest do 16 lutego 2025 r. w Muzeum Etnograficznym przy ul. Romualda Traugutta 111/113 we Wrocławiu. To wyjątkowa okazja, by odbyć sentymentalną podróż do kresowych korzeni Dolnego Śląska. Serdecznie polecam!
Ewa Górska
Regionalny Oddział Detaliczny