Biegowa noc w Piekarach Śląskich za nami!

3. PKO Piekarski Półmaraton już za nami. Na starcie pojawiło się 803 uczestników, rywalizujących na dystansie półmaratońskim, Nocnej zaDyszki i ośmiokilometrowego marszu Nordic Walking.
około min czytania

Jak co roku, nie zabrakło atrakcji dla kibiców, którzy wspierali wszystkich biegaczy. To było prawdziwe święto biegowe w Piekarach Śląskich.

Punktualnie o 21.00 rywalizację rozpoczęli zawodnicy na wózkach inwalidzkich, a tuż za nimi półmaratończycy. Kilka minut później ruszyli także uczestnicy Nocnej zaDyszki (dystans 10 km), a następnie zawodnicy Nordic Walking (dystans 8 km). Wśród uczestników pojawiła się Magdalena Gorzkowska – wielokrotna Mistrzyni Polski w biegu na 400 metrów, srebrna medalistka Halowych Mistrzostw Świata w sztafecie 4 x 400 metrów oraz uczestniczka igrzysk olimpijskich w Londynie. Magdalena Gorzkowska  jest również alpinistką i himalaistką, zdobywczynią trzech ośmiotysięczników oraz najmłodszą w historii Polką na Mount Everest.

Na starcie nie zabrakło także Pawła Mateńczuka – Navala, byłego żołnierza GROM, operatora w zespole bojowym, uczestnika misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie, a obecnie eksperta do spraw bezpieczeństwa osobowego oraz instytucji, czynnego zwalczania terroryzmu oraz przetrwania w miejscach niebezpiecznych.

Głównym celem 3. PKO Piekarskiego Półmaratonu była promocja zdrowego stylu życia oraz pomoc osobom potrzebującym wsparcia poprzez przeciwdziałanie uzależnieniom wśród dzieci i młodzieży, w tym popularyzacja wiedzy na temat „życia bez używek”.

Gościem honorowym  i ambasadorem biegów w ramach 3 PKO Piekarskiego Półmaratonu z Nocną zaDyszką i Marszem Nordic Walking była dwukrotna olimpijka, polska lekkoatletka, zwyciężczyni maratonów – Wanda Panfil-González, która była obecna na starcie i wspierała zawodników.

Trasa sobotnich biegów prowadziła ulicami Piekar Śląskich. Start i meta znajdowały się na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Olimpijskiej 3. Zawodnicy pobiegli ulicami: gen. Maczka, Jana Pawła II, Bytomską, Józefską i ponownie wrócili na stadion MOSiR ulicą Jana Pawła II. Uczestnicy Półmaratonu musieli pokonać tę trasę dwukrotnie, dodatkowo zaliczając tak zwaną „agrafkę” przy Kopcu Wyzwolenia. Wyniki Półmaratonu odbywającego się w Piekarach są zaliczane są do klasyfikacji ogólnej PKO Korony Śląskich Półmaratonów.

WYNIKI ZAWODÓW:

3. PKO Piekarski Półmaraton wśród Panów wygrał Mateusz Mrówka z czasem 01;07;23. Drugie miejsce zajął Kamil Walczyk (01:07:25), zaś trzecie Piotr Lupa, który pokonał trasę z czasem 01:15:11. Wśród kobiet najszybsza okazała się Joanna Griman, która przebiegła trasę w czasie 01:25:09. Druga na mecie pojawiła się Anna Bodnar z czasem 01:27:55, a trzecia Anna Majka z czasem 01:32:28.

Na dystansie 10 kilometrów – Nocna zaDyszka w klasyfikacji mężczyzn najszybszy okazał się Oliwier Mutwil z czasem 00:32:15, a najlepsza wśród kobiet była Barbara Pawełczak, która zakończyła bieg z czasem 00:37:18.

Najszybsi w rywalizacji Nordic Walking byli wśród panów – Tomasz Marczak (00:48:05), a wśród kobiet wygrała Agnieszka Sosnowska (00:52:28).

Niestety ze względu na niesprzyjające pod koniec trwania Półmaratonu warunki atmosferyczne – potężną burze oraz ulewny deszcz udało się przeprowadzić jedynie ceremonię wręczenia wyróżnień wśród zawodniczek i zawodników rywalizujących na dystansie 10 km. Ze względów bezpieczeństwa organizatorzy musieli odwołać ceremonię wręczenia wyróżnień zarówno wśród Półmaratończyków jak zawodników rywalizujących w Nordic Walking.

Kolejny półmaraton w Piekarach Śląskich już za rok.