PKO Rotunda dla wszystkich!

Zlokalizowana w centrum Warszawy PKO Rotunda jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli stolicy i popularnym miejscem spotkań. Po kompleksowej rewitalizacji PKO Bank Polski w ramach obchodów 100-lecia powstania otworzył odnowioną PKO Rotundę. To wielki powrót na mapę miasta!
około min czytania

Nowa Rotunda jest nie tylko nowoczesną siedzibą banku, ale także otwartą i przyjazną przestrzenią dla wszystkich. Projekt nawiązuje do pierwotnego projektu Jerzego Jakubowicza, zrealizowanego w 1966 roku, i wzbogaca go o nowoczesne rozwiązania. Przywrócono transparentność szklanej elewacji,  zachowano dotychczasowy kształt i wielkość budynku oraz elementy charakterystyczne dla architektury modernizmu.

pko rotunda_2small.jpg

Zastosowano tzw. „podwójną fasadę”, wykonaną ze szkła laminowanego, dzięki czemu uzyskano wyjątkowy efekt wizualny. Szklane tafle mają od około 5 do 9 metrów wysokości, a średnia masa szkła fasadowego to prawie 100 kg/m2. Konstrukcja stalowa nowej Rotundy waży ponad 500 ton. Na jej szkielet złożyły się: 21-tonowy słup o wysokości ponad 13,5 m, 13 podziemnych słupów obwodowych o wysokości 3,5-4 m oraz 48 słupów naziemnych, których wysokość wynosi 11-13 m. Konstrukcja dachu składa się z ok. 1200 elementów.

ZIELONA_M6small.jpg

Zrewitalizowany został również teren przed Rotundą. Dobudowano zewnętrzne patio w formie amfiteatru z żywymi fasadami z roślin, które będą zielone przez cały rok. Powstały miejsca do wygodnego przypięcia rowerów, które pełnią jednocześnie funkcję siedzisk.

pko rotunda_5small.jpg

Na poziomie 0 i -1 znajduje się Oddział PKO Banku Polskiego. Na poziomie +1 powstała Strefa Spotkań – otwarta przestrzeń dostępna siedem dni w tygodniu – od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-21:00 i 10:00-21:00 w weekend. Można skorzystać z oferty kawiarni, odpocząć, popracować, spotkać się ze znajomymi czy wziąć udział w planowanych tu ciekawych wydarzeniach.

Ekologiczna PKO Rotunda

Budynek Rotundy PKO Banku Polskiego bierze udział w procesie certyfikacji ekologicznej LEED i BREEAM, która ocenia budynki użyteczności publicznej m.in. pod względem zastosowanych materiałów, zużycia energii i wody, gospodarowania odpadami. Uzyskanie certyfikatów będzie potwierdzeniem, że budynek jest zrównoważony, czyli w jak najmniejszym stopniu wpływa negatywnie na środowisko naturalne, a zastosowane rozwiązania zapewniają lepsze warunki do życia i pracy.