Dawid Drachal Młodzieżowcem Września

Dawid Drachal z Rakowa Częstochowa został zdobywcą tytułu Młodzieżowca Września PKO Banku Polskiego 2023. To pierwsza taka nagroda dla tego zawodnika.
około min czytania

Dwudziesta, dwudziesta ósma i czterdziesta trzecia minuta – wtedy na liście strzelców spotkania Ruch Chorzów – Raków Częstochowa pojawiało się nazwisko pomocnika drużyny gości Dawida Drachala. Już w pierwszej połowie rywalizacji z Niebieskimi, Drachal skompletował hat-tricka. W ten sposób stał się pierwszym młodzieżowcem z trzema golami w jednym spotkaniu najwyższej polskiej ligi od edycji 2009/2010. Takim dokonaniem popisał się wówczas Daniel Mąka z Polonii Warszawa. W całym XXI wieku jednak nie pojawił się nikt młodszy od niego, kto zdołałby to uczynić. Do tego dochodzi jeszcze jedna asysta. To oznacza, że w kolejkach liczonych do tej odsłony rywalizacji o tytuł Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego notował punkt w klasyfikacji kanadyjskiej raz na 54 minuty.

W rywalizacji o ten laur pokonał dwóch rywali, którzy we wrześniu również mieli wysoką formę w ofensywie – Filip Marchwiński z Lecha Poznań (3 gole + 1 asysta) oraz Dominik Marczuk z Jagiellonii Białystok (4 asysty). Dla Dawida Drachala to pierwsza nagroda Młodzieżowca Miesiąca w karierze. Z szeregów Rakowa wcześniej wygrywali ją: Kamil Piątkowski (dwa razy: marzec i kwiecień 2021) oraz Ben Lederman (grudzień 2021). Pomocnik częstochowskiego klubu stał się też jej pierwszym laureatem z rocznika 2005. Poprzednim osiemnastolatkiem z tym tytułem był zaś w ogóle Xavier Dziekoński z Jagiellonii Białystok.

W tym sezonie status młodzieżowca przysługuje zawodnikom urodzonym w 2002 roku lub młodszym i mającym polskie obywatelstwo. Piłkarze spełniający te kryteria mogą się ubiegać o nagrodę Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego. Nominowani oraz zwycięzca są wybierani na podstawie statystyk, zachowania w meczach oraz postawy poza boiskiem.

Młodzieżowiec Miesiąca PKO Banku Polskiego 2023/2024

  • wrzesień 2023: Dawid Drachal (Raków Częstochowa),
  • sierpień 2023: Kajetan Szmyt (Warta Poznań).
  • lipiec 2023: Filip Marchwiński (Lech Poznań).