9. PKO Maraton Rzeszowski w formule tradycyjnej i wirtualnej

W niedzielę 3 października odbędzie się 9. PKO Maraton Rzeszowski, którego sponsorem tytularnym jest PKO Bank Polski. Po roku przerwy biegacze znów wystartują w nim razem – w tradycyjnej formule. Wszyscy chętni mogą też dołączyć do zawodów w wersji wirtualnej. Biegowi towarzyszyć będzie akcja charytatywna „biegnę dla. Julii i Patrycji”.
około min czytania

W zeszłym roku – w związku z drugą falą pandemii koronawirusa – zawody odbywały się wyłącznie jako bieg wirtualny. Jeżeli ktoś nie był w stanie przebiec maratonu za jednym razem, to mógł podzielić go na dwa, trzy, a nawet cztery odcinki, które w sumie tworzyły dystans 42,195 km. Wyniki do organizatorów przesłało wówczas 331 osób.

Cieszymy się, że po rocznej przerwie znów na ulicach miasta pojawią się biegacze i kibice, na których czeka wiele atrakcji. Przed nami wielkie sportowe święto połączone z akcją charytatywną „biegnę dla Julii i Patrycji”. Spotkajmy się na 9. PKO Maratonie Rzeszowskim! – mówi Aleksander Puła, dyrektor Makroregionu Korporacyjnego w PKO Banku Polskim.

PKO Maraton Rzeszowski ponownie w tradycyjnej formule

Rzeszowski maraton odbędzie się w formule hybrydowej. Zawody wystartują w niedzielę 3 października o godzinie 9:00, na trasie wzdłuż rzeki Wisłok na trzech pętlach o długości ok. 14 km. Towarzyszyć mu będzie, m.in. 7. PKO Sztafeta Maratońska.

Na dziesięć dni przed startem imprezy udział zgłosiło około 240 osób (bieg indywidualny), a także blisko 200 członków drużyn biegowych (bieg sztafetowy).

Liczba sztafet jest porównywalna do tej z lat poprzednich i prawdopodobnie finalnie będzie nawet większa niż ostatnio. Niestety, na razie mamy trochę mniej zawodników chętnych na bieg indywidualny, ale zapisy trwają do niedzieli 26 września, więc mamy nadzieję, że ta liczba jeszcze wzrośnie – mówi Mirosław Wierzbicki, prezes Stowarzyszenia Rzeszów Biega, które jest organizatorem zawodów.

W każdej sztafecie musi być obecna co najmniej jedna kobieta. Co istotne, wszyscy uczestnicy 9. PKO Maratonu Rzeszowskiego będą mogli pobiec razem, a nie z podziałem na grupy. 

Limit startu grupowego wynosi 250 osób plus osoby w pełni zaszczepione, a ponieważ mamy bardzo dużą liczbę osób zaszczepionych, to wszyscy będą mogli wystartować jednocześnie – zaznacza Wierzbicki.

Atrakcje dla uczestników maratonu

Imprezę otworzy Sebastian Chmara, ambasador programu „PKO Biegajmy Razem”, były lekkoatleta, halowy mistrz świata w siedmioboju z 1999 r. oraz halowy mistrz Europy z 1998 r.

Pandemia ograniczyła trochę nasze możliwości w zakresie organizowania atrakcji. Staramy się, żeby wszystko odbywało się zgodnie z zasadami sanitarnymi. Oprócz Sebastiana Chmary na naszej imprezie pojawi się dwukrotna olimpijka z Londynu oraz Rio de Janeiro – biegaczka Matylda Kowal, która poprowadzi rozgrzewkę dla wszystkich zawodników – zapowiada Mirosław Wierzbicki.

W pakiecie startowym każdy zawodnik dostanie koszulkę, a za linią mety na każdego będzie czekał medal. Tegoroczne przygotowano w niebieskiej kolorystyce. Na medalach znajdzie się panorama Rzeszowa, a na koszulkach najpopularniejsze motywy związane z tym miastem, m.in. grafika przedstawiającą biegacza w okolicach Pomnika Czynu Rewolucyjnego.

Bieg towarzyszący na 5 km

Miłośnicy krótszych dystansów mogą wystartować w imprezie towarzyszącej. W dzień poprzedzający zawody, czyli w sobotę 2 października, o godzinie 12:00 odbędzie się 5. Bieg o Puchar Pratt&Whitney. Dla jego uczestników przygotowano białe koszulki, a na osoby, które pokonają dystans 5 km, czekają ciekawe wizualnie medale z motywem samolotu. Na liście startowej jest około pół tysiąca osób.

Wiem, że są tacy zawodnicy, którzy jednego dnia startują na dystansie 5 km, a kolejnego w maratonie. Serdecznie zapraszamy do udziału w obu konkurencjach – mówi Mirosław Wierzbicki.

Opcja biegu wirtualnego dla chętnych

Wszyscy chętni mogą dołączyć do zawodów w formule wirtualnej. Jest tylko jeden warunek – dystans maratonu można podzielić maksymalnie na dwa odcinki o długości półmaratonu.

W tamtym roku mieliśmy tylko formułę wirtualną. W tym mamy znowu tradycyjne zawody, ale dla wszystkich chętnych uruchomiliśmy również opcję biegu wirtualnego. Oczywiście dużo większym zainteresowaniem cieszy się maraton, rozgrywany w tradycyjnej formule – nie pozostawia wątpliwości Wierzbicki.

Podstawą do klasyfikacji danego zawodnika będzie przesłanie dowodów biegu w postaci prawidłowego pliku .gpx lub .tcx, zdjęcia albo zrzutu ekranu zapisu biegu. Trasę należy pokonać między 12 września a 10 października.

„biegnę dla Julii i Patrycji”

Uczestnicy 9. PKO Maratonu Rzeszowskiego mogą wziąć udział w akcji charytatywnej „biegnę dla…” i pomóc chorym Julii oraz Patrycji. Wystarczy, że do koszulki startowej przypną kartkę z napisem „biegnę dla Julii i Patrycji” i dotrą z nią do mety. Organizatorem akcji jest Fundacja PKO Banku Polskiego, która w zamian za zaangażowanie biegaczy, przekaże środki na rzecz beneficjentek.

Julia ma prawie 3 lata. Urodziła się z wadami genetycznymi zwanymi zespołem Larsena. U Julii objawia się on przede wszystkim wrodzonymi zwichnięciami wielu stawów, skróceniem kości ramiennych oraz inną budową stawów. Dziewczynka pilnie potrzebuje specjalistycznej operacji skrzywionego kręgosłupa, który uciska narządy wewnętrzne, utrudniając oddychanie oraz operacji nóżki. Julia jest podopieczną Fundacji Siepomaga.

15-letnia Patrycja ze względu na zwichnięcie stawów biodrowych wymaga leczenia chirurgicznego. Dziewczynka urodziła się z m.in. zespołem Downa i wymaga wielokierunkowej rehabilitacja oraz zakup rowerka trójkołowego. Patrycja jest podopieczną Fundacji Dzieciom Zdążyć z Pomocą.

Marek Wiśniewski