Odetchnęli pełną piersią podczas 9. PKO Białystok Półmaratonu

Sportowe emocje w stolicy Podlasia! 15 maja rozegrał się tu 9. PKO Białystok Półmaraton pod hasłem „Odetchnij pełną piersią”.
około min czytania

Wzięło w nim udział kilka tysięcy zawodników, spośród których najlepszym był Mateusz Kaczor. Podczas biegu odbyła się akcja charytatywna, w której zawodnicy pomogli choremu Julkowi.

Uczestnicy białostockiego półmaratonu wystartowali o 9:30 z Alei Piłsudskiego, mając do pokonania dystans 21 kilometrów. Ostatni odcinek biegu prowadził do mety przy miejskim Ratuszu. Właśnie tam były wręczane medale z wizerunkiem rzeźby Wenus z ogrodu przy Pałacu Branickich.

9. PKO Białystok Półmaraton to jedno z większych wydarzeń w regionie. Sportowcy i kibice, dorośli i dzieci, mieszkańcy regionu i turyści – dla wszystkich sponsor tytularny biegu – PKO Bank Polski przygotował mnóstwo atrakcji. Przygotowano strefy kibicowania, gdzie występował street band oraz bębniarze motywujący zawodników.

Pobiegli razem

W przeddzień półmaratonu odbył się Bieg Śniadaniowy, gdzie czekały na uczestników przekąski i napoje. Tego dnia odbyły się także biegi dla dzieci i młodzieży, których dystanse wynosiły do 1 kilometra. Jednak głównym wydarzeniem był niedzielny Półmaraton, do którego uczestnicy przygotowywali się nawet i cały rok.

Bieg był bardzo wyrównany, ale wśród mężczyzn liderem okazał się być Mateusz Kaczor z wynikiem 1 godzina, 4 minuty i 51 sekund. Wśród kobiet najlepsza była Lilia Fisikovici, pochodząca z Mołdawii, która osiągnęła wynik: 1 godzina, 13 minut i 58 sekund.

W biegu brali udział także pracownicy PKO Banku Polskiego ze Zbigniewem Bohdziewiczem,  dyrektorem Regionalnego Oddziału Detalicznego PKO Banku Polskiego w Białymstoku.

Pomogli Julkowi

Uczestnicy 9. PKO Białystok Półmaratonu wzięli udział w akcji charytatywnej „biegnę dla…”, by pomóc choremu Julkowi. Dwuletni chłopiec zachorował na nowotwór – neuroblastomę i przeszedł całą kurację. Jednak nadal wymaga leczenia. Julek jest podopiecznym Fundacji Siepomaga.

Organizatorem akcji charytatywnej „biegnę dla…” jest Fundacja PKO Banku Polskiego, która prowadzi je od 2013 roku w całym kraju. Dotąd odbyło się ich już ponad 480, a Fundacja wsparła ponad 550 beneficjentów łączną kwotą prawie 6,5 mln zł. W akcje pomocy zaangażowało się już prawie 220 tys. biegaczy.

Bartosz Friese i Ewa Maciejewska