29. Bieg Powstania Warszawskiego wraca na tradycyjną trasę

2019-07-27, 20:30
Po roku przerwy Bieg Powstania Warszawskiego wraca na stałą trasę. Pakiety startowe kupiło 13 tys. osób. Płonące znicze, powstańcze piosenki oraz pamięć o Bohaterach sprawią, że dla wielu biegaczy i kibiców 75. rocznica wybuchu Powstania długo pozostanie niezapomniana.
około min czytania

Bieg Powstania Warszawskiego jest jednym z najpopularniejszych i największych biegów, organizowanych w stolicy. To drugie w tym roku wydarzenie z cyklu Warszawska Triada Biegowa „Zabiegaj o pamięć”, do której należą także Bieg Konstytucji 3 Maja i Bieg Niepodległości.

Bieg Powstania Warszawskiego należy do wyjątkowych, tym bardziej, że w tym roku przypada 75. rocznica wybuchu Powstania. Bieg odbywa się w niepowtarzalnej atmosferze i towarzyszy mu wiele niezwykłych zdarzeń. Uczestniczą w nim nie tylko biegacze, ale i kibice, którzy przychodzą całymi rodzinami. Serdecznie zapraszamy! – zachęca Marek Roszczyk, dyrektor Regionu Bankowości Detalicznej PKO Banku Polskiego w Warszawie.

Dzięki wieczornej godzinie zawody idealnie wpisują się w tradycję corocznych obchodów wybuchu Powstania Warszawskiego. W tym roku organizatorzy przygotowali rekordową pulę 13 tys. pakietów startowych. Zawody tradycyjnie odbędą się w ostatnią sobotę poprzedzającą rocznicę wybuchu zrywu – w tym roku – 27 lipca. Start biegu na 5 km nastąpi o godzinie 20.30, a na 10 km o 21.10.

12 punktów historycznych

W zeszłym roku, w związku z przebudową ulicy Miodowej i pl. Krasińskich, trasa zawodów została przeniesiona, a zawodnicy pobiegli ulicami na Stegnach i Sadybie. W tym roku Bieg Powstania Warszawskiego wraca do tradycji.

Trasa na dystansie 10 km przebiega ulicami: Bonifraterską do ul. Miodowej, Krakowskim Przedmieściem i Karową, następnie skręt w ul. Dobrą, Lipową do Browarnej, Topiel i Kruczkowskiego. Po skręcie w Ludną do ul. Czerniakowskiej, a następnie ul. Wilanowską do Wioślarskiej, Wybrzeżem Kościuszkowskim (w tym tunelem) do ul. Krajewskiego, Zakroczymskiej i mety na ul. Konwiktorskiej.

Znajdzie się na niej aż 12 punktów, które będą nawiązywały do historycznych wydarzeń z czasów Powstania Warszawskiego.

Startując w zawodach, warto przypomnieć sobie m.in. co w sierpniu 1944 r. wydarzyło się przy ulicy Bonifraterskiej, która była jedną wielką linią frontu i graniczyła od zachodu z rumowiskiem zburzonego w 1943 r. getta. Czy o krwawych bojach prowadzonych o gmach Kompleksu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych przy ul. Sanguszki – wymienia w rozmowie z „Bankomanią” Karol Adamaszek z Działu Marketingu i Organizacji Imprez Stołecznego Centrum Sportu „Aktywna Warszawa”.

Trasa na dystansie 5 km początkowo prowadzi tymi samymi ulicami, ale skręca w Wybrzeże Kościuszkowskie. Na Wybrzeżu Gdańskim na wysokości kamienia Pomnika Pracy Nauczycieli następuje nawrót, a następnie dobieg ul. Sanguszki do mety na ul. Konwiktorskiej.

Mapa Biegu Powstania Warszawskiego.jpg

Niezwykła atmosfera, symboliczne koszulki i medale

Wieczorna oprawa Biegu Powstania Warszawskiego, historyczna trasa, znicze, powstańcze piosenki i opaski ze znakiem Polski Walczącej idealnie wpisują się w coroczne obchody wybuchu zrywu, które mają duże znaczenie dla mieszkańców Warszawy, ale i wszystkich Polaków.

Atmosferę Powstania Warszawskiego czuć na każdym kroku. Są przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych, ubranych w powstańcze stroje. Na trasie słychać odgłosy strzałów. Pojawiają się też wspomnienia bohaterów Powstania. W ciągu krótkiego czasu, człowiek ma styczność z dużą dawką historii. Organizatorzy co roku wkładają w to naprawdę dużo pracy – ocenia czołowy polski biegacz Mariusz Giżyński, do którego od 10 lat należy rekord trasy na dystansie 10 km wynoszący 29:34.

Motywy związane z Powstaniem Warszawskim znajdą się oczywiście również na koszulkach (w kolorze czarnym, z symbolem Kolumny Zygmunta, symbolem Polski Walczącej oraz datami 2019-1944), a także na medalu, który w tym roku można łączyć w całość z medalami Biegu Konstytucji 3 Maja oraz Biegu Niepodległości.

Koszulki Biegu Powstania Warszawskiego.jpg

Przygotowaliśmy dla wszystkich dodatkową motywację, aby zaliczyć całą Warszawską Triadę Biegową. Każdy biegacz, który ukończy w tym roku cykl, otrzyma medal, który po ostatnich zawodach Biegu Niepodległości złożony w całość stworzy niepowtarzalny kształt granicy Polski i Warszawy, jej biegowej stolicy mówi Maciej Mroczek p.o. dyrektora Stołecznego Centrum Sportu „Aktywna Warszawa”.

W otwartym dla wszystkich miasteczku biegowym pojawi się także specjalna strefa PKO Banku Polskiego. Jedną z atrakcji będzie sekcja zdrowia, w której będzie można skorzystać z porad specjalisty czy wykonać badanie wskaźnika kostka-ramię. Tu będzie także można kibicować biegaczom, wśród których znajdą się m.in. ambasadorzy „PKO Biegajmy razem” – Karolina Gorczyca, Paweł Januszewski i Sebastian Chmara.

– Od lat uczestniczę w Biegu Powstania Warszawskiego w ramach cyklu Warszawska Triada Biegowa. Bardzo lubię wszystkie te biegi, gdyż mają niesamowitą energię, przepiękny klimat i są ważne dla nas, dla Polaków – mówi Karolina Gorczyca, ambasadorka „PKO Biegajmy razem”.

6. Bieg Zdobycia PAST-y

29 edycji Biegu Powstania Warszawskiego towarzyszyć będzie 6. Bieg Zdobycia PAST-y. Zawody polegają na wbiegnięciu na dziewiąte piętro budynku przy ulicy Zielnej 39, który został wzniesiony w latach 1906-1908. Nazwa gmachu wzięła się od drugiego właściciela (Polska Akcyjna Spółka Telefoniczna), a sam obiekt podczas Powstania Warszawskiego stał się miejscem zaciętych bojów.

Walki o zdobycie budynku PAST trwały w dniach 2-20 sierpnia 1944 r. Obiekt długo był broniony przez Niemców, jednak Polacy zdołali go przejąć, co stało się jednym z największych sukcesów Powstańców. Budynek miał bardzo poważne zniszczenia, ale pozostał w rękach Polaków aż do dnia kapitulacji razem z otaczającym go obszarem Śródmieścia Północnego.

Pobiegną dla Eryczki

Podczas 29. Biegu Powstania Warszawskiego biegacze mogą przyłączyć się do akcji charytatywnej na rzecz rocznej Eryczki, będącej podopieczną Fundacji „Siepomaga”. Dziewczynka urodziła się z brakiem kości strzałkowej, skróconą kością piszczelową w nodze oraz zdeformowaną stopą. Dla prawidłowego rozwoju jej nóżki niezbędne są operacje (rekonstrukcji stopy oraz prostowania i wydłużania piszczeli).

Aby Eryczka mogła chodzić, niezbędne są operacje rekonstrukcji stopy oraz prostowania i wydłużania piszczeli. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni wszystkim, którzy wezmą udział w akcji „biegnę dla Eryczki” i wesprą nas w walce o zdrowie córki – mówi Ernesta Adamczyk, mama dziewczynki.

Żeby pomóc, wystarczy przypiąć do koszulki kartkę „biegnę dla Eryczki” i dotrzeć z nią do mety. Jeśli odpowiednia liczba biegaczy przyłączy się do akcji, Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę na leczenie dziewczynki. Kartki-identyfikatory akcji będzie można odbierać przed biegiem w namiocie PKO Banku Polskiego zlokalizowanym w okolicy startu, przy Ośrodku Polonia.

W ramach programu „PKO Biegajmy razem” Fundacja PKO Banku Polskiego organizuje charytatywne akcje biegowe na rzecz osób potrzebujących. – W ubiegłym roku kilka tysięcy biegaczy przyłączyło się do akcji. Mam nadzieję, że uczestnicy tegorocznego Biegu Powstania Warszawskiego równie licznie pobiegną dla Eryczki – mówi Małgorzata Głębicka, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego.

Organizatorzy zapewniają, że inicjatywa wzbudza wielką mobilizację biegaczy. – Obserwujemy bardzo duże zainteresowanie prowadzoną przez Fundację PKO Banku Polskiego akcją „biegnę dla…”. Te inicjatywy są już stałym punktem Warszawskiej Triady Biegowej. Zazwyczaj zanim jeszcze zdążymy ogłosić szczegóły akcji, biegacze dopytują nas, dla kogo pobiegną tym razem, gdzie mogą odbierać kartki – podkreśla Karol Adamaszek.

Marek Wiśniewski