Gerstenstein, Marczuk czy Szmyt?

Który z młodych piłkarzy zostanie Młodzieżowcem Sierpnia PKO Banku Polskiego? Do zdobycia tytułu zostali nominowani: Łukasz Gerstenstein (PGE FKS Stal Mielec), Dominik Marczuk (Jagiellonia Białystok) i Kajetan Szmyt (Warta Poznań). Żaden z nich jeszcze nie zdobył takiego lauru w swej karierze.
około min czytania

Dwaj pierwsi - Łukasz Gerstenstein oraz Dominik Marczuk - dopiero pierwszy raz w karierze są nominowani do tytułu Młodzieżowca Miesiąca. Obaj w sierpniu zdobyli swoje premierowe gole w najwyższej lidze. Obrońca PGE FKS Stali Mielec popisał się zaskakującym strzałem zza pola karnego przeciwko Radomiakowi Radom. Jego konkurent natomiast ustalił wynik starcia Dumy Podlasia z Górnikiem Zabrze. Każdy z nich wszystkie sierpniowe spotkania swej drużyny rozpoczynał w wyjściowym składzie. Biało-Niebiescy uzyskali w tych potyczkach sześć punktów. Jaga natomiast pokusiła się o pełną pulę.

Trzeci z kandydatów, Kajetan Szmyt, pokonał natomiast bramkarzy przeciwników dwukrotnie. Pomocnik Warty Poznań w obu przypadkach (z Ruchem Chorzów i Radomiakiem Radom) uczynił to dzięki rzutom karnym. Obecnie legitymuje się udziałem w ośmiu z czternastu ostatnich trafień Zielonych. Jego zespołowi jednak nie udało się zdobyć pełnej puli w minionym miesiącu. Trzy ich mecze zakończyły się remisami, raz natomiast musieli uznać wyższość konkurentów. Szmyt w każdej z czterech potyczek wychodził w podstawowym składzie. Tylko przeciwko Rakowowi Częstochowa został zmieniony.

Do tej pory z szeregów PGE FKS Stali Mielec nominowani byli: Rafał Strączek (zwycięzca maj 2021) i Maksymilian Sitek (listopad 2021). Jeśli chodzi o Jagiellonię Białystok, to Marczuk został szóstym nominatem po: Karolu Świderskim (1x wygrana), Patryku Klimali (3x nominacja, 1x wygrana), Bartoszu Bidzie (2x nominacja), Xavierze Dziekońskim (1x wygrana) i Karolu Struskim (1x nominacja). Sam Kajetan Szmyt natomiast dwa razy (w kwietniu i maju 2023) znajdował się w finałowej "trójce" kandydatów. Poza nim wcześniej z graczy Warty Poznań o sukces ubiegali się: Jędrzej Grobelny (2x) i Aleks Ławniczak (1x). Obaj jednak przegrali rywalizację.

W tym sezonie status młodzieżowca przysługuje zawodnikom urodzonym w 2002 roku lub młodszym i posiadającym polskie obywatelstwo. Piłkarze spełniający oba te kryteria mogą się ubiegać o nagrodę Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego. Nominowani oraz zwycięzca są wybierani na podstawie statystyk, zachowania w meczach oraz postawy poza boiskiem.

MŁODZIEŻOWIEC MIESIĄCA PKO BANKU POLSKIEGO 2023/2024:

  • SIERPIEŃ 2023: ?
  • LIPIEC 2023: FILIP MARCHWIŃSKI (LECH POZNAŃ)