Filip Szymczak Młodzieżowcem Lutego PKO Banku Polskiego

Filip Szymczak został wybrany Młodzieżowcem Lutego PKO Banku Polskiego w sezonie 2023/2024. Już drugi raz w karierze został najlepszym piłkarzem miesiąca w tej grupie wiekowej.
około min czytania

Napastnik Lecha Poznań bardzo udanie rozpoczął 2024 rok w PKO Bank Polski Ekstraklasie. W 20. kolejce już w 3. minucie gry pokonał bramkarza KGHM Zagłębia Lubin. W następnej serii spotkań, w rywalizacji z ówczesnym liderem, Jagiellonią Białystok, wykorzystał rzut karny. Był też bliski wpisania się na listę strzelców ze Śląskiem Wrocław. Piłka wpadła do siatki po jego strzale, jednak analiza VAR wykazała spalonego. Jego łączny dorobek w ofensywie z tego okresu to pięć strzałów, w tym trzy celne oraz xG na poziomie 1,14. Wykreował też jedną sytuację w ataku.

Dla Filipa Szymczaka to druga nagroda Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego w karierze. Poprzednio wygrał w listopadzie 2022 roku. Były to jego jedyne nominacje. Napastnik Kolejorza ma pod tym względem stuprocentową skuteczność. W samym sezonie 2023/2024 został drugim piłkarzem Lecha, po Filipie Marchwińskim, z takim sukcesem na koncie. W sumie klub ze stolicy Wielkopolski ma dziesięć zwycięstw w tym plebiscycie, co stanowi najlepszy wynik w stawce. Tytuły Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego zgarniali w barwach tej ekipy: Robert Gumny, Kamil Jóźwiak, Jakub Moder, Jakub Kamiński (dwa razy), Michał Skóraś oraz wspomniani już Filipowie: Marchwiński i Szymczak (obaj po dwa razy).

Młodzieżowiec Miesiąca PKO Banku Polskiego 2023/2024

  • luty 2024: Filip Szymczak (Lech Poznań)
  • grudzień 2023: Ariel Mosór (Piast Gliwice)
  • listopad 2023: Łukasz Bejger (Śląsk Wrocław)
  • październik 2023: Dominik Marczuk (Jagiellonia Białystok)
  • wrzesień 2023: Dawid Drachal (Raków Częstochowa)
  • sierpień 2023: Kajetan Szmyt (Warta Poznań)
  • lipiec 2023: Filip Marchwiński (Lech Poznań)

Lutowy laureat w boju o zwycięstwo pokonał swojego kolegę klubowego Filipa Marchwińskiego (piąta nominacja) oraz bramkarza Puszczy Niepołomice – Oliwiera Zycha (druga nominacja). W tym sezonie status młodzieżowca przysługuje zawodnikom urodzonym w 2002 roku lub młodszym i posiadającym polskie obywatelstwo. Piłkarze spełniający oba te kryteria mogą się ubiegać o nagrodę Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego. Nominowani oraz zwycięzca są wybierani na podstawie statystyk, zachowania w meczach oraz postawy poza boiskiem. W lutym pod uwagę zostały wzięte dokonania z okresu od 20. do 22. kolejki oraz ewentualnych spotkań zaległych