„Tajemnice Ściany Wschodniej”. Zaproszenie na spotkanie w PKO Rotundzie z Adrianem Sobieszczańskim, varsavianistą.

2020-01-30, 18:00
Historia najlepiej brzmi w miejscach, w których ją tworzono. Zapraszamy do kawiarni, znajdującej się na pierwszym piętrze PKO Rotundy. W komfortowej i nowoczesnej przestrzeni, z niesamowitym widokiem na centrum miasta, na pierwszym spotkaniu varsavianistycznym w PKO Rotundzie opowiemy o historii i teraźniejszości Ściany Wschodniej.
około min czytania

Rozświetlona neonami i witrynami sklepów. Ściana Wschodnia, jedyny w pełni świadomie zaprojektowany fragment warszawskiego centrum, do dziś budzi różne emocje. Dzieło Zbigniewa Karpińskiego i zespołu architektów jest nowoczesnym projektem, niczym nieustępującym zachodnioeuropejskim realizacjom architektonicznym.  

Podczas spotkania odpowiemy m.in. na pytania:

  • co zadecydowało o rozwoju tej części Warszawy?
  • jak zmieniało się warszawskie Śródmieście na przestrzeni lat? 
  • co jeszcze 80 lat temu stało w miejscu dzisiejszej Rotundy i czym przyciągało mieszkańców Warszawy?

Będzie to okazja do zobaczenia, jak wyglądałoby centrum miasta, gdyby udało się zrealizować socrealistyczne plany oraz jakie pomysły na zagospodarowanie tego miejsca mieli czołowi polscy architekci. 

Dla wielu osób będzie to też sentymentalna podróż do czasów świetności dawnego Zodiaku czy kina Relax, a dla wszystkich będzie to okazja do spotkania się nie pod Rotundą, a w jej wnętrzu.  

Spotkanie poprowadzi Adrian Sobieszczański, historyk, varsavianista, licencjonowany przewodnik miejski. Współtwórca varsavianistycznego projektu Warszawy Historia Ukryta i autor spacerów tematycznych po Warszawie. Współpracuje m.in. z Towarzystwem Opieki Nad Zabytkami, Polską Agencją Prasową, miesięcznikiem „Stolica”, Big Book Festiwal, Szare Domy Festiwal Otwarty i Fundacją Hereditas. 

Spotkajmy się w Rotundzie!

Miejsce: Kawiarnia PKO Rotunda, pierwsze piętro, wejście od ulicy Marszałkowskiej tunelem.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale obowiązuje rejestracja. Liczba miejsc jest ograniczona.