Zielona ściana PKO Rotundy

PKO Rotunda przeszła spektakularną metamorfozę, a wokół niej powstała strefa pełna zieleni. Miejskie patio ze ścianami pokrytymi roślinnością zieloną o każdej porze roku – to jeden w charakterystycznych elementów projektu.
około min czytania

PKO Rotunda łączy w sobie funkcję bankową z otwartą dla wszystkich Strefą Spotkań. A wszystko w przestrzeni zaaranżowanej zgodnie z najnowszymi trendami zrównoważonego rozwoju miasta. Dobudowano też zewnętrzne patio w formie amfiteatru, zakończone kurtyną wodną. Po jego obu stronach znajdują się ściany pokryte roślinami, które będą zielone przez cały rok. W całej Rotundzie jest prawie 17 tysięcy roślin: 11,5 tysiąca posadzono na zewnątrz, a 5,5 tysiąca w środku budynku. To nowe miejsce spotkań i relaksu.

pko rotunda_9small.jpg

Powstanie zielonej ściany poprzedził eksperyment naukowy trwający ponad cztery lata. W 2012 r. eksperci z firmy Gardena i naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego rozpoczęli badania, których celem było znalezienie gatunków roślin najlepiej znoszących warunki zielonej ściany, odpornych na warunki klimatyczne występujące w Polsce a przy tym zielonych przez cały rok. Szukano roślin, które sprawdzą się zarówno podczas dużego nasłonecznienia, suszy, jak i opadów, wiatrów i mrozów.

ZIELONA_M1small.jpg

Sprawdzano gatunki roślin występujących przede wszystkim na północy oraz na terenach górskich. Takie, które dobrze znoszą trudne warunki, np. narażenie na przemarzanie i małą ilość gleby oraz zmienne temperatury w ciągu doby.

Do projektu PKO Rotundy wśród wybranych roślin znalazły się, m.in. Skrzyp zimowy, Trzmielina niska, przypominająca wrzos Bażyna czarna, podobna do trawy Kosmatka olbrzymia, Cis polski i Cis japoński, który – co ciekawe – najlepiej zaliczył testy na zielonej ścianie.

ZIELONA_M6small.jpg

Zielona ściana przy PKO Rotundzie, poza walorami estetycznymi, ma jeszcze jedną zaletę: tłumi hałas dwa razy bardziej, niż ekrany akustyczne. Dzięki połączeniu tych funkcji udało się stworzyć prawdziwą enklawę spokoju i relaksu w sercu stolicy.