Bieg Niepodległości w Warszawie. Czy wiesz, że?

Ile wynosi rekord frekwencji Biegu Niepodległości w Warszawie i czy w tym roku ma szansę zostać pobity? Kto jest rekordzistą trasy? Jakie atrakcje przygotowali w tym roku organizatorzy 31. edycji zawodów? I dlaczego biegaczom, którzy ukończyli w tym roku Bieg Konstytucji 3 Maja i Bieg Powstania Warszawskiego, powinno szczególnie zależeć na starcie ostatnich w tym roku zawodach z Warszawskiej Triady Biegowej?
około min czytania
  1. Rekord frekwencji

Rekord frekwencji Biegu Niepodległości w Warszawie został ustanowiony w 2018 r., podczas 30. edycji. W zawodach wystartowały wówczas 17 003 osoby, z czego do mety dotarło 16 986 uczestników. Oznaczało to poprawienie rekordu frekwencji z 2017 r. o ponad 1,9 tys. osób. W tym roku możemy spodziewać się kolejnego rekordu, bo organizatorzy przygotowali aż 22 tys. pakietów startowych. Dodajmy, że w 2018 r. limit 20 tys. pakietów startowych wyczerpał się po… czterech dniach zapisów.

  1. Druga największa impreza w kraju

Choć Bieg Niepodległości pobił w 2018 r. rekord frekwencji, to stracił palmę pierwszeństwa, jeżeli chodzi o największą imprezę biegową w Polsce. Miano to od 11 listopada 2018 r. należy do Biegu Niepodległości w Poznaniu, który tego dnia ukończyło dokładnie 22 525 biegaczy.

  1. Rekord trasy Arkadiusza Gardzielewskiego

Rekord trasy Biegu ustanowił w 2011 r. zawodnik WKS Śląsk Wrocław Arkadiusz Gardzielewski, który do mety dobiegł z czasem 29:25. Było to jego pierwsze zwycięstwo w Biegu Niepodległości w Warszawie. Później wygrywał także w 2013 i 2017 r. W obu edycjach uzyskiwał czas 30:03. Bardzo dobry wynik zanotował także zwycięzca zeszłorocznej edycji Kamil Karbowiak, który do mety dobiegł w 29 minut i 38 sekund.

  1. Mila Niepodległości

W Bieg Niepodległości mogą startować zawodnicy powyżej 15. roku życia, ale w zeszłym roku organizatorzy przygotowani atrakcję także dla najmłodszych biegaczy, a konkretnie dla dzieci z roczników 2005-2009, które mogły wystartować w biegu „Mila Niepodległości”. Jego dystans wyniósł 1918 m. W tym roku będzie podobnie. Dzieci będą startować od godziny 10:15 do 10:20. Obowiązuje podział na dwie grupy wiekowe: w pierwszej pobiegną dzieci z roczników 2005-2007, w drugiej będą to roczniki 2008 i 2009. Limit uczestników biegu dodatkowego „Mila Niepodległości” wynosi 1000 osób.

  1. Tradycyjna trasa i symboliczna godzina

Bieg Niepodległości od lat ma niezmienną trasę, której start zaczyna się u zbiegu ulicy Stawki oraz alei Jana Pawła II. Podobnie jak w latach minionych, trasa poprowadzona została al. Jana Pawła II, wiaduktem nad Al. Jerozolimskimi i ul. Chałubińskiego do al. Niepodległości, co w prosty sposób nawiązuje do dnia Niepodległości i nazwy biegu. Biegacze ruszą o symbolicznej godzinie 11.11, a ich start – jak co roku – poprzedzi odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego.

Kilka minut przed biegaczami na trasę wyruszą osoby poruszające się na wózkach aktywnych oraz z napędem pośrednim, a na końcu linię startu przekroczą zawodnicy nordic walking.

  1. Patriotyczna oprawa

Jak co roku, nie zabraknie atrakcji, nawiązujących do rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Odbędą się koncerty pieśni niepodległościowych, a biegacze i kibice będą zachęcani są do wspólnego śpiewania.

Za każdym razem w miejscu imprezy pojawiają się też członkowie Grupy Historycznej Zgrupowanie „Radosław”, którzy swoimi strojami nawiązują do czasów sprzed stu lat. To nie koniec atrakcji, bo pojawi się Józef Piłsudski.

  1. Łączone medale Warszawskiej Triady Biegowej

Bieg Niepodległości jest ostatnim i zarazem największym biegiem z cyklu Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć”, w skład której wchodzą też Bieg Konstytucji 3 Maja i Bieg Powstania Warszawskiego. W tym roku organizatorzy po raz pierwszy zdecydowali się wprowadzić podczas tych trzech biegów medale, które można ze sobą połączyć.

Każdy, kto ukończy cały cykl biegowy w tym roku, otrzyma medal, który po ostatnim z biegów – Biegu Niepodległości – złożony w całość stworzy niepowtarzalny kształt – granicy Polski i Warszawy, jej biegowej stolicy.

Zobacz medal 31. Biegu Niepodległości

  1. Darmowe noclegi

Dla biegaczy spoza Warszawy organizatorzy 31. Biegu Niepodległości przygotowali (dzień przed zawodami) bezpłatne noclegi na pierwszym piętrze w Ośrodku Inflancka przy ulicy Inflanckiej 8. Zainteresowane osoby mogą przyjechać już 10 listopada od godziny 17:00 i korzystać z miejsca do 11 listopada aż do godziny 16:00. Obowiązują zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona.

  1. Akcja charytatywna „biegnę dla…”

Jak co roku zawodnicy mogą wziąć udział w akcji charytatywnej „biegnę dla…”. W tym roku jej beneficjentem jest 34-letni Kamil, który choruje na glejaka wielopostaciowego. Jest podopiecznym Fundacja Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym Kawałek Nieba.

Aby wziąć udział w akcji, wystarczy przypiąć do koszulki kartkę – identyfikator z napisem „biegnę dla Kamila” i dobiec z nią do mety. Jeśli do akcji włączy się odpowiednia liczba osób, to Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę na leczenie Kamila. Kartki-identyfikatory akcji będzie można odebrać w biurze zawodów oraz w namiocie PKO Banku Polskiego przed biegiem.

Marek Wiśniewski