Plażowa przyszłość

Wyjątkowe otoczenie Manufaktury, żar lejący się z nieba, piasek i najlepsze duety czwartego turnieju Plaży Open - tak wyglądał wtorek, kończący cały najstarszy cykl turniejów siatkówki plażowej w sezonie 2023. Ostatnie złote medale wywalczyli w nim Jarosław Lech i Tomasz Jaroszczak, a także przyszłość polskiej siatkówki plażowej, uczennice SMS-u Spała Julia Radelczuk i Paulina Łabuz.
około min czytania

Do wtorkowych rozgrywek awansowali już tylko najlepsi, a rozegrano już tylko spotkania strefy medalowej. Duety, które dotarły do tego etapu, musiały mierzyć się nie tylko z teamem stojącym po drugiej stronie siatki, ale również z warunkami,  w jakich przyszło im grać. Pogoda była iście plażowa, a żar lał się z nieba. To może dodawało uroku, ale nie ułatwiało gry, wręcz ją mocno utrudniając.

Plażowy dzień na terenie Manufaktury rozpoczęły półfinały kobiet. Oba, choć zakończone w dwóch setach, były ciekawymi widowiskami i już na tym etapie sporą niespodziankę sprawiły Julia Radelczuk i Paulina Łabuz, awansując do finału. W meczu o brązowe medale doświadczone Magdalena Szczytowicz i Michalina Tokarska spotkały się z nowo stworzonym tak naprawdę duetem Justyna Łukaszewska i Izabela Zackiewicz. Mimo braku boiskowego zgrania w trudnych warunkach lepiej odnalazła się ta druga para, która zamknęła mecz w dwóch odsłonach. W finale mimo młodego wieku obecne mistrzynie Polski juniorek młodszych i wicemistrzynie Polski juniorek utrzymują świetną formę i nie dały większych szans przeciwniczkom.

W turnieju mężczyzn w pierwszym półfinale Tomasz Maziarek i Kamil Warzocha w trakcie każdego seta lepiej odnajdywali się na boisku i choć Piotr Ilewicz i Tomasz Wołoszuk próbowali im się przeciwstawić, nie byli w stanie. W drugim meczu o finał toczyła się fantastyczna walka, zwłaszcza w partii premierowej. Obie ekipy nie odpuszczały i długo walczyły o wygraną. Seta wygrali Jarosław Lech i Tomasz Jaroszczak. W kolejnym ten ciężki bój dał im się we znaki, a Piotr Groszek i Igor Ciemachowski przejęli inicjatywę. W tie-breaku ten pierwszy duet wrócił już do swojej dobrej gry i awansował do walki o złoto.

Para Groszek/Ciemachowski mieli krótszą przerwę na odpoczynek przed meczem o brąz i to trochę dało im się we znaki. W pierwszej odsłonie tego meczu jeszcze walczyli, jak mogli z Piotrem Ilewiczem i Tomaszem Wołoszukiem, jednak w niezwykle trudnej końcówce musieli uznać ich wyższość. To miało wpływ też na kolejną partię, w której Ilewicz i Wołoszuk zakończyli całe starcie. Finał to całe piękno siatkówki plażowej Jarosław Lech i Tomasz Jaroszczak oraz Tomasz Maziarek i Kamil Warzocha stworzyli niesamowite widowisko, które mogło podobać się najbardziej wytrawnym fanom tej dyscypliny sportu. Było ono również pięknym podsumowaniem dla całej tegorocznej edycji Plaży Open. Ostatni złoty medal w tegorocznym cyklu po walce w tie-breaku wywalczyli Lech i Jaroszczak.

To było rewelacyjne zakończenie cyklu Plaża Open. Siatkarze i siatkarki mimo bardzo trudnych warunków i bardzo wysokich temperatur dali z siebie wszystko. To pozwoliło kibicom zobaczyć całe piękno siatkówki plażowej. My już kończymy cykl, teraz już życzymy wszystkim powodzenia w finałach mistrzostw Polski, które już niebawem, a w których  zagrają praktycznie wszyscy medaliści i medalistki Plaży Open - powiedziała po zakończeniu Monika Brzostek, dyrektor sportowa turnieju i była wieloletnia reprezentantka Polski.

Turniej kobiet - wyniki rundy finałowej:

 • mecz o 3. miejsce:
  Magdalena Szczytowicz/Michalina Tokarska - Justyna Łukaszewska/Izabela Zackiewicz 0:2 (15:21, 17:21)
 • finał:
  Karina Jakuć/Aleksandra Chudzik - Julia Radelczuk/Paulina Łabuz 0:2 (13:21, 13:21)

Turniej mężczyzn - wyniki rundy finałowej:

 • mecz o 3. miejsce:
  Piotr Ilewicz/Tomasz Wołoszuk - Piotr Groszek/Igor Ciemachowski 2:0 (27:25, 21:18)
 • finał:
  Tomasz Maziarek/Kamil Warzocha - Jarosław Lech/Tomasz Jaroszczak 1:2 (21:18, 18:21, 11:15)