TOP 10 najciekawszych zawodów biegowych w Polsce i na świecie

Kilkudniowa rywalizacja, malownicze trasy, zawody patriotyczne, biegi w przebraniach albo biegi z przerwami na jedzenie, biegi przeszkodowe, biegi nocne, inicjatywy charytatywne, w tym bieg z ruchomą metą, goniącą zawodników... Każdy miłośnik biegania znajdzie coś dla siebie. Przygotowaliśmy dla Was listę najciekawszych zawodów biegowych w Polsce i na świecie.
PKO Bieg Charytatywny
około min czytania
 
  1. Badwater 135 Ultramaraton

Badwater 135 Ultramaraton Fot. Badwater.com.jpg
Fot. Badwater.com

Badwater to jeden z najtrudniejszych ultramaratonów na świecie, którego początki sięgają 1978 r. Ma dystans 217 km i odbywa się on w Kalifornii w USA na trasie z Doliny Śmierci (wysokość 85 m n.p.m.) do szczytu Mount Whitney (2550 m n.p.m.). Zawodnicy startują nocą, a na pokonanie trasy mają 48 godzin. Do mety zazwyczaj docierają po zmierzchu.

Zawody odbywają się w lipcu, a największe wyzwanie dla uczestników stanowi temperatura, która może przekraczać 55 stopni Celsjusza. Tylko nieliczni zawodnicy są w stanie ukończyć bieg w takich warunkach. Niektórym towarzyszą ekipy, które wiozą wanny wypełnione lodem – wszystko po to, żeby biegacze choć na chwilę mogli się schłodzić.

W 2019 r. rywalizację kobiet w tych zawodach jako pierwsza Polka wygrała Patrycja Bereznowska, która ustanowiła nowy rekord trasy pań – 24 godzin 13 minut i 24 sekundy.

  1. Ultra Trail du Mont Blanc

Ultra Trail du Mont Blanc Fot. UTMB.JPG
Fot. UTMB

Ultra Trail du Mont Blanc (UTMB) to jeden z najtrudniejszych, ale i najpiękniejszych ultramaratonów terenowych na świecie. Uczestnicy mają do pokonania 170 km, a łączna suma przewyższeń wynosi 10 000 m. Zawodnicy biegną około 5000 m w górę, a następnie zbiegają tyle samo w dół.

Trasa prowadzi pięknymi alpejskimi szlakami wokół masywu najwyższej góry Europy Mont Blanc i przebiega przez trzy państwa: Szwajcarię, Francję i Włochy. Samo dotarcie do mety jest olbrzymim osiągnięciem. Rekord trasy ustanowił François d'Haene, który w 2014 r. przebiegł dystans w 20 h 11 min i 44 s. Najlepszy polski wynik został ustanowiony rok później przez Piotra Hercoga, który z czasem 24 h 10 min 54 s zajął dziesiąte miejsce.

  1. Spartathlon

Spartathlon.jpg

Spartathlon to znany na całym świecie morderczy ultramaraton na dystansie 246 km, którego historia sięga 1983 r. Trasa prowadzi z Aten do Sparty. Zawody odbywają się w upale ponad 30 stopni.

Bieg nawiązuje do historii greckiego posłańca Filippidesa, który miał pobiec z Aten do Sparty, żeby poprosić Spartan o pomoc w bitwie pod Maratonem. Według opowieści wyruszył w trasę o poranku i przybiegł wieczorem następnego dnia. Limit czasu biegu Spartathlon wynosi 36 godzin. Do mety dociera mniej niż połowa startujących. 

Podobnie jak w przypadku zawodów Badwater, rekord kobiet należy do Polki Patrycji Bereznowskiej, która w 2017 r. osiągnęła czas 24 h 48 min 18 s.

  1. Spartan Race i Runmageddon

Runmageddon Fot. Extreme Events.jpg
Fot. Extreme Events

„Spartan Race” i „Runmageddon” to jedne z najpopularniejszych biegów przeszkodowych. Na trasie konieczne jest czołganie się pod kolczastym drutem, przenoszenie opon albo worków z piaskiem, przepływanie przez błotne przeszkody, baseny z lodem albo i skakanie przez mur.

Udział w zawodach to znakomita okazja na sprawdzenie charakteru. Rywalizacja odbywa się na różnych dystansach, a oddzielne konkurencje mają dzieci – każdy znajdzie tu coś dla siebie.

  1. Maraton na Wielkim Murze Chiński

Maraton na Wielkim Murze Chińskim. Fot. Albatros Adventure Marathons.jpg
Fot. Albatros Adventure Marathons

Te zawody to nie lada gratka dla miłośników biegania po schodach! Nazwa imprezy w języku angielskim to „The Great Wall Marathon”, a jej początku sięgają 1999 r. Ze względu na przewyższenia, które trzeba pokonać, bieg jest uznawany za jeden z najtrudniejszych maratonów na świecie. Uczestnicy mają do pokonania 5164 schodów Muru Chińskiego, a czas imprezy został ograniczony do ośmiu godzin.

Zawodnicy biegną przez tradycyjne chińskie wioski, a po Murze pokonują 6-kilometrowy odcinek. Wysiłek fizyczny wynagradzają im wspaniałe widoki i bogata kultura Chin. Dodatkową trudność stanowi jednak wysoka temperatura, która może sięgać nawet 30 stopni Celsjusza.

  1. Maraton w Medoc

Maraton w Medoc.jpg

Marathon du Medoc odbywa się we wrześniu w okolicach francuskiego miasta Bordeaux. Historia zawodów sięga 1985 r. Jedynym aspektem, który łączy te zawody z innymi maratonami, jest konieczność przebiegnięcia dystansu 42 km i 195 m. Najważniejszy jest jednak nie wynik sportowy, ale zabawa. Zdecydowana większość zawodników przebiera się w rozmaite stroje, m.in. Shreka, Asterixa i Obelixa, Batmana, Myszkę Miki itd.

Bieg zaczyna się i kończy w słynącej z rozmaitych winnic miejscowości Pauillac (ok. 50 km od Bordeaux), a trasa przebiega przez inne winnice, takie jak Saint-Julien, Saint-Estèphe, Médoc i Haut-Médoc.

Podczas biegu, a także na mecie, można degustować lokalne wina i delektować się smakiem francuskich specjałów, m.in. ostryg, serów, makaronów i lodów, a także steków wołowych. Na trasie maratonu znajduje się aż 21 przystanków, gdzie można zadbać o ucztę dla podniebienia. Na trasie zlokalizowanych jest też 20 scen, na których koncerty grają lokalne zespoły muzyczne.

  1. Bieg Filmowy w Wałczu

Wałecki festiwal biegowy. Fot. Dominik Kalamus.jpg
Fot. Dominik Kalamus

Zawody w strojach bohaterów filmowych odbywają się także podczas Wałeckiego Festiwalu Biegowego, którego sponsorem jest PKO Bank Polski. Bieg Filmowy odbywa się na malowniczej trasie wokół Jeziora Raduń i uchodzi za jeden z najbardziej rozrywkowych w Polsce.

W ostatnich latach na trasie pojawili się tacy bohaterzy filmowi jak Gargamel i Smerfetka, Pszczółka Maja i Gucio, Hannibal Lecter, Pinokio, Spiderman, Mumia, rodzina Simpsonów, Shrek, Czerwony Kapturek, Zorro, Lord Vader, Joker oraz Piraci z Karaibów.

  1. Wings for Life World Run

Wings for Life World Run. Fot. Redbull.jpg
Fot. Redbull

Podczas światowego biegu „Wings for Life” uczestnicy nie biegną w kierunku mety, lecz przed nią uciekają. Co ciekawe, zawody odbywają się jednocześnie w wielu miastach na świecie. Wszyscy biegną, ile sił w nogach, ale zawody dla każdego kończą się w momencie wyprzedzenia przez samochód pościgowy.

Imprezie przyświeca cel charytatywny – opłaty startowe w całości przeznaczane są na badania nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego. Do tej pory łącznie zebrano już 33,3 mln euro! Od 2020 r. zawody w Polsce są wspierane przez PKO Bank Polski.

  1. The Color Run

The Color Run.jpg

The Color Run to najbardziej kolorowa impreza biegowa świata. W Polsce po raz pierwszy zorganizowano ją w 2015 r. To zawody, podczas których nikt nie mierzy czasu i nikt się nie ściga. Liczą się tylko kolory i dobre emocje. Na uczestników co kilometr czekają przystanki z kolorowym proszkiem.

W tej imprezie ważne jest, żeby dać się obsypać pyłem i farbami we wszystkich kolorach, dobrze się bawić i w świetnym humorze dotrzeć do mety. Trasa biegu po zawodach wygląda jak po wybuchu... tęczy. Oprócz Polski, zawody odbywają się także w Niemczech, Włoszech oraz w Wielkiej Brytanii.

  1. PKO Bieg Charytatywny

Bieg Charytatywny-glowne.jpg

PKO Bieg Charytatywny to ogólnopolska inicjatywa PKO Banku Polskiego, która przed wybuchem pandemii corocznie odbywała się we wrześniu na stadionach lekkoatletycznych w 12 miastach kraju. W imprezie biorą udział pięcioosobowe zespoły sztafet, które starają się przebiec po bieżni jak największą liczbę okrążeń.

Zaangażowanie biegaczy zostaje przeliczone na cele charytatywne. Przez cztery lata były to posiłki dla potrzebujących dzieci, a przy okazji ostatniej edycji – wsparcie edukacji pozaszkolnej dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych w 12 województwach, w których odbywa się bieg.

Środki na szczytny cel przekazuje Fundacja PKO Banku Polskiego.

Marek Wiśniewski