Podsumowanie 7. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy

Nie ma już niepokonanych zespołów w sezonie 2022/2023. Wisła Płock choć utrzymała pozycję lidera, to jako ostatnia straciła ten status, przegrywając 1:2 z Widzewem Łódź.

W ogóle sobota była bardzo dobrym dniem dla drużyn rozgrywających swój pierwszy sezon po awansie z zaplecza. Poza łodzianami pełną pulę zgarnęły też dwa pozostałe zespoły beniaminków: Korona Kielce i - pierwszy raz w bieżących rozgrywkach - Miedź Legnica. Premierową wygraną w tej edycji zmagań zapisał na swym koncie też Lech Poznań. Nafciarze oraz Pogoń Szczecin pozostali natomiast jedynymi ekipami z golem strzelonym w każdej kolejce zmagań.

• Widzew Łódź pierwszą drużyną, która pokonała Wisłę Płock i straciła z nią mniej niż 2 gole w tym sezonie Ekstraklasy
  • 6. mecz z rzędu Warty Poznań, w którym wygrali goście Raków Częstochowa wygrał 13. raz na 20 rozegranych meczów w Ekstraklasie w 2022 roku (65%)
  • 19 na 21 możliwych punktów Lecha Poznań w 7 ostatnich meczach z Piastem Gliwice

STATYSTYKI DRUŻYNOWE

Nie marnowali czasu zawodnicy PKO Bank Polski Ekstraklasy w 7. kolejce. Aż trzy bramki zostały zdobyte w pierwszych pięciu minutach. Ponadto niewiele później Fabian Piasecki otworzył wynik w rywalizacji ze Śląskiem Wrocław. Oznacza to, że aż 18% wszystkich goli to dzieło pierwszego kwadransa gry. Przede wszystkim jednak gracze w miniony weekend mieli wyjątkowe szczęście do nietuzinkowych trafień. Prawie połowa z nich (10 z 22) według modelu xG Opty miała mniej niż 7% szans na powodzenie. Dwa takie gole w swoim starciu zanotował Widzew Łódź.

• Zwycięstwa gospodarzy: 4 (w całym sezonie - 23)
  • Zwycięstwa gości: 4 (w całym sezonie - 24)
  • Remisy: 1 (w całym sezonie - 11)
  • Punkty gospodarze vs goście: 13-13 (w całym sezonie 80-83)
  • Liczba zawodników: 281
  • Debiutanci: 1 (Robin Kamber)
  • Liczba goli: 22 (średnio - 2,44/mecz) | W całym sezonie: 144 (średnio - 2,48/mecz)

STATYSTYKI INDYWIDUALNE

Po duopolu na szczycie klasyfikacji strzelców, znów pojawił się samodzielny lider. Davo wykorzystał rzut karny, dzięki czemu zapisał na swoje konto już szóstą bramkę w tym sezonie. To jedna więcej niż jego kolega klubowy, a zarazem najlepszy z Polaków w tym zestawieniu, Rafał Wolski. Przoduje on także w klasyfikacji kanadyjskiej. Dorobek 8 punktów oznacza, że w tym momencie notuje on gola lub asystę średnio raz na 76,4 minut gry. Procentowo za najwięcej zdobyczy swego klubu odpowiada jednak Bartosz Śpiączka. Do tego napastnika należy połowa trafień Korony Kielce. Ba! Od sezonu 2021/2022 zdobył on ponad 40% wszystkich bramek swoich ekip.

• Najdłuższa seria bez straty bramki:  Filip Bednarek (Lech Poznań) - 154 minuty
  • Najwięcej strzałów oddanych: Jesus Imaz (Jagiellonia Białystok) - 8 / strzały celne: Davo (Wisła Płock), Damjan Bohar (KGHM Zagłębie Lubin), Mateusz Łęgowski, Pontus Almqvist (obaj Pogoń Szczecin), Maciej Gajos (Lechia Gdańsk), Jesus Imaz (Jagiellonia Białystok) - po 3
  • Najwięcej podań: Kristers Tobers (Lechia Gdańsk) - 76
  • Najwięcej udanych dryblingów: Kristoffer Velde (Lech Poznań) i Piotr Wlazło (PGE FKS Stal Mielec) - po 5
  • Najwięcej obronionych strzałów: Kacper Bieszczad (KGHM Zagłębie Lubin) - 7