Czy wiesz, że…? Poznaj ciekawostki o 7. PKO Maratonie Rzeszowskim

W niedzielę 6 października odbędzie się 7. PKO Maraton Rzeszowski. To jedna z trzech imprez z cyklu PKO Rzeszów Biega. Razem z PKO Półmaratonem Rzeszowskim i Biegiem Niepodległości stanowią największe biegowe wydarzenie w południowo-wschodniej Polsce. Jak wygląda historia maratonu? Kto jest rekordzistą trasy? Kto może pochwalić się największymi sukcesami w zawodach?
około min czytania

W niedzielę 6 października odbędzie się 7. PKO Maraton Rzeszowski. To jedna z trzech imprez z cyklu PKO Rzeszów Biega. Razem z PKO Półmaratonem Rzeszowskim i Biegiem Niepodległości stanowią największe biegowe wydarzenie w południowo-wschodniej Polsce. Jak wygląda historia maratonu? Kto jest rekordzistą trasy? Kto może pochwalić się największymi sukcesami w zawodach?

  1. Historia Maratonu Rzeszowskiego sięga 2005 r. Pasjonaci królewskiego dystansu z Podkarpacia musieli jednak uzbroić się w cierpliwość, bo druga edycja została zorganizowana dopiero… w 2014 r. Od tego czasu zawody organizowane są regularnie.
  2. Rekord trasy PKO Maratonu Rzeszowskiego należy do Kenijczyka Too Silasa Kiprono, który pokonał ten dystans w czasie 02:17:41 w 2014 roku. Żaden z biegaczy, którzy wygrywali w kolejnych latach, nie zdołał zbliżyć się do tego wyniku na mniej niż sześć minut.
  3. Są dwie osoby, które mogą pochwalić się dwukrotnym triumfem w PKO Maratonie Rzeszowskim. To Przemysław Dąbrowski, który wygrywał zawody w latach 2016 (z czasem 02:24:10) i 2017 (czas 02:28:11), a także Paulina Grzegórzek, która była najlepsza w rywalizacji kobiet w latach 2017 (z czasem 02:54:21) i 2018 (czas 02:56:15).
  4. Zwycięzca zeszłorocznej edycji Wojciech Kopeć to 33-letni lekkoatleta, maratończyk, członek kadry narodowej w latach 2004-2006. Jego rekord życiowy w maratonie wynosi 2:17:27 i został ustanowiony w 2014 r. w cypryjskim Limassol. Z kolei zwycięzca dwóch wcześniejszych edycji Przemysław Dąbrowski to 30-latek, który przed dwoma laty wywalczył tytuł wicemistrza Polski w maratonie. Jego życiówka na królewskim dystansie wynosi 2:20:10 i została ustanowiona w 2016 r. w Warszawie. I był to jego debiut w maratonie.
  5. Uczestnicy maratonu i sztafety maratońskiej w ramach pakietów startowych otrzymają białe koszulki z czarnymi napisami i zieloną grafiką, przedstawiającą biegacza w na tle Pomnika Czynu Rewolucyjnego, który jest symbolem Rzeszowa. Budowla została wzniesiona w latach 1971-1974, a jej projektantem był Marian Konieczny.
  6. Imprezą towarzyszącą 7. PKO Maratonu Rzeszowskiego będzie Bieg na 5 km o Puchar Pratt & Whitney, który odbędzie się w sobotę 5 października o godzinie 12.00. Głównym faworytem do zwycięstwa będzie w nim Mateusz Demczyszak, który przed rokiem wygrał ten bieg z czasem 0:14:29. 33-letni biegacz to wielokrotny mistrz Polski w biegach od 1500 m do 5000 m, który przez wiele lat znajdował się w kadrze naszego kraju.
  7. W ramach 7. PKO Maratonu Rzeszowskiego odbędzie się również 6. PKO Rzeszowska Sztafeta Maratońska na dystansach – kolejno: 10 km, 10 km, 7 km, 5 km i 10 km. Każda drużyna musi składać się z pięciu osób, w tym z minimum jednej kobiety. Pierwszy zawodnik startuje o godzinie 9.30 z pałeczką sztafetową, którą w wyznaczonej strefie zmian przekaże kolejnemu uczestnikowi.
  8. 7. PKO Maratonowi Rzeszowskiemu towarzyszyć będzie akcja charytatywna „biegnę dla…”. Tym razem, zawodnicy pobiegną dla 16-letniego Mateusza, który choruje na nowotwór złośliwy Chłoniak Hodgkina, stadium III. Wystarczy przypiąć do koszulki kartkę z napisem „biegnę dla Mateusza” i ukończyć bieg. Dzięki zaangażowaniu zawodników, Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże środki na leczenie chłopca. Do akcji mogą dołączyć uczestnicy wszystkich zawodów organizowanych w ramach rzeszowskiego maratonu.
  9. Wśród atrakcji nie zabraknie strefy lekkoatletyczno-piłkarskiej PKO Banku Polskiego. Będzie tu można sprawdzić precyzję i szybkość strzału, zagrać na specjalnym boisku 1 na 1, pobiec na prawdziwej bieżni tartanowej, wystartować z bloków startowych jak zawodowi sprinterzy, a także wziąć udział w pokazach pierwszej pomocy. Wszystko to pod okiem Karoliny Gorczycy oraz Pawła Januszewskiego, ambasadorów programu „PKO Biegajmy Razem”.
  10. Organizatorzy 7. PKO Maratonu Rzeszowskiego przygotowali dla biegaczy nagrody finansowe i rzeczowe. Łączna pula nagród z całego weekendu wyniesie ponad 50 tys. zł.

Marek Wiśniewski