Podsumowanie 9. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy

W 9. kolejce dwa najwyższe triumfy odniosły Raków Częstochowa i Jagiellonia Białystok. Obie ekipy pokonały swoich przeciwników po 4:0, co stanowi wyrównanie najbardziej okazałych rezultatów w trwającej kampanii w całej stawce uczestników rywalizacji.
około min czytania

Zespół spod Jasnej Góry stał się trzecią ekipą, która wygrała tak wysoko z Legią Warszawa w XXI wieku. Wcześniej udawało się to tylko Wiśle Kraków w 2010 i 2019 roku. A był to w ogóle premierowy triumf częstochowian na swoim obiekcie z Wojskowymi w Ekstraklasie i pierwszy raz, kiedy nie stracili z tym rywalem bramki. Raków Częstochowa po tym sukcesie ma najwyższą średnią punktową w lidze - 2/mecz. Poniżej tego progu solidarnie spadły Wisła Płock, Legia Warszawa i Pogoń Szczecin. Razem w miniony weekend ugrały... pojedynczy remis. Cały ten tercet w tym momencie ma 17 punktów. Na samym szczycie dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu utrzymali się Nafciarze. W tym sezonie jeszcze po żadnej kolejce nie spadli z prowadzenia. Są dzięki temu pierwszym zespołem, który otwierał tabelę nieprzerwanie po dziewięciu pierwszych seriach spotkań od Wisły Kraków 2004/2005.

WYDARZENIA 9. KOLEJKI 2022/2023

  • W każdym meczu gospodarze strzelali minimum 2 gole (pierwszy raz od 16. kolejki 2019/2020)
  • Pierwszy remis między Wartą Poznań, a KGHM Zagłębiem Lubin w Ekstraklasie
  • Widzew Łódź: 10. mecz u siebie z Cracovią w Ekstraklasie - 10. ze strzelonym golem
  • Dusan Kuciak (Lechia Gdańsk) drugim bramkarzem, który obronił rzut karny w tym sezonie
  • Pierwsze zwycięstwo Radomiaka Radom nad Wisłą Płock w Ekstraklasie
  • Damian Kądzior (Piast Gliwice) miał udział przy 6 ostatnich golach Piasta Gliwice w Ekstraklasie (2x gol, 3x asysta, 1x dośrodkowanie przy samobóju)
  • Piast Gliwice: 9. mecz z rzędu bez porażki z Górnikiem Zabrze w Ekstraklasie
  • Czwarty mecz z rzędu Miedzi Legnica, w którym strzelała gola jako pierwsza
  • Szesnasty wykorzystany rzut karny z rzędu Pogoni Szczecin w Ekstraklasie
  • Mikael Ishak (Lech Poznań) miał udział przy każdym z 7 ostatnich goli Lecha Poznań we wszystkich rozgrywkach (4x gol, 3x asysta)
  • Raków Częstochowa wyrównał rekord najwyższego zwycięstwa nad Legią Warszawa w Ekstraklasie w XXI wieku (4:0)
  • Marc Gual strzelił łącznie 4 gole w 3 ostatnich meczach Jagiellonii Białystok u siebie

STATYSTYKI DRUŻYNOWE

To była kolejka z największą liczbą bramek w tym sezonie. Łącznie zawodnicy wpisali się na listę strzelców 33 razy, co daje średnio aż 3,67 gola strzelonego na mecz. Poprzednio lepiej wypadła 30. seria spotkań edycji 2021/2022, kiedy to piłka znalazła się w siatce 34-krotnie. Ponad 40% wszystkich strzałów celnych osiągało swój cel. Dziewiętnaście z nich padło po strzałach prawą nogą, siedem dzięki lewej nodze, cztery po strzałach głową. Trzykrotnie zaś sędziowie musieli wpisać do protokołu "gol samobójczy". Bramka na 2:1 dla Śląska Wrocław ostatecznie na podstawie raportu została zweryfikowana jako trafienie Konrada Poprawy.

Do gospodarzy należało blisko 70% całej puli. Pierwszy raz od 16. kolejki 2019/2020 wszystkie zespoły grające na swoich obiektach zdobywały minimum po dwie bramki. Nie ma natomiast już żadnej ekipy z trafieniem w każdej serii spotkań w trwającej edycji. W sobotę z "zerem" po stronie zdobyczy zakończyła bowiem Wisła Płock, przegrywając 0:2 z Radomiakiem Radom. Wobec tego najdłuższą obecnie serię z golem strzelonym posiada Górnik Zabrze. Zawodnicy Bartoscha Gaula kierowali piłkę do siatki w każdym ze swoich siedmiu ostatnich występów. Poza Nafciarzami z kolei tylko Pogoń Szczecin pokonywała bramkarzy przeciwników w ośmiu kolejkach.

Zwycięstwa gospodarzy: 5 (w całym sezonie - 34)
Zwycięstwa gości:
0 (w całym sezonie - 26)
Remisy:
4 (w całym sezonie - 18)
Punkty gospodarze vs goście:
19-4 (w całym sezonie 120-96)
Liczba zawodników:
281
Debiutanci:
2
Liczba goli:
33 (średnio - 3,67/mecz) | W całym sezonie: 199 (średnio - 2,55/mecz)
Drużyny ze strzelonym golem:
14
Strzelcy goli:
26 + 3 samobóje
Dublety:
4
Gole Polaków:
14 (42,4%) + 2 samobóje
Pierwsze gole w Ekstraklasie:
4 zawodników
Gole młodzieżowców:
1
Gole zmienników:
5
Żółte kartki (dla zawodników):
46
Czerwone kartki (dla zawodników):
3
Spalone:
22
Rzuty rożne:
66
Karne (podyktowane/wykorzystane):
6/5

STATYSTYKI INDYWIDUALNE

Po bramce przeciwko KGHM Zagłębiu Lubin Adam Zrelak pozostaje strzelcem 50% wszystkich goli Warty Poznań w bieżącym sezonie. Tylko on w całej lidze może pochwalić się autorstwem przynajmniej połowy trafień swego klubu. Jednak już gdyby wziąć pod uwagę też klasyfikację kanadyjską, to największy udział w bramkach zdobytych przez jedną ekipę ma Damian Kądzior. Sam pokonał bramkarzy dwukrotnie, a do tego zanotował cztery asysty, co razem daje 60% goli Piasta Gliwice. Nie wlicza się do tego jeszcze dośrodkowanie z rywalizacji z Górnikiem Zabrze po którym samobója zaliczył Richard Jensen. Pomocnik miał tym samym bezpośredni wpływ na sześć kolejnych goli gliwiczan w Ekstraklasie!

We wszystkich rozgrywkach jeszcze bardziej okazałą serią może się pochwalić Mikael Ishak. Doliczając bowiem Ligę Konferencji Europy UEFA brał udział w siedmiu ostatnich akcjach bramkowych Kolejorza! Jego dorobek z tego okresu to cztery trafienia (2x liga, 2x puchary) i trzy asysty (2x liga, 1x puchary). W każdym z trzech kolejnych spotkań zanotował przynajmniej po jednym takim zagraniu. Do prowadzącego w klasyfikacji snajperskiej Davo (7 goli) w tym momencie traci on jeszcze cztery bramki. Na pozycję wiceliderów - obok Rafała Wolskiego - awansowali z kolei dwaj autorzy dubletów z minionej serii spotkań: Jesus Imaz (Jagiellonia Białystok) i Bartosz Nowak (Raków Częstochowa). Obaj mają po pięć strzałów umieszczonych w sieciach rywali.

Natalia Bąk
ekspert w PKO Banku Polskim