Trasa 19. PKO Poznań Maratonu szybka jak nigdy. Tysiące biegaczy powalczą o rekordy życiowe

Dla tysięcy biegowych zapaleńców, którzy w niedzielę 14 października ruszą ulicami miasta, nowa trasa 19. PKO Poznań Maratonu będzie idealną okazją, żeby powalczyć o nowe rekordy życiowe. Wszyscy, którzy pokonają dystans 42,195 km i dotrą do mety, otrzymają piękne patriotyczne medale i wezmą udział w losowaniu atrakcyjnych nagród.
około min czytania

Już przed rokiem organizatorzy PKO Poznań Maratonu im. Macieja Frankiewicza zaplanowali trasę w taki sposób, żeby usunąć zbędne nawrotki, zabierające biegaczom cenny czas. Planując drogę, szukali optymalnego wypłaszczenia. Teraz ma być jeszcze szybciej. Wprowadzono kolejne przydatne zmiany, które mają sprzyjać biegaczom w ustanawianiu nowych „życiówek”. 

– Trasa maratonu w stosunku do roku ubiegłego uległa lekkiej modyfikacji. Usunięta na Drodze Dębińskiej tzw. agrafka powinna pozwolić zawodnikom w uzyskaniu jeszcze lepszych wyników – mówi Łukasz Miadziołko, dyrektor 19. PKO Poznań Maratonu. 

Wspomniana „agrafka” znajdowała się na 14. kilometrze, za ulicą Żelazka. Tym razem nawrotki nie będzie. Z ulicy Żelazka biegacze skierują się od razu w prawo w stronę ul. Hetmańskiej. Pozostały przebieg trasy pozostaje bez zmian. 

– Biegi pod patronatem PKO Banku Polskiego to już w naszym regionie tradycja. Trzymamy kciuki za wszystkich uczestników 19. PKO Poznań Maratonu. Nowa trasa powinna pozwolić zawodnikom w uzyskaniu jeszcze lepszych wyników oraz biciu rekordów życiowych, których życzę wszystkim uczestnikom tegorocznej edycji – mówi Roman Drgas, dyrektor Sprzedaży w Regionalnym Oddziale Detalicznym PKO Banku Polskiego w Poznaniu. – Zachęcam też do przyłączenia się do naszej akcji charytatywnej.  Mam nadzieję, że podobnie, jak w ubiegłym roku, kiedy to blisko 3 tys. osób pobiegło dla Tosi i Julii, również w tym roku zawodnicy aktywnie włączą się w akcję charytatywną i pobiegną dla Michała – dodaje.  

W pokonaniu dystansu zawodnikom pomogą pacemakerzy, którzy oprócz tradycyjnej metody – stałym tempem od startu do mety, poprowadzą bieg jeszcze trzema innymi: Galloway tzw. marszobieg, zaczynający pierwszą część dystansu wolnym tempem, a drugą część szybciej – negative split oraz positive split, będący odwrotnością metody negative split. 

Biegacze będą też mogli liczyć na wsparcie kibiców. W strefie kibicowania PKO Banku Polskiego Krzysztof Łoniewski, dziennikarz Trójki Polskiego Radia, razem z zespołem bębniarzy będą gorąco dopingować biegaczy na trasie. 

Najmłodszych PKO Bank Polski zaprosi do miasteczka lekkoatletycznego. Dzieci będą tam mogły spróbować swoich sił w różnych konkurencjach sportowych. Każde najdzie tu coś dla siebie. W Strefie Zdrowia wszyscy będą mogli przejść bezpłatne badania (np. ocenę wieku serca), zasięgnąć porad dietetyka fizjoterapeuty. Będzie też można uczestniczyć w pokazach pierwszej pomocy. 

Korona Maratonów Polskich magnesem dla biegaczy

Poznańska impreza cieszy się coraz większą popularnością, a statystyki frekwencji robią wrażenie. We wszystkich 18 edycjach wystartowało w sumie 66 847 biegaczy z 57 państw. Aż 73 biegaczy zdołało ukończyć wszystkie edycje maratonu odbywające się w stolicy Wielkopolski. 

Jednym z magnesów przyciągających do zawodów jest Korona Maratonów Polskich. Aby uzyskać ten tytuł należy w ciągu 24 miesięcy ukończyć pięć biegów (Poznań Maraton, Maraton w Dębnie, Cracovia Maraton, Wrocław Maraton i Maraton Warszawski). Czas przebiegnięcia nie ma tu aż takiego znaczenia – najważniejsze jest pokonanie dystansu. 

Ciekawostką jest fakt, że w 19. PKO Poznań Maratonie wystartują również żołnierze pełniący służbę w Afganistanie. Bieg Polskiego Kontyngentu Wojskowego RSM (Resolute Support Mission) oraz żołnierzy koalicyjnych będzie integralną częścią poznańskich zawodów. W Afganistanie żołnierze wystartują 14 października o godzinie 9.00 czasu lokalnego. Ich czasy zostaną po biegu pokazane w wynikach jako odrębna klasyfikacja. 

Patriotyczna koszulka i medal

Dla uczestników 19. PKO Poznań Maratonu organizatorzy przygotowali wyjątkowe koszulki upamiętniając na nich setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. 

– Na pierwszym planie znajduje się orzeł w koronie, a w tle litery układające się w napis: Powstanie Wielkopolskie. Nie zapominamy o osobie Ignacego Paderewskiego, który razem z wizerunkiem powstańczego żołnierza spina w całość kreację graficzną – mówi Łukasz Miadziołko, dyrektor 19. PKO Poznań Maratonu. 

Litery układającej się w napis Powstanie Wielkopolskie znalazły się również na medalach, które trafią do uczestników biegu. 

Pobiegniemy dla Michała

Podczas 19. PKO Poznań Maratonu zawodnicy mogą pobiec dla 28-letniego Michała, który w wyniku wypadku doznał licznych urazów czaszkowo-mózgowych. Szansą na powrót do sprawności jest dla niego rehabilitacja i specjalistyczne leczenie. 

Aby pomóc, wystarczy przypiąć do koszulki identyfikator akcji kartkę z napisem „biegnę dla Michała”, a Fundacja PKO Banku Polskiego za zaangażowanie zawodników przekaże darowiznę na konto Fundacji Votum organizacji, której Michał jest podopiecznym – mówi Małgorzata Głębicka, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego. 

Kartki-identyfikatory akcji „biegnę dla Michała” będzie można odbierać od 12 do 14 października u przedstawicieli PKO Banku Polskiego w Biurze Maratonu mieszczącym się w Hali nr 3 MTP, przy ul. Głogowskiej 14 w Poznaniu. 

Marek Wiśniewski