Izerskie święto rowerów

Rekordowa liczba 1600 zawodników zgłosiła swój udział w 9. Rowerowym Biegu Piastów, który odbędzie się w sobotę i niedzielę 23 i 24 września na pięknych trasach Gór Izerskich ze startem i metą w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach.
około min czytania

To trzeci i ostatni w tym roku Bieg Piastów. Zimowy na biegówkach rozegrany został na przełomie lutego i marca, biegowy pod koniec sierpnia, a teraz czas na Piastów na dwóch kółkach. Po raz pierwszy rywalizować będą przez dwa dni, a nie tylko przez jeden. Organizatorzy ze Stowarzyszenia Bieg Piastów podjęli tę decyzję z uwagi na bardzo duże zainteresowanie swoimi zawodami. Dzięki nowej formule zwiększone zostały limity uczestnictwa, określane w trosce o ochronę przyrody. Liczba uczestników zwiększy się z niespełna 900 do około półtora tysiąca.

rbp bikelife2.jpg

Nie zmienią się dystanse – wyniosą 500 metrów i 1 kilometr dla dzieci oraz około 20, 40 i 60 km dla dorosłych. Nowością są dwie konkurencje – na grawelach i rowerach elektrycznych.

Jak zawsze rywalizacja rozegrana zostanie na bardzo atrakcyjnych trasach Gór Izerskich. Zawodnicy przejadą między innymi w pobliżu Stogu Izerskiego powyżej Świeradowa-Zdroju, tuż przy granicy z Czechami blisko Harrachova, jak również przy popularnej stacji turystycznej Orle i schroniska Chatka Górzystów.

Trasa ma zróżnicowaną nawierzchnię, a trudy jej pokonania ułatwią wolontariusze, którzy będą czekać na zawodników na punktach żywieniowych z przekąskami i napojami. Ciepłej strawy nie zabraknie na mecie, a wisienką na torcie będzie Szlem Party dla zdobywców Wielkiego Jakuszyckiego Szlema. Przy poczęstunku z grilla spotkają się ci, którzy w 2023 roku ukończyli na najdłuższych dystansach zimowy Bieg Piastów i Letni Bieg Piastów (po 50 km) oraz dołożą do kolekcji przejechanie w limicie czasu Rowerowego Biegu Piastów na dystansie GIGA (60 km). Ich niezwykły wyczyn zostanie uhonorowany pamiątkową, specjalną statuetką, wręczaną uroczyście na podium, jak również sesją zdjęciową.

Centrum logistycznym zawodów będzie Dolnośląskie Centrum Sportu Polana Jakuszycka – na stadionie będzie start i meta, a w budynku biuro wydawania pakietów startowych, szatnie, depozyt i natryski.

Na wyścigi MINI, MEGA i GIGA nie ma już miejsc. Można się jeszcze zapisać na wyścigi GRAVEL i ELEKTRYK. Są też miejsca na dziecięcą Rowerową Przygodę. Zapisy będą prowadzone w biurze wydawania pakietów startowych. Wszelkie informacje są na stronie www.bieg-piastow.pl.

Sponsorem Generalnym wydarzenia jest PKO Bank Polski.