Płatności kartą on-line, czyli wartość bezwzględna

Bezgotówkowe zakupy przez internet ułatwiają życie. Zrobimy je równie łatwo kartą debetową jak i kredytową. W taki sposób zapłacimy właściwie za wszystko. Cała operacja jest prosta, szybka i bezpieczna.
około min czytania

Badania Bain & Company pokazały, że w Polsce 27 proc. osób przestało już płacić gotówką lub do minimum ograniczyło tę formę rozliczenia. Na tle badanych krajów plasujemy się blisko średniej, która wyniosła 30 proc. Dla porównania, w Wielkiej Brytanii z transakcji gotówkowych zrezygnowało 42 proc. badanych, a we Włoszech – 21 proc.

Karta stała się doskonałą formą płatności przez internet, a liczba transakcji z jej udziałem rośnie. Jednym z powodów jest fakt, że sklepy internetowe promują płatności „z góry”, ograniczając dostępność płatności przy odbiorze, podobnie jak opłacania zamówienia przelewem tradycyjnym. Tak przynajmniej wynika z najnowszego raportu „Koszyk roku 2020”. W 2019 r. tego typu opcję oferowało 88 proc. sklepów internetowych, a w 2020 r. – 83 proc.

Płatność kartą przez internet

Narodowy Bank Polski opublikował informację o kartach płatniczych za II kwartał 2020 r. Podaje, że wzrosła liczba i wartość transakcji kartami płatniczymi w internecie, do czego przyczyniło się zamknięcie części sklepów w związku z epidemią koronawirusa. W tym okresie zrealizowano 33,6 mln transakcji tego typu, czyli o 541 tys. więcej, a to daje o 2 proc. więcej niż kwartał wcześniej.

Wartość transakcji zwiększyła się do 4,98 mld zł (+ 941 mln zł w porównaniu do poprzedniego kwartału), co stanowi wzrost o 23 proc. Natomiast udział wartości transakcji w internecie w całości transakcji bezgotówkowych wyniósł 5,62 proc. (w poprzednim kwartale 4,75 proc.).

Jak płacić kartą przez internet? Od czego zacząć?

W przypadku zakupów internetowych sprawdzi się i karta kredytowa, i debetowa. Porównując obie te karty największa różnica leży w sposobie rozliczania i finansowania płatności. Kiedy płacimy „debetówką” w sklepie, nasze konto jest obciążane w zasadzie natychmiast (kwota operacji blokowana jest od momentu wykonania transakcji).

Przy płatnościach kartą kredytową korzystamy z limitu kredytowego przyznanego nam przez bank na karcie. Nie mając własnych pieniędzy możemy skorzystać z kredytu na kracie. Warto podkreślić, że za ten zakup nie zapłacimy odsetek od kredytu, pod warunkiem spłaty całości zadłużenia w terminie podanym na Zestawieniu wszystkich transakcji zrobionych kartą.

Przyda się nam również trochę wiedzy na temat bezpieczeństwa. Poczytajmy o bezpiecznych zakupach w sieci, bo przestępcy internetowi chętnie skorzystają z naszego niedoinformowania w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Płatność kartą przez internet – krok po kroku

Płacenie kartą nie jest szczególnie skomplikowane. To zaledwie cztery kroki, z którymi uporamy się bardzo szybko. Przede wszystkim upewnijmy się, czy sklep akceptuje opłaty kartą.

Płatność kartą w internecie:

  1. Na stronie sklepu lub usługodawcy wybierzmy metodę płatności kartą, klikając na logo Visa lub Mastercard.
  2. Wypełniamy formularz, który się wyświetli – podajemy numer karty, jej datę ważności oraz imię i nazwisko (niekiedy trzeba podać także swój adres zamieszkania) i trzycyfrowy kod CVV2 bądź CVC2, który znajduje się na odwrocie karty.
  3. Potwierdzamy transakcję i czekamy, aż wyświetli się komunikat dotyczący realizowanej płatności.
  4. Większość sklepów internetowych korzysta z usługi 3D–Secure (3DS), która wymaga dodatkowego potwierdzenia dokonywanego zakupu. Takie potwierdzenie odbywa się poprzez zalogowanie i podanie w serwisie internetowym iPKO kodu otrzymanego SMS-em lub potwierdzenie kodem aplikacji mobilnej IKO.    

Nie obawiajmy się, jeżeli przy zakupie zostaniemy poproszeni o dodatkowe potwierdzenie naszej płatności przy użycie tzw. usługi 3DS. To dodatkowo podnosi bezpieczeństwo naszych zakupów.

Warto spróbować tej metody płatności chociażby „na próbę”, żeby znać jej metodę działania, kiedy będzie nam potrzebna. W końcu w wielu miejscach możemy zapłacić online tylko kartą.

Nie widzę różnicy w płaceniu kartą debetową i kredytową. Mam tu na myśli techniczną stronę samej transakcji – mówi Dariusz Knap w Wrocławia. – Wiem, że karta do konta również dobrze sprawdza się w sieci jak i w realu. Korzystam z niej, kiedy chcę, aby płatność została zrealizowana natychmiast z mojego konta. W ten sposób kontroluję wydatki na bieżąco i nie muszę pamiętać o spłaceniu karty później.

Jak widać, w internecie zapłacimy również kartą wielowalutową którą otrzymamy do prawie wszystkich kont w PKO Banku Polskim.

Co warto wiedzieć o karcie do konta?

  • Oprócz standardowych funkcji ma dodatkowo funkcję wielowalutową – możemy ją podpiąć nawet do 11 kont – osobistego w PLN i 10 kont walutowych.
  • Kartę zamawiamy i obsługujemy przez serwis internetowy iPKO i aplikację mobilną IKO (usługa bankowości elektronicznej), serwis telefoniczny lub w oddziale.
  • Możemy korzystać z powiadamiania SMS-em i e-mailem oraz powiadomień push w aplikacji IKO, co pomaga na bieżąco kontrolować wydatki na karcie.

Oprócz płatności internetowych, które wykonujemy poprzez podanie, wymaganych w formularzu płatności danych karty, istnieją jeszcze inne sposoby płacenia kartą w internecie. Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć o szybkich płatnościach BLIKIEM. Można je wykonywać zarówno kartą kredytową jak i debetową, wskazując ją w aplikacji IKO jako źródło płatności dla BLIK. Wówczas, aby dokonać transakcji wystarczy podać wygenerowany w IKO kod BLIK i potwierdzić transakcję w swojej aplikacji mobilnej.

Kartą kredytową i kartę debetową możesz także podpiąć do Apple Pay, a także zapłacić nią za zakupy w intrenecie korzystając z opcji „Płacę z iPKO”.

Bartosz Piotrowski