Najstarszy bieg w Polsce, czyli 46. Bieg Lechitów w Gnieźnie i pomoc dla Amelki

17 września w Gnieźnie wystartuje 46. Bieg Lechitów. Biegacze będą rywalizować w półmaratonie i w biegu na 5 km. Zawody odbędą się w formule tradycyjnej oraz korespondencyjnej. Jednocześnie biegacze mogą przyłączyć się do akcji charytatywnej i wesprzeć 2-letnią Amelkę. Sponsorem Generalnym wydarzenia jest PKO Bank Polski.
około min czytania

Bieg Lechitów to najstarszy polski półmaraton, organizowany nieprzerwanie od 45 lat. Za wszystkich trzymam kciuki i życzę poprawienia swoich życiowych rekordów. Zachęcam również, aby przyłączyć się do akcji charytatywnej "biegnę dla…" i pomóc małej Amelce – mówi Jerzy Szymanowski, dyrektor 1. Oddziału PKO Banku Polskiego w Gnieźnie.

Zawodnicy tegorocznego półmaratonu w Gnieźnie wybiegną na trasę o godz. 11:00 z punktu startowego na Ostrowie Lednickim. O godz. 11:20 z ul. Łaskiego w Gnieźnie wystartuje rywalizacja w Piątce Lechitów. Meta biegów tradycyjnie zaplanowana jest na Placu Św. Wojciecha. Do udziału zgłosiło się już prawie 2 tys. zawodników.

Tegorocznej imprezie towarzyszyć będą ponownie biegi młodzieżowe. Na Placu Św. Wojciecha rywalizować będą dzieci i młodzież z roczników 2005-2016 na dystansie 400-1000 m.

Do gnieźnieńskiego półmaratonu może przyłączyć się każdy biegacz na świecie. Wystarczy, że w terminie 17-24 września, na własnej trasie pokona dystans 21,1 km. Trasę trzeba przebiec jednorazowo, bez dzielenia jej na mniejsze odcinki. Swój bieg należy zarejestrować urządzeniem z wbudowanym nadajnikiem GPS.

Półmaratonowi oraz innym biegom, które odbędą się w niedzielę towarzyszyć będzie festyn rodzinny, czyli pełne atrakcji Staropolskie Igrce Małych Lechitów.

Bieg Lechitów to najstarszy polski półmaraton, organizowany nieprzerwanie od 1978 roku. Miejscem startu jest tradycyjnie Ostrów Lednicki, skąd w 1000 roku Otton III udał się do grobu św. Wojciecha w pierwszej stolicy Polski - Gnieźnie. To jedyny taki bieg w Polsce, który łączy bieganie z poznawaniem miejsc, w których narodziło się państwo polskie.

W trakcie 46. Biegu Lechitów biegacze mogą wziąć udział w akcji charytatywnej biegnę dla… i pomóc 2-letniej Amelce. Dziewczynka ma zdiagnozowany zespół Retta, który wywołuje upośledzanie ruchowe i rozwojowe. Potrzebuje rehabilitacji i opieki wielu specjalistów. Jest podopieczną Fundacji Siepomaga.

Biegacze chętni, by wesprzeć leczenie dziewczynki przyczepią do koszulek specjalne identyfikatory akcji biegnę dla Amelki. Organizator inicjatywy, Fundacja PKO Banku Polskiego, w zamian za ich zaangażowanie przekaże darowiznę na rzecz beneficjentki. Identyfikatory akcjibiegnę dla Amelki będzie można odbierać w biurze zawodów w czasie jego pracy.

W 2023 r. odbyły się już 24 charytatywne akcje biegowe, w które włączyło się ponad 7,7 tys. biegaczy. Dzięki ich zaangażowaniu mogliśmy przekazać 260 tys. zł na leczenie 27 osób.

Od początku istnienia programu zorganizowano 530 akcji biegnę dla…, dzięki którym wsparto 601 osób kwotą ponad 6,9 mln zł. Do akcji włączyło się ponad 230 tys. biegaczy.