5. Rowerowy Bieg Piastów – wyścig dla miłośników gór i rowerów

Ponad 800 zawodników z Polski i Czech weźmie udział w 5. Rowerowym Biegu Piastów, który odbędzie się w sobotę 28 września w Górach Izerskich. Na mecie w Jakuszycach na tych, którzy w 2019 r. ukończą na najdłuższych dystansach Zimowy, Letni i Rowerowy Bieg Piastów czeka wyjątkowa statuetka – Wielki Jakuszycki Szlem. Sponsorem generalnym zawodów jest PKO Bank Polski.
około min czytania

Rowerowy Bieg Piastów to jedna z trzech imprez organizowanych każdego roku przez Stowarzyszenie Bieg Piastów. Najważniejszą z nich jest Bieg Piastów w narciarstwie biegowym, którego historia sięga 1976 r. Zawody zyskały światową renomę dzięki przynależności do Worldloppet Ski Federation – organizacji zrzeszającej 20 największych biegów narciarskich świata. Od 2013 r. organizowany jest również Letni Bieg Piastów w długodystansowych biegach górskich. W 2015 r. dołączył do nich Rowerowy Bieg Piastów.

Piąta edycja Rowerowego Biegu Piastów odbędzie się w sobotę 28 września na trasach Gór Izerskich. Zapisy na zawody ruszyły na początku maja i odbywały się w tak szybkim tempie jak nigdy wcześniej. W tydzień zapisało się na nie 319 osób. Największym zainteresowaniem cieszył się dystans GIGA, na który trzeba było zwiększyć limit miejsc.

Również miejscówki na pozostałe konkurencje zostały wyczerpane w ekspresowym tempie. W zawodach weźmie udział w sumie 835 zawodników. Start i meta imprezy znajdą się w Jakuszycach – części Szklarskiej Poręby. Cykliści będą rywalizować po szybkich i pełnych uroku trasach na dystansie ok. 60, 40 i 20 km. Zawody odbędą się w następujących konkurencjach:

  • GIGA o dystansie 58 km i sumie przewyższeń 1138 m

Trasa jest tu wyzwaniem dla najlepszych i najtwardszych. Znajdzie się na niej wiele kamieni, co wymaga świetnej techniki i skupienia zjazdów, jak i podjazdów oraz podejść.

Rowerzyści pokonają trasę z Jakuszyc aż pod Stóg Izerski nad Świeradowem-Zdrój, a potem jeszcze pod Wysoki Kamień i w pobliżu Zakrętu Śmierci. Stamtąd wrócą do Jakuszyc przez najtrudniejsze odcinki Czerwone Skałki, Wodę Mineralną i Bez Łaski. Potem czeka ich jeszcze Dolny Dukt, którym dojadą do mety. Limit czasowy na pokonanie trasy wynosi 6 godzin.

  • MEGA o dystansie 41 km i sumie przewyższeń 845 m

Ta konkurencja odbędzie się na trasie o średnim dystansie – z Jakuszyc aż pod Stóg Izerski nad Świeradowem-Zdrój i z powrotem. Suma przewyższeń jest spora. W wielu miejsca trzeba będzie się bardzo mocno starać, by nie zejść z roweru i go nie prowadzić. W ramach wyścigu Mega podczas 5. Rowerowego Biegu Piastów rozegrane zostaną Mistrzostwa Polski Fizjoterapeutów. Limit czasowy na pokonanie tego dystansu to 4,5 godziny.

  • Ski Team Hybrid Tour

W ramach Rowerowego Biegu Piastów na trasie „Mega” o długości 41 km odbędzie się także wyścig na rowerach hybrydowych. Choć zawody będą miały klasyfikację, to ta konkurencja – jak zastrzegają organizatorzy – ma charakter rekreacyjny.

  • MINI o dystansie 19 km oraz sumie przewyższeń 266 m

Wyścig w półmaratonie górskim odbędzie się na bardzo ładnej trasie, która poprowadzi uczestników przez urocze zakątki Gór Izerskich – na Orle, Granicznik, Cichą Równię, nad Izerę, Szklarską Drogę oraz Górny Dukt i Dolny. Nie zabraknie też fragmentu asfaltowej trasy Spacerowej z Polany Jakuszyckiej do Rozdroża pod Działem Izerskim. Limit czasowy na dojechanie do mety w Jakuszycach na trasie Mini wynosi 3 godziny. Osoby, które nie zmieszczą się w limitach, nie będą klasyfikowane.

Jak co roku, nie zabraknie wyścigu dla dzieci. W zawodach Rowerowa Przygoda mogą wziąć udział dzieci do 12. roku życia pod warunkiem, że będą im towarzyszyć rodzice lub inni opiekunowie prawni. Dystans wyniesie około kilometra, a trasa będzie miała płaski profil. Wszyscy dadzą radę dojechać do mety i wszyscy będą zwycięzcami.

Na miejscu będzie też Rowerowa Akademia, czyli mobilne miasteczko ruchu drogowego, przeznaczone dla dzieci w każdym wieku. Specjalnie przygotowane trasy, znaki drogowe i przeszkody dadzą dzieciom wiele radości i zabawy.

Wszyscy uczestnicy 5. Rowerowego Biegu Piastów w ramach opłaty startowej otrzymają ubezpieczenie NW oraz profesjonalną obsługę medyczną, a na mecie medal pamiątkowy, herbatę oraz słodką bułkę.

Po zawodach odbędzie się ogłoszenie i dekoracja zdobywców Wielkiego Jakuszyckiego Szlema w formie specjalnej statuetki. Zdobędą go ci, którzy w 2019 ukończą na najdłuższych dystansach Zimowy, Letni i Rowerowy Bieg Piastów.

 

Marek Wiśniewski