43. rocznica wybuchu w Rotundzie. Pamiętamy!

W 1979 r. w warszawskiej Rotundzie doszło do tragicznego wypadku – wybuchu gazu. Zginęło 49 osób. Zapadły się wszystkie kondygnacje Rotundy, uszkodzone zostały też sąsiednie budynki. Co roku przedstawiciele banku upamiętniają ofiary eksplozji, składając kwiaty pod tablicą pamiątkową.
około min czytania

W czwartek 15 lutego 1979 r. o godzinie 12:37 w centrum stolicy wybuchł gaz. Potężna eksplozja wstrząsnęła Rotundą. Budynek zawalił się.

Do wybuchu doszło na dwadzieścia kilka minut przed końcem pierwszej zmiany, gdy w oddziale znajdowało się około 170 pracowników i 300 klientów. W wyniku eksplozji zginęło 49 osób, 135 zostało rannych, a budynek został zniszczony. To była największa katastrofa w powojennej Warszawie.  

Akcja ratunkowa trwała 6 dni. Poszukiwania zasypanych ludzi utrudniała bardzo niska temperatura dochodząca do 20°C poniżej zera. W pomoc zaangażowało się ponad 2000 osób – strażacy, milicjanci, żołnierze oraz mieszkańcy Warszawy i pracownicy banku. Tysiące osób oddawały krew dla rannych w wybuchu.  

Każdego roku, 15 lutego o godzinie 12:37 przedstawiciele banku składają kwiaty pod tablicą pamiątkową na terenie Rotundy, przypominającą o tym tragicznym zdarzeniu i upamiętniającą jego ofiary. Pamiętamy!

Już pod koniec 1979 r. odbudowana Rotunda znów zaczęła przyjmować klientów. Wiele lat później rozpoczęła się jej rewitalizacja. Otwarcie nowej PKO Rotundy odbyło się pod koniec listopada 2019 r.