Rowerowo na Polanie Jakuszyckiej

Zimą biegają na nartach, latem jeżdżą na rowerach – na Polanie Jakuszyckiej odbył się 8. Rowerowy Bieg Piastów. Na starcie zameldowała się rekordowa liczba – ponad 1200 uczestników. Zawody rozegrano po raz pierwszy z wykorzystaniem nowoczesnego ośrodka - Dolnośląskiego Centrum Sportu Polana Jakuszycka, który zdał egzamin celująco. W wydarzeniu wzięli miłośnicy czterech kółek z całego kraju.
około min czytania

Na metę dotarło 873 zawodników na dystansach MINI (19 km), MEGA (42 km) i GIGA (62 km). W Rowerowej Przygodzie na 300 metrów i 1 kilometr wzięło udział 100 dzieci. Wszyscy uczestnicy  mogli rywalizować na terenie nowego obiektu, bo po trzech latach budowy zostało otwarte Dolnośląskie Centrum Sportu. Budowa nowego ośrodka na Polanie Jakuszyckiej otworzyła możliwości organizowana imprez sportowych na światowym poziomie. Rowerowy Bieg Piastów to pierwszy sprawdzian dla zawodów w nowej infrastrukturze. W budynku DCS ulokowane było całe zaplecze zawodów – biuro wydawania numerów startowych, szatnie, depozyt, expo, stołówka, prysznice. Pogoda była tak dobra, że wiele osób po zakończeniu wyścigu odpoczywało na leżakach w sielankowej atmosferze na trawie na Polanie Jakuszyckiej.

Trasy wytyczone zostały przez najbardziej malownicze tereny Gór Izerskich i momentami bardzo wymagające. Na dystansie MEGA, wśród kobiet, najlepsza okazała się Alicja Marciniec. Wśród mężczyzn na tym samym dystansie wygrał po raz kolejny Aleksander Piech, który okazał się szybszy od Marcina Ozora. Aleksander Piech poprawił swoje osiągnięcie z 2021 roku, kiedy to zajął trzecie miejsce. Na dystansie GIGA kapitalną formę pokazał dwudziestolatek Maciej Kojro, który zwyciężył z przewagą ponad sześciu minut nad Pawłem Perkowskim. Wśród pań po raz kolejny bezkonkurencyjna okazała się kamiennogórzanka Dominika Niemiec.

Po pandemii na Polanie Jakuszyckiej znacznie wzrosła liczba chętnych do uprawiania aktywności fizycznej. W tym roku liczba zgłoszeń trzykrotnie przekroczyła liczbę miejsc na linii startu. 8. Rowerowy Bieg Piastów zakończył letni sezon sportowy na Polanie Jakuszyckiej. Czas rozpocząć przygotowania do sezonu zimowego.

Natalia Bąk
Ekspert w PKO Banku Polskim