Jedyny taki bieg maratoński w Europie. PKO Silesia Marathon obchodzi okrągły jubileusz!

7 października tysiące biegaczy wyruszą w trasę PKO Silesia Marathonu. To jedyny bieg maratoński w Polsce i Europie prowadzący ulicami czterech miast: Katowic, Mysłowic, Siemianowic Śląskich i Chorzowa. W tym roku impreza będzie wyjątkowa, bo obchodzi jubileusz – odbędzie się po raz dziesiąty.
około min czytania

Silesia Marathon to największa impreza biegowa na Śląsku, a zarazem jeden z największych maratonów w Polsce. Od 2015 r. jest wspierany przez PKO Bank Polski, który jest sponsorem tytularnym imprezy. Zawody cieszą się rosnącą popularnością. W ubiegłym roku zajęły drugie miejsce wśród największych maratonów w Polsce w prestiżowym plebiscycie serwisu maratonypolskie.pl. 

Cieszymy się, że po raz kolejny możemy wspierać największą imprezę biegową w naszym regionie, w której z roku na rok regularnie przybywa zawodników – mówi Tomasz Pasierb, dyrektor Makroregionu Korporacyjnego PKO Banku Polskiego w Katowicach. 

– W tym roku wzrost może przekroczyć nawet 45 procent ubiegłorocznej frekwencji, co doskonale pokazuje, że bieganie jest dziś najchętniej wybieraną formą ruchu wśród dorosłych Polaków – zauważa Bohdan Witwicki, dyrektor Silesia Marathon. 

Na dziesięć dni przed zawodami na listę startową maratonu zapisało się ponad trzy tysiące osób. Wielu uczestników weźmie też udział w biegach towarzyszących – ponad 4,2 tys. osób zamierza wystartować w półmaratonie, a przeszło 1,7 tys. w mini maratonie. Na listach znajdują się przedstawiciele 35 państw. Najwięcej zawodników z zagranicy mają Czesi, Niemcy, Ukraińcy i Amerykanie.

Uczestnikom kibicować będą ambasadorzy programu „PKO Biegajmy razem”: Sebastian Chmara i Krzysztof Łoniewski. 

Dla nas będzie to maratoński weekend. Tego dnia rozegra się również 6. PKO Rzeszów Maraton, którego PKO Bank Polski jest sponsorem – dodaje Tomasz Pasierb. 

Zielona, kulturowa i historyczna trasa z metą na Stadionie Śląskim

PKO Silesia Marathon jako jedyny bieg maratoński w Polsce i Europie prowadzi ulicami aż czterech miast: Katowic, Mysłowic, Siemianowic Śląskich i Chorzowa. Mimo to, ponad 60 proc. trasy stanowią tereny zielone. Jest ona wyznaczona w taki sposób, żeby uczestnicy mogli przebiec koło jak największej liczby atrakcji. Będą nimi Muzeum Śląskie, Strefa Kultury, Spodek, Budynek Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Park Śląski, Dolina Trzech Stawów, Nikiszowiec, Szopienice oraz wiele innych. 

– W tym roku czeka na Was kilka drobnych zmian. Bieg maratoński po raz pierwszy wystartuje z ulicy Złotej w Katowicach. Z nieco dalszej perspektywy będziecie mogli zobaczyć Strefę Kultury, do której bezpośrednio nie wbiegamy, omijając legendarną już górkę, zyskując szybkość i piękny widok na NOSPR. Będzie zielono, kulturowo i historycznie – zapowiadają organizatorzy biegu. 

W ubiegłym roku maratończycy po raz pierwszy finiszowali na bieżni zmodernizowanego Stadionu Śląskiego, a oglądała ich rekordowa publiczność. W dniu zawodów obiekt odwiedziło 100 tys. osób. W tym roku meta również znajdzie się na największym lekkoatletycznym obiekcie w tej części Europy. 

– Trasa maratonu nie należy do najłatwiejszych, ale biegnie tak pięknymi i malowniczymi zakątkami śląskich miast, że zapomina się o jej trudach – zapewnia Patrycja Włodarczyk, trzykrotna zwyciężczyni Silesia Marathon wśród kobiet. 

Jubileuszowe koszulki i medale

Dla uczestników 10. edycji zawodów organizatorzy przygotowali wyjątkowe koszulki i medale. Na koszulkach elementy graficzne podkreślają miejsce finiszu na bieżni największego stadionu lekkoatletycznego w Polsce – Stadionu Śląskiego. Z kolei na medalach znajdują się również nazwy wszystkich miast, przez które prowadzi trasa biegu. 

Istnieje możliwość naniesienia na koszulki dodatkowego nadruku, np. swojego imienia. Podobnie będzie z medalami – po zawodach każdy z biegaczy będzie mógł wygrawerować na krążku swoje nazwisko i osiągnięty czas. 

Start PKO Silesia Marathon nastąpi w niedzielę, 7 października, o godzinie 9.00. Tego samego dnia o godzinie 10.45 biegacze wyruszą w trasę PKO Silesia Półmaratonu. Zawodnicy, którzy preferują krótsze dystanse, mogą zapisać się na Mini Silesia Marathon, który zaplanowano na sobotę 6 października. Trasa biegu poprowadzona będzie alejkami Parku Śląskiego z metą na bieżni Stadionu Śląskiego, a jej długość wyniesie 4,5 km. 

Pobiegną dla Piotra

Podczas 10. PKO Silesia Marathonu zorganizowana zostanie charytatywna akcja biegowa „biegnę dla…” 10-letniego Piotra, który choruje na rdzeniowy zanik mięśni (SMA), nie chodzi, oddycha za pomocą respiratora. Jedyną szansą na wzmocnienie siły mięśniowej i poprawę komfortu życia jest lek Nusinersen (Spinraza). Zbierane są środki na kolejne podania leku. 

Aby pomóc, wystarczy przypiąć do koszulki identyfikator akcji – kartkę z napisem „biegnę dla Piotra”, a Fundacja PKO Banku Polskiego za zaangażowanie zawodników przekaże darowiznę na konto organizacji, której chłopiec jest podopiecznym (Fundacja Dzieciom „Zdążyć z pomocą”). 

Do akcji charytatywnej mogą dołączyć uczestnicy wszystkich zawodów organizowanych w ramach śląskiego maratonu. Kartki-identyfikatory akcji „biegnę dla Piotra” będzie można odbierać w sobotę (6 października) przy biurze zawodów u przedstawicieli PKO Banku Polskiego.

Marek Wiśniewski