Podsumowanie 11. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy
Cztery kluby miały szansę, by po 11. kolejce objąć pozycję lidera. Okresowo przebywały na niej w minionych dniach Wisła Płock i Legia Warszawa. Ostatecznie lokata na szczycie przypadła w udziale Pogoni Szczecin. Portowcy pokonali 2:1 Lechię Gdańsk. Dzięki temu wraz z Wojskowymi, Nafciarzami, a także Rakowem Częstochowa mają najwięcej zwycięstw (po 6). Wspólnie z ekipą ze stolicy przodują zaś w liczbie spotkań bez porażki (po 9). Prymat daje im okazalszy bilans bramkowy. 2022-10-05Cztery najlepsze drużyny tabeli wciąż nie mają przegranej na własnym terenie. Na wyjeździe udało się tego uniknąć jedynie Lechowi Poznań oraz Górnikowi Zabrze, ale akurat ten duet grał w miniony weekend w roli gospodarzy.
Skoro o delegacjach mowa to na królową takich spotkań wyrosła Warta Poznań. Po poniedziałkowym triumfie nad Śląskiem we Wrocławiu (2:0), Zieloni mają najwięcej zwycięstw (4) i zdobytych punktów (13) jako goście. W bieżącym sezonie stracili tylko dwa gole w tych starciach. W sumie zaś, doliczając także końcówkę poprzedniej edycji zmagań bilans zawodników Dawida Szulczka w ośmiu ostatnich wyjazdowych potyczkach to sześć triumfów, jeden remis, jedna porażka. Aż 93% ich dorobku z obecnej kampanii pochodzi właśnie ze spotkań rozegranych w gościnie.
STATYSTYKI DRUŻYNOWE
Różnie wiedzie się Wiśle Płock w klasyfikacji generalnej, ale zespół Pavola Stano od początku zmagań nie odpuszcza prowadzenia w zestawieniu strzeleckim sezonu 2022/2023. Wobec rozstrzygnięć 11. kolejki ma ona na koncie jako jedyna średnią przynajmniej dwóch bramek zdobytych na mecz. Wespół z Pogonią Szczecin lideruje także pod względem meczów z przynajmniej jednym trafieniem (10 na 11 rozegranych). O ile jednak Nafciarze pokonali w piątek Piasta Gliwice 1:0, to Portowcy zdołali zaaplikować dwa gole Lechii Gdańsk. Zatem zawodnicy Jensa Gustafssona najczęściej w trwających rozgrywkach kończą zmagania z więcej niż jednym strzałem posłanym w sieci (7 z 11). Ten duet ekip dzieli się też aktualnie prowadzeniem w tabeli najskuteczniejszych drużyn w rozbiciu na połowy. Pogoń Szczecin ma najwięcej goli strzelonych przed przerwą (12, przy średniej 5,94 dla pozostałych drużyn), a Wisła w drugich czterdziestu pięciu minutach (12, tyle samo: Raków Częstochowa).
Jagiellonia Białystok z kolei dzięki niedzielnemu triumfowi 4:1 nad Koroną Kielce została trzecim klubem po Rakowie i Wiśle z dwoma meczami z przynajmniej czterema zdobytymi bramkami (poprzednio - 4:0 nad PGE FKS Stalą Mielec). Piąty raz w trwającej kampanii zanotowała też mecz z minimum 20 oddanymi strzałami, co jest najlepszym wynikiem w lidze. Ustanowiła również najlepszy rezultat w golach oczekiwanych w pojedynczym starciu tego sezonu (3,75).
STATYSTYKI INDYWIDUALNE
Najstarszy zawodnik: Flavio Paixao (Lechia Gdańsk) - 38 lat 12 dni
Najmłodszy zawodnik: Karol Borys (Śląsk Wrocław) - 16 lat 5 dni
Najstarszy strzelec gola: Kamil Grosicki (Pogoń Szczecin) - 34 lata 115 dni
Najmłodszy strzelec gola: Adam Ratajczyk - 20 lat 112 dni
Najdłuższa seria z golem: Marc Gual, Jesus Imaz (obaj Jagiellonia Białystok), Jakub Łukowski (Korona Kielce) - wszyscy po 3 mecze z rzędu.Najdłuższa seria bez straty bramki: Vladan Kovacević (Raków Częstochowa) - 311 minut
Najwięcej obronionych strzałów: Dusan Kuciak (Lechia Gdańsk) - 7
Natalia Bąk
ekspert w PKO Banku Polskim