13. PKO Poznań Półmaraton z rekordami trasy i rekordem Polski kobiet!

Bieganie w Wielkopolsce powróciło w wielkim stylu! Blisko 5 tysięcy osób wzięło udział w niedzielnym 13. PKO Poznań Półmaratonie. Poziom zawodów był niezwykle wysoki. Etiopczyk Huseyidin Mohamed Esa ustanowił nowy rekord trasy, Kenijka Tabitha Gichia rekord trasy kobiet, a Karolina Nadolska nowy rekord Polski kobiet w półmaratonie!
około min czytania

W niedzielnej imprezie wystartowało dokładnie niemal 5 tys. osób, w tym około tysiąca debiutantów. Mimo pandemii zawody zachowały międzynarodowy charakter, a na trasie rywalizowali biegacze z aż 27 państw.

Impreza odbyła się we wspaniałej atmosferze, a zawodników dopingowały tłumy kibiców. Na uwagę zasługują wyniki – rekord trasy PKO Poznań Półmaratonu, rekord trasy kobiet; a także rekord Polski w półmaratonie kobiet.

Do wspierania półmaratończyków po raz pierwszy w historii włączył się klub kibica Warty Poznań. Obecne były też kibicowskie zespoły Lecha Poznań oraz przedstawicieli Międzynarodowych Targów Poznańskich, na których terenie zlokalizowano strefę startu i mety.

Spektakularny rekord trasy!

Zwycięstwo w 13. PKO Poznań Półmaratonie odniósł Etiopczyk Huseyidin Mohamed Esa, który uzyskał czas 00:59:32, bijąc rekord trasy. Wynik jest imponujący, bo po raz pierwszy w historii poznańskiej imprezy złamana została bariera jednej godziny.

A to nie jedyny taki rezultat, bo w niedzielę czas poniżej 60 minut uzyskali także drugi i trzeci zawodnik – Etiopczyk Ayana Gizealew Abeje (00:59:39) oraz Kenijczyk Edmond Kipngetich (00:59:41). Warto zaznaczyć, że dla obu Etiopczyków był to debiut na dystansie półmaratonu. Z kolei Kenijczyk wyraźnie poprawił rekord życiowy, który wynosił do tej pory 1:01:19.

Te rezultaty stawiają poznański półmaraton w absolutnej czołówce biegów ulicznych na świecie. Gratuluję wszystkim, a zwłaszcza tym, którzy pobijali na naszej trasie swoje własne rekordy! – mówi Łukasz Miadziołko, dyrektor 13. PKO Poznań Półmaratonu.

Najszybszy z Polaków z czasem 01:04:00 był Kamil Karbowiak, który w klasyfikacji open zajął 7. pozycję.

Z jednej strony byłem najlepszy z Polaków i ustanowiłem nowy rekord życiowy, a z drugiej zająłem dopiero 7. miejsce z klasyfikacji open. Poziom zawodów był naprawdę wysoki i nie było szans powalczyć z zawodnikami z Afryki. Ten bieg, jak również cały sezon, uważam za wygrany i przegrany jednocześnie – podsumował Kamil Karbowiak na Facebooku.

Rekord Polski kobiet w półmaratonie!

Rywalizacja kobiet również stała na niezwykle wysokim poziomie. Prawdziwy popis dała 40-letnia Karolina Nadolska, która uzyskała czas 01:09:18. W ten sposób Nadolska, która reprezentowała Polskę podczas niedawnych igrzysk olimpijskich w Tokio-Sapporo, pobiła rekord kraju kobiet w półmaratonie, który od pięciu lat należał do Katarzyny Kowalskiej, został ustanowiony w Pradze i wynosił 1:10:06.

Ja już pobiłam ten rekord w 2017 r. w Poznaniu, ale z powodów proceduralnych ten wynik nie został uznany. Trochę było mi tego żal. Bałam się, że taka szansa już się nie powtórzy. Udało mi się jednak zebrać po igrzyskach, podtrzymać formę olimpijską i w końcu pobić ten upragniony rekord Polski. Mam nadzieję, że tym razem nie będzie już żadnych problemów, żeby uznać ten wynik – skomentowała na mecie Nadolska.

W 13. PKO Poznań Półmaratonie zajęła jednak drugie miejsce wśród kobiet. Szybsza okazała się tego dnia Kenijka Tabitha Gichia, która uzyskała czas 01:09:02, bijąc również rekord trasy kobiet. Trzecie miejsce z czasem 01:10:13 zajęła Izabela Paszkiewicz, dla której był to rekord życiowy na dystansie półmaratonu.