Kto Młodzieżowcem Października?

Łukasz Bejger (Śląsk Wrocław), Kamil Lukoszek (Górnik Zabrze) i Dominik Marczuk (Jagiellonia Białystok) – między nimi rozstrzygnie się rywalizacja o tytuł Młodzieżowca Października PKO Banku Polskiego 2023. Żaden z nich jeszcze nie zdobył takiego wyróżnienia w swej karierze. Wszyscy trzej reprezentują zaś rocznik 2002.
około min czytania

Lider i wicelider tabeli PKO Bank Polski Ekstraklasa mają po jednym przedstawicielu do zdobycia narody. Łukasz Bejger to już gracz – jak na młodzieżowca – całkiem solidnie ograny na poziomie najwyższej ligi. W tym momencie zbliża się on do pułapu 70 spotkań w najwyższej polskiej klasie rozgrywkowe. Od 11. do 13. kolejki nie zszedł z boiska ani na moment, rozgrywając pełne 270 minut w obronie Śląska Wrocław. W tym czasie jego zespół zanotował zaledwie trzy stracone bramki, w tym dwie po rzutach karnych. Sam defensor zdołał natomiast wpisać się na listę strzelców i otworzył wynik rywalizacji z Ruchem Chorzów.

Wicelider, Jagiellonia Białystok, miała z kolei niemałą pociechę w ofensywie ze swojego efektywnego wahadłowego – Dominika Marczuka. Gracz Dumy Podlasia zanotował w październiku gola i asystę. Dzięki temu drugiemu zagraniu kończy ten miesiąc jako współlider zestawienia najlepszych asystentów (5). Wespół z Kamilem Grosickim jest też najwyżej notowany w klasyfikacji kanadyjskiej Polakiem (po 8 punktów). Na tym jednak nie skończył się jego udział w bramkowych zdobyczach Jagi. W starciu z Lechem Poznań wywalczył rzut karny na wagę remisu, z kolei przeciwko Pogoni Szczecin był autorem kluczowego podania, po którym Portowcy strzelili gola samobójczego.

O ile Bejger na najwyższym poziomie występuje już w czwartym sezonie z rzędu, to Marczuk jest debiutantem. Podobnie jak trzeci z nominatów – Kamil Lukoszek z Górnika Zabrze. On w przeciwieństwie do dwójki rywali czeka jeszcze na premierowy punkt w klasyfikacji kanadyjskiej. Zaliczył jednak asystę drugiego stopnia przy trafieniu Daisuke Yokoty przeciwko Rakowowi Częstochowa. Wtedy też był najaktywniejszym graczem swojego zespołu, notując 46 kontaktów z piłką. W sumie w minionym miesiącu miał dwa kluczowe podania w tym okresie oraz jeden celny strzał. Również jego klub zanotował bardzo dobry wynik punktowy – siedem na dziewięć możliwych punktów.

Dominik Marczuk uzyskał już trzecią nominację z rzędu do tytułu Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego. Łukasz Bejger powrócił do tego grona po 2,5 roku nieobecności. Dla Kamila Lukoszka to natomiast premierowy udział w finałowej "trójce". W tym sezonie status młodzieżowca przysługuje zawodnikom urodzonym w 2002 roku lub młodszym i posiadającym polskie obywatelstwo. Piłkarze spełniający oba te kryteria mogą się ubiegać o nagrodę Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego. Nominowani oraz zwycięzca są wybierani na podstawie statystyk, zachowania w meczach oraz postawy poza boiskiem. W październiku pod uwagę zostały wzięte dokonania z okresu od 11. do 13. kolejki oraz ewentualnych spotkań zaległych.

 

Młodzieżowiec miesiąca PKO Bank Polski Ekstraklasa 2023/2024

  • wrzesień 2023: Dawid Drachal (Raków Częstochowa)
  • sierpień 2023: Kajetan Szmyt (Warta Poznań)
  • lipiec 2023: Filip Marchwiński (Lech Poznań)