Eko startupy w PKO Rotundzie
Jak stworzyć biuro zero waste? Jak efektywnie ogrzewać budynki za pomocą energii słonecznej? Jak wykorzystać dla dobra środowiska chęć ludzi do chwalenia się tym, co zrobili? Wiedzą to już polskie eko startupy, które zaprezentowały swój pomysł na biznes podczas „Startupowej Środy” w PKO Rotundzie. 2020-02-06Zmiany w duchu eko możemy wprowadzić także w biurze i na swoim stanowisku pracy. Zacznijmy od segregowania śmieci i zrezygnujmy z koszy pod każdym biurkiem. Jeśli w twoim biurze wciąż są opory przed piciem kranówki, warto przeprowadzić badania, które zweryfikują jakość wody i wynikami podzielić się z załogą.
Dla lepszego samopoczucia pracowników i zwiększenia ich efektywności polecane jest wprowadzenie motywów biofilnych, czyli nawiązujących do przyrody jak np. rośliny, drewniane meble czy wykładzinę w kolorze trawy. Zaawansowani ekoentuzjaści mogą kompostować odpadki organiczne (a następnie nawozić rośliny), korzystając w swoim biurze czy firmowej stołówce z urządzenia kompostującego wielkości zmywarki.
Zero waste to także oszczędność i umiejętne zarządzanie posiadanymi zasobami. Dlaczego by nie zorganizować wymiany książek z kolegami z pracy? – zachęcała Agata Szczotka-Sarna w swoim wystąpieniu inspiracyjnym otwierającym spotkanie.
Celem „Startupowych Śród” jest prezentacja pomysłów biznesowych polskich startupów – tym razem były to dwie „zielone” firmy. Spotkanie jest także okazją do networkingu.
Dzięki innowacyjnemu systemowi paneli słonecznych można zredukować koszty ogrzewania pomieszczenia o ok. 40 proc. Kolektor przekształca energię słońca w energię cieplną, którą można wykorzystać do osuszania, wentylacji i ogrzewania budynków np. hal sportowych, obiektów przemysłowych. Energia słoneczna jest także wykorzystywana w rolnictwie, np. w suszarniach biomasy. Startup SolhotAir działa na rynku od maja 2019 r., a jego ambicją jest konkurowanie z firmami z Danii czy Niemiec i ekspansja w całej Europie.
Jak popularyzować sprzątanie świata i pozytywnie wykorzystać do tego chęć pochwalenia się i zbierania „lajków”, wiedzą założyciele polskiego startupu – platformy crowdfundingowej Planet Heroes. Biznes nagrodzony przez Forum Narodów Zjednoczonych łączy ze sobą ludzi, którzy chcą posprzątać jakiś teren z tymi, którzy mogą wesprzeć ich działanie finansowo.
Nasza platforma promuje odpowiedzialność za wspólną przestrzeń – podkreślał Przemysław Pyziel, założyciel Planet Heroes.
W dalszej części spotkania Michał Misztal, prezes Startup Academy, pokazywał młodym przedsiębiorcom, jak można zacząć drogę do własnego biznesu, gdzie szukać finansowania czy jakich błędów uniknąć, aby ze swoim startupem wypłynąć na szerokie wody.
Kolejna „Startupowa Środa” odbędzie się 4 marca w kawiarni PKO Rotunda.
Katarzyna Ewert-Gandzel
Specjalista w PKO Banku Polskim