7. PKO Półmaraton Gliwicki zamknie sezon PKO Korony Śląskich Półmaratonów
Pierwszy sezon PKO Korony Śląskich Półmaratonów dobiega końca. W niedzielę 17 października odbędą się ostatnie zawody cyklu, czyli 7. PKO Półmaraton Gliwicki. Po imprezie ogłoszona zostanie klasyfikacja generalna cyklu. Zostaną uwzględnieni wszyscy, którzy ukończą cztery z pięciu biegów projektu. 2021-10-12Tytuł zdobywcy PKO Korony Śląskich Półmaratonów oraz pamiątkową koszulkę otrzymają ci, którzy będą mieli na koncie ukończenie co najmniej cztery z pięciu biegów cyklu: 11. PKO Rybnickiego Półmaratonu Księżycowego, 2. PKO Piekarskiego Półmaratonu, 12. PKO Bytomskiego Półmaratonu, 21. PKO Półmaratonu Dookoła Jeziora Żywieckiego oraz wspomnianego 7. PKO Półmaratonu Gliwickiego.
Wszystko wskazuje na to, że w klasyfikacji generalnej cyklu znajdzie się kilkaset osób. Dekoracja najlepszych zawodników odbędzie się w bardzo atrakcyjnym miejscu, czyli hali widowiskowo-sportowej Arena Gliwice.
– Z projektem Korony chcieliśmy wystartować na początku 2020 r., ale wybuch pandemii pokrzyżował nam plany. W tym roku udało się go zorganizować, choć jest to bardzo trudny rok dla organizatorów biegów masowych. W całym kraju widać, że frekwencja zawodów zmalała w porównaniu do poprzednich sezonów. Liczę, że w kolejnych latach będziemy mogli bardzo rozwinąć projekt PKO Korony Śląskich Półmaratonów – dodaje.
7. PKO Półmaraton Gliwicki na Drogowej Trasie Średnicowej
W ramach 7. PKO Półmaratonu Gliwickiego odbędzie się bieg na dystansie 21 km i 97,5 m, który wystartuje o godzinie 10:00. Pół godziny później na trasę wyruszą uczestnicy biegu towarzyszącego „Gliwicka Dycha” na dystansie 10 km, a także marszu nordic walking.
Organizacja zawodów była wyjątkowo trudna, bo jeszcze półtora miesiąca temu musieliśmy działać w dużej niepewności. Nie wiadomo było, czy nie zostaną wprowadzone obostrzenia, które mocno utrudnią albo wręcz uniemożliwią przeprowadzenie imprezy. To dlatego zdecydowaliśmy się poprowadzić trasę nie przez miasto, ale przez Drogową Trasę Średnicową (droga szybkiego ruchu, łącząca sześć miast konurbacji górnośląskiej – przyp. red.). Był to wariant opracowany pod ewentualne najostrzejsze obostrzenia covidowe – wyjaśnia Mirosław Bieniecki.
W podobnym tonie wypowiada się Marta Erwin z Fundacji Bieg Rzeźnika, organizatora PKO Korony Półmaratonów Śląskich.
– Niestety, w tym roku jeszcze będziemy działać „covidowo”. Nie możemy otworzyć się i wykorzystać wszystkich możliwości, jakie dają nam Gliwice. Miasto jest piękne i moglibyśmy zrobić ciekawszą trasę, ale ze względu na pandemię musieliśmy poprowadzić ją na dość monotonnej, ale za to bardzo szybkiej drogowej trasie średnicowej. Wszystko ma swoje plusy i minusy, a tutaj plusem będzie zwiększenie szans na ustanowienie rekordów życiowych – zauważa.
Frekwencja na poziomie około tysiąca zawodników
Organizatorzy liczą, że w zawodach wystartuje około tysiąca biegaczy.
– Wiemy, że w tym roku wszyscy borykają się ze spadkiem frekwencji, a wielu ludzi zapisuje się do startu w ostatniej chwili. Spodziewamy się od 800 do 1000 osób, które wezmą udział w imprezie. Tysiąc biegaczy to byłby bardzo dobry wynik – zaznacza Mirosław Bieniecki.
Uczestnicy biegu dostaną w tym roku biało-niebieskie koszulki techniczne z nazwą imprezy, a na mecie – okolicznościowe medale. Biegi na dystansie półmaratonu oraz „Gliwickiej Dychy” poprzedzą konkurencje dla dzieci – wystartują w sobotę 16 października o godzinie 13:00.
Pobiegną dla Asi
Uczestnicy 7. PKO Półmaratonu Gliwickiego mogą wziąć udział w akcji charytatywnej „biegnę dla…” i pomóc 8-letniej Asi. Pięć lat temu doszło u niej do nagłego zatrzymania akcji serca i w konsekwencji kilkuminutowego niedotlenienia mózgu. Dziewczynka zapadła w śpiączkę. Po wybudzeniu okazało się, że uszkodzenie mózgu jest tak duże, że nie może mówić, chodzić i samodzielnie siedzieć. Wymaga stałej opieki lekarskiej i rehabilitacji, potrzebuje też nowego wózka. Asia jest podopieczną Fundacji Dzieciom Zdążyć z Pomocą.
Do akcji może dołączyć każdy uczestnik biegu oraz zwodów towarzyszących. Wystarczy, że z przypiętym do koszulki identyfikatorem „biegnę dla Asi” dotrze do mety, a Fundacja PKO Banku Polskiego – w zamian za zaangażowanie biegaczy – przekaże środki na jej leczenie.
Kartki-identyfikatory akcji „biegnę dla Asi” będzie można odbierać w biurze zawodów.
Marek Wiśniewski